Produkty

Adenium

Łac. Adenium

Adenium

Adenium, z łac. Adenium, to rodzaj roślin z rodziny toinowatych. Najpopularniejszym gatunkiem jest adenium arabskie Adenium obesum, zwane również różą pustyni – spośród 5 znanych gatunków tylko ten jest uprawiany w mieszkaniach. Sukulent pochodzący z Afryki Wschodniej i południa Arabii Saudyjskiej w strefie klimatu umiarkowanego hodowany jest jako roślina doniczkowa. Posiada nietrwałe, osadzone na końcach nagich pędów liście osiągające długość do ok. 12 cm. Kwiaty pojawiają się pojedynczo lub w kwiatostanach i przybierają odcienie różu, czerwieni lub bieli – zdarzają się również kwiaty dwubarwne.

Dla adenium najlepiej wybrać stanowisko ciepłe i słoneczne, jednocześnie pamiętając o tym, żeby nie wystawiać rośliny na słońce w czasie największych upałów. Ważna jest też przewiewność stanowiska. Jak każdy sukulent jest zdolna do gromadzenia wody, dlatego też nie wymaga ona częstego podlewania – nawet w przypadku delikatnego przesuszenia rośliny można ją łatwo odratować, stopniowo ją nawadniając. Trzeba też pamiętać o wykonywaniu drenażu w pojemniku, co pomoże uniknąć przegnicia korzeni w przypadku przelania rośliny.

W okresie zimowym powinno się całkowicie zrezygnować z dostarczania płynów – adenium w tym czasie przechodzi w stan spoczynku. Nie posiada też wysokich wymagań glebowych – wystarczy zwykła ziemia ogrodowa, piasek i słabo rozłożony torf. Nieregularnie można nawozić roślinę, dostarczenie jej nawozu dla kaktusów 2-3 razy w ciągu lata pozwoli na lepszy rozwój róży pustyni. Najlepszym momentem na przesadzanie rośliny jest wiosna, ale nie należy tego robić, jeśli nie zajdzie wyraźna potrzeba. Adenium może być zaatakowane przez mszyce, więc warto chronić je przed nimi preparatami na szkodniki.

Adenium jest uprawiane w mieszkaniach ze względu na łatwą pielęgnację i efektowny wygląd. W okresie od kwietnia do września będzie zdobiło Twoją przestrzeń pięknymi kwiatami, a mięsiste liście zachowają swój żywy zielony kolor przez cały rok. Należy jednak uważać na jej sok – jest on silnie trujący.