Produkty

4 sposoby na odnowienie drzwi

4 sposoby na odnowienie drzwi

Jeśli nasze drzwi nie prezentują się zbyt estetycznie, zamiast kupować nowe – w wielu przypadkach możemy je samodzielnie odnowić. Oto 4 praktyczne sposoby.

sposób na odnowienie drzwi1. Jeśli chcemy odnowić drzwi, musimy wpierw usunąć okucia. Następnie uzupełniamy ubytki, stosując odpowiednie szpachlówki, a powierzchnię szlifujemy coraz drobniejszym papierem ściernym, usuwając pozostałości starych powłok. Jeśli powierzchnia nie jest mocno zniszczona, wystarczy jedynie ją umyć oraz odtłuścić. Tak przygotowane drzwi możemy odnowić, pokrywając je nową, dobraną do podłoża farbą. Kolor możemy dobrać do wystroju wnętrz, koloru mebli, firan czy otoczenia. Ciekawym pomysłem może okazać się zastosowanie farby tablicowej. Wówczas drzwi posłużą nam także do nanoszenia bieżących notatek, a dla dzieci  będą miejscem do tworzenia autorskich rysunków.

2. Stare, zniszczone lub niepasujące do charakteru wnętrza skrzydło drzwiowe, po odpowiednim przygotowaniu, można także wykończyć tapetą. Wybór tapet na rynku jest ogromny, więc nie będzie problemów ze znalezieniem odpowiedniej tonacji kolorystycznej i wzoru. Może to być także ta sama tapeta, którą mamy na ścianie danego pomieszczenia, tak aby zachować spójny efekt. Ważne, aby na oklejenie drzwi zastosować tapetę dobrej jakości, nadającą się do zmywania, trwałą i odporną na rozerwanie. W przypadku wzorzystych i wyrazistych tapet warto zwrócić szczególną uwagę na to, żeby zarówno wzór, jak i kolor tapety, nawiązywał do poszczególnych elementów wystroju mieszkania. Rodzaj zastosowanej tapety nie powinien wywoływać wrażenia chaosu czy bałaganu.

3. Drzwi posiadające wbudowane szyby również dadzą się w ciekawy sposób odświeżyć. Jeśli szyba w drzwiach jest gładka i przejrzysta możemy ją udekorować, np. tworząc coś w rodzaju witrażu. Możemy użyć folii samoprzylepnej, dokonać w niej własnych oryginalnych wykrojów czy użyć farb metalicznych i innych kolorów dlaokleina stworzenia pasującej do wnętrz kompozycji. Jeśli szkło w drzwiach jest zbyt zniszczone, raczej nie nadaje się do renowacji – w jego miejsce możemy obustronnie wstawić lustra. Nie zmniejszy to doświetlenia wnętrza, za to dzięki lustrzanym odbiciom, stworzymy wrażenie większej przestrzeni i uzyskamy dzięki świetlnym refleksom ciekawy efekt. Niektórzy, zwłaszcza w industrialnie czy minimalistycznie urządzanych wnętrzach, decydują się na wstawienie w drzwi w miejsce okna postarzanej blachy. 

4. Ozdobą drzwi mogą być przybite ozdobne listewki na drzwiach czy też gwoździe tapicerskie nabite tak, aby tworzyły określony wzór, kształt lub napis. Można także kontrastowo zastosować np. zabytkowe, okucia (rzeźbione ciężkie klamki) na nowoczesnych drzwiach, czy też okucia bardzo minimalistyczne – na efektownych zabytkowych drzwiach. Sposobów może być bardzo wiele, a nasze drzwi zyskają dzięki temu świeży i atrakcyjny wygląd.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?
Mogłoby się wydawać, że wybór klamki do drzwi pokojowych nie ma większego znaczenia. Tymczasem to, na jaki model się zdecydujemy, może wpłynąć na wy...
Czytaj więcej

Jak wymienić klamkę krok po kroku

Jak wymienić klamkę krok po kroku
Klamki to niewielkie, jednak niezwykle funkcjonalne elementy, dzięki którym możemy wygodnie i sprawnie otwierać oraz zamykać drzwi. Przeważnie służą n...
Czytaj więcej

Projekt domu z amfiladą – zalety i wady

Projekt domu z amfiladą – zalety i wady
Amfiladą nazywamy układ pomieszczeń, które połączone są ze sobą drzwiami umieszczonymi w jednej linii. Rozwiązanie takie popularne było w renesansie c...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.05.2016
Ja nakleiłam na szybki moich drzwi takie ładne naklejki witrażowe. Super efekt!

Ocena i komentarz dla:

4 sposoby na odnowienie drzwi