Szczęśliwym zwycięzcą nagrody głównej: samochodu Volkswagen Jetta
w losowaniu z okazji 18 urodzin Castoramy, został Pan Andrzej z Lublina.
Gratulujemy wygranej i przypominamy, że loteria trwa do 02.05!
Do wygrania pozostał jeszcze jeden samochód i tysiące nagród!

HISTORIA WYSZUKIWANIA:

Usuń historię wyszukiwania    

0 wyników

KATEGORIE:

MARKI:

Pojemniki do segregowania śmieci

Segregowanie śmieci nie jest trudne i ma same zalety: pozwala zmniejszyć ilość wysypisk i skażenie środowiska, oszczędza energię, ogranicza eksploatację zasobów naturalnych i lasów poprzez recykling surowców, umożliwia tworzenie darmowego nawozu jakim jest kompost, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i oszczędza pieniądze.

Odbiór segregowanych śmieci jest znacznie tańszy niż śmieci ogólnych – komunalnych. Często można nawet oddawać je za darmo, a jeśli dostarczymy je do punktów zbiórki, to możemy na tym zarobić.

Jak segregować śmieci. Przepisy nakładają na nas obowiązek oddzielania surowców wtórnych (papier, szkło, plastik, metal) od odpadów komunalnych, ale im dokładniej posegregujemy śmieci, tym lepszy pożytek z tego będzie miała nasza planeta i my sami. Wystarczy wstawić w kuchni i łazience kilka pojemników lub koszy, ułatwiających podział odpadów. Pamiętajmy, by przed wyrzuceniem umyć i zgnieść opakowania oraz odkręcić nakrętki (wiele organizacji charytatywnych zbiera je odrębnie).

Odpadki organiczne. Świetnie  nadają się na kompost, czyli cenny nawóz organiczny. Możemy go oddać glebie, oszczędzając przy tym pieniądze za wywóz tej części śmieci i za kupno nawozu do ogrodu. Do pojemnika na odpadki organiczne wrzucamy obierki, roślinne odpadki kuchenne, fusy z herbaty i kawy, resztki pożywienia (ale bez mięsa), skorupki jajek, popiół drzewny itp. Nie należy jednak wyrzucać dużych ilości tłuszczu, mięsa, kości, skażonych lub chorych części roślin oraz odpadków nieorganicznych.

Papier. To najłatwiej przetwarzalny surowiec wtórny. Można go wielokrotnie recyklingować, a jedna tona makulatury chroni przed wycinką 17 drzew. Do pojemnika na papier można wyrzucać suche gazety, zeszyty, broszury, książki, kolorowe magazyny, opakowania tekturowe i papierowe, w tym opakowania typu tetra pak do żywności płynnej (ale odnośnie nich upewnij się w zakładzie oczyszczania miasta, bo są różne technologie ich przetwarzania). Nie należy jednak wyrzucać lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych, kalki,  tapet, artykułów higienicznych, a także mokrego lub tłustego papieru albo ligniny.

Plastik i metal można zbierać razem. Odpady plastikowe przetwarza się na grys, z którego powtórnie można zrobić różnego rodzaju produkty plastikowe. Do pojemników na tworzywa sztuczne wrzucamy butelki PET, plastikowe opakowania po żywności, owocach i warzywach, torebki foliowe, opakowania po kosmetykach i środkach czystości, czyste kanistry, a także opakowania stalowe i aluminiowe. Nie wrzucamy opakowań po lekarstwach, produktach chemicznych, farbach, olejach i smarach, po środkach ochrony roślin, a także zabawek i sprzętu AGD.

Szkło. Potłuczone i przetopione służy do powtórnej produkcji opakowań szklanych. Do pojemników na szkło wrzucamy słoiki i butelki (białe i kolorowe). Nie wrzucamy potłuczonych szyb, kieliszków, szklanek, naczyń żaroodpornych, szkła kryształowego, okularowego, opakowań farmaceutycznych i chemicznych z resztkami zawartości a także ceramiki. 

Odpady komunalne. To wszystkie odpady, których nie można wrzucać do śmieci segregowanych z wyłączeniem baterii, środków chemicznych, sprzętu agd i odpadów niebezpiecznych. Nie warto też wyrzucać do nich odpadów organicznych.
Jeśli na Twoim osiedlu nie ma pojemników do selektywnej zbiórki - spróbuj zmobilizować do ich postawienia gminę, spółdzielnię, administrację nieruchomości, czy wspólnotę mieszkaniową.
Organizacja selektywnej zbiórki jest ich obowiązkiem, Twoim – segregowanie odpadów.

Komentarze(0)

ZAMÓW NEWSLETTER
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Castorama Polska Sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Castorama Polska Sp. z o.o. oraz akceptuję regulamin serwisu Castorama.pl

Zapoznałem się z regulaminem subskrypcji