Szczęśliwym zwycięzcą nagrody głównej: samochodu Volkswagen Jetta
w losowaniu z okazji 18 urodzin Castoramy, został Pan Andrzej z Lublina.
Gratulujemy wygranej i przypominamy, że loteria trwa do 02.05!
Do wygrania pozostał jeszcze jeden samochód i tysiące nagród!

HISTORIA WYSZUKIWANIA:

Usuń historię wyszukiwania    

0 wyników

KATEGORIE:

MARKI:

Oświetlenie schodów

Sztuczne światło jest niezbędne, aby można było po zmroku poruszać się po domu bezpiecznie. Zwłaszcza jeśli dotyczy to schodów. Lampy wiszące nad schodami i kinkiety zamontowane na ścianach nie muszą być szczególnie mocne. Ważniejsze jest by umieszczać je na takiej wysokości, aby ich światło nie raziło. Nie mogą być też zbyt nisko, żeby nie utrudniały wchodzenia, ani zbyt wysoko, bo wówczas trudno będzie je odkurzyć, umyć i wymienić w nich żarówki. 

Schody można również oświetlić oprawami LED zamontowanymi w stopniach lub podstopnicach. Muszą być szczelne i odporne na uderzenia. Najlepiej, gdy wyposażone są w energooszczędne źródła światła. Muszą być one wyposażone w specjalny asymetryczny odbłyśnik lub matową przesłonę. Dzięki nim światło nie będzie oślepiało wchodzącego po schodach. Strumień światła powinien być  skierowany bezpośrednio na stopnie. Umieszczone w oprawach źródła światła powinny mieć niewielką moc tak, aby oświetlenie schodów nie dominowało we wnętrzu, a jedynie prowadziło pod schodach i podkreślało ich kształt. 

Wygodne sterowanie światłem

Oświetleniem nad schodami da się sterować z różnych miejsc. Jest to możliwe dzięki czujnikom ruchu oraz włącznikom światła schodowym i krzyżowym. Sprawią one, że światło  wygodnie włącza się na parterze i wyłącza na piętrze (lub odwrotnie). Im więcej jednak miejsc, z których sterujesz oświetleniem, tym instalacja bardziej skomplikowana, choć dla dobrego elektryka nie powinna być problemem.

Włącznik schodowy. Przyda się, jeśli chcemy sterować oświetleniem z dwóch różnych miejsc, na przykład z parteru i z piętra. Do wykonania takiej instalacji potrzebna jest para włączników tego typu (jeden montuje się na parterze, drugi – na piętrze). Przełączenie jednego z pary powoduje zmianę stanu całego obwodu (otwarty/zamknięty) na stan przeciwny. Oznacza to, że włączając światło na parterze pierwszym włącznikiem, po wejściu na górę będziemy mogli je wyłączyć drugim.

Włącznik krzyżowy. Pozwala sterować oświetleniem z trzech miejsc, np. na dwupoziomowej klatce schodowej, potrzebne nam będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia – przykładowo na parterze, na piętrze i na poddaszu. W takiej sytuacji stosuje się włącznik krzyżowy, który wpina się między dwa włączniki schodowe.

Czujniki ruchu. Zintegrowanie opraw usytuowanych na ścianie przy schodach z czujnikami ruchu sprawi natomiast, że włączą się one, gdy ktoś wejdzie w ich zasięg i wyłączą się, gdy nie będą już potrzebne.

Komentarze(0)

ZAMÓW NEWSLETTER
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Castorama Polska Sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Castorama Polska Sp. z o.o. oraz akceptuję regulamin serwisu Castorama.pl

Zapoznałem się z regulaminem subskrypcji