Produkty

Afelandra

Łac. Aphelandra

Afelandra

Afelandra, z łac. Aphelandra, jest rodzajem wiecznie zielonego krzewu z rodziny akantowatych. Może również występować w postaci roślin zielnych. Afelandra pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej. Zalicza się do niej około 170 gatunków.

Rodzaj ten wyróżnia się skórzastymi liśćmi, które mają wyraźne, kolorowe unerwienie i spiczaste zakończenie. Kwiatostany afelandry są wierzchołkowe i czworokątne, a jej kwiaty – rurkowe i krótkotrwałe. Przez kilka miesięcy utrzymują się za to jaskrawe przykwiatki. Szczytowe kłosy kwiatów afelandry mogą być czerwone, pomarańczowe lub żółte. Ze względu na ozdobne liście i kwiaty afelandra jest uprawiana w zimniejszych klimatach jako roślina pokojowa lub szklarniowa. Popularnym gatunkiem jest Aphelandra squarrosa¸ która sięga 25-50 cm. Ma żółte kwiaty i jasno unerwione, błyszczące i ciemnozielone liście. Kwiaty tworzą kłosy w kolorze jasnożółtym o długości 15 cm i pojawiają się jesienią.

Afelandry z powodzeniem można uprawiać w domu, jednak należy im zapewnić odpowiednie warunki, szczególnie jeśli zależy nam na tym, aby kwitły co roku. Nie mogą być trzymane w ogrodzie w innym okresie niż letni, gdyż wymagają minimalnej temperatury w wysokości 13°C. Afelandra najlepiej czuje się w klimacie ciepłym i wilgotnym. Stanowisko powinno być jasne, ale nie wystawione na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Afelandrę należy nawozić regularnie, gdy formują się jej kwiaty. Wiosną i latem warto ją obficie podlewać, zimą zaś sporadycznie. Jest rośliną dość delikatną – powinna być chroniona przed przeciągami, suszą i zmianami warunków uprawy. Młode osobniki mogą zaś poddawać się atakom mszyc, tarczników i wełnowców.

Afelandry rozmnożyć można poprzez pobieranie zdrewniałych sadzonek z wierzchołków młodych pędów pozbawionych kwiatów.

Te egzotyczne rośliny chętnie są uprawiane jako dekoracyjne rośliny pokojowe. Zazwyczaj można kupić afelandrę, która już kwitnie. Pomimo tego, że nie zawsze zakwitnie ponownie, jej ozdobne liście stanowią dostateczną dekorację.

Data publikacji: 11.01.2017