HISTORIA WYSZUKIWANIA:

Usuń historię wyszukiwania    

0 wyników

KATEGORIE:

MARKI:

Oświetlenie w kuchni

Kuchnia będzie dobrze oświetlona, jeśli zamontujemy w niej kilka rodzajów źródeł światła o różnym przeznaczeniu. W kuchni spędza się kilka godzin dziennie. Aby zatem rachunki za prąd były jak najmniejsze, warto wybrać oświetlenie energooszczędne.

Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie ogólne.

Włącza się je, wchodząc do kuchni. W zależności od jej aranżacji może to być tradycyjna lampa sufitowa lub nowoczesny spot złożony z kilku reflektorków o regulowanym kierunku i kącie nachylenia. Innym chętnie stosowanym rozwiązaniem jest plafon lub równomiernie rozmieszczone oprawy halogenowe w suficie podwieszanym (ich liczbę trzeba dostosować do wielkości wnętrza). W dużej kuchni dobrze jest zamontować osobne źródło światła nad stołem, tak by padało ono na cały jego blat, ale nie oślepiało siedzących przy nim ludzi.

Nad blatem.

Blat roboczy to miejsce na którym używamy noży, tasaków, sprzętów mechanicznych, dlatego do jego oświetlenia należy zwrócić szczególna uwagę. W praktyce najczęściej stosuje się oprawy montowane pod wiszącymi szafkami. Mogą to być na przykład bardzo płaskie oświetlenie z miniaturowymi żarówkami halogenowymi zainstalowanymi w dnie szafek czy też zakładane od spodu szafek świetlówki liniowe. Istnieją również modele opraw z wyłącznikiem bezdotykowym. Coraz powszechniej są też używane paski LED (nie nagrzewają się podczas  pracy można więc bezpiecznie montować je w meblach).

Nad kuchenką.

Kupując kuchenny okap wybierajmy modele z wbudowaną lampką, która dodatkowo doświetli kuchenkę. W nowoczesnych modelach są to z reguły reflektorki halogenowe.  Jeśli mamy w kuchni wyspę z kuchenką, blatem roboczym lub zlewozmywakiem, trzeba oświetlić także to stanowisko.

Oświetlenie dekoracyjne.

Oświetlenie dekoracyjne powinno uzupełniać oświetlenie ułatwiające pracę, a nie nad nim dominować. Doskonale w tej roli sprawdzają się lampki halogenowe zainstalowane nad szafkami na wysięgnikach. Wyeksponują na przykład naczynia zebrane w kredensie, a po otwarciu drzwiczek oświetlą wnętrze szafki. Natomiast na ścianie, w pobliżu kąta jadalnego, można zamontować oświetlenie boczne w postaci kinkietów albo listwy LED.

Komentarze(0)

ZAMÓW NEWSLETTER
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Castorama Polska Sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Castorama Polska Sp. z o.o. oraz akceptuję regulamin serwisu Castorama.pl

Zapoznałem się z regulaminem subskrypcji