Produkty

Akcesoria wentylacyjne - z czego składa się system wentylacyjny?

Akcesoria wentylacyjne - z czego składa się system wentylacyjny?

Obowiązkową instalacją w każdym budynku jest wydajny system wentylacyjny. Odpowiada on między innymi za właściwą cyrkulację powietrza w obiekcie i pomaga obniżyć koszty ogrzewania. Dowiedz się, jakie są jego podstawowe elementy!

Przejdź do następnych akapitów:

Dobrze zaprojektowany system wentylacyjny gwarantuje Ci bezpieczeństwo i podnosi poziom komfortu. Jeśli zamontujesz w nim również rekuperator, odzysk ciepła pozwoli Ci dodatkowo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Aby wentylacja mechaniczna prawidłowo wywiązywała się ze swojej roli, musisz jednak zadbać o to, by nie zabrakło w niej wszelkich niezbędnych elementów. Jakie są najważniejsze akcesoria wentylacyjne?

Na cały system wentylacji składają się takie części jak:

Wydajna wentylacja – rury to podstawa

Najważniejsza część systemu to po prostu rury do wentylacji mechanicznej. To dzięki nim zużyte powietrze kieruje się na zewnątrz, a świeże – do środka. Można wyróżnić kanały główne – które dochodzą bezpośrednio do centrali – oraz kanały odgałęźne. Ich średnice dobiera się w zależności od ilości przepływającego przez nie powietrza.

Do wyboru masz kanały wentylacyjne prostokątne bądź okrągłe. Łączy się je za pomocą specjalnych kształtek, które umożliwiają prowadzenie systemu po całym budynku. Pamiętaj jedynie o tym, by unikać gwałtownych załamań i ostrych łuków.

kanał wentylacyjny

Czerpnia i wyrzutnia – gdzie je montować?

Czerpnie to akcesoria wentylacyjne, które służą pobieraniu z zewnątrz świeżego powietrza. Składają się z kratki, skrzynki rozprężnej i kołnierza do podłączenia rury do wentylacji. Czerpnię montuje się na zewnętrznej ścianie budynku, najlepiej po nawietrznej stronie.

Wyrzutnia ma zadanie dokładnie odwrotne – wyprowadza zużyte powietrze z budynku na zewnątrz. Jej konstrukcja jest bardzo podobna do schematu czerpni i również instaluje się ją na zewnętrznej ścianie budynku. W tym przypadku warto jednak dopilnować, aby nie znalazła się blisko okien, ponieważ wywiewane powietrze może mieć przykry zapach lub zawierać zanieczyszczenia szkodliwe dla zdrowia. Z tego też powodu wyrzutnię musi od czerpni dzielić przynajmniej 1,5 metra.

Centrala wentylacyjna – jak wybrać serce systemu wentylacyjnego?

To od centrali będzie w największej mierze zależała skuteczność pracy całego systemu wentylacyjnego. Jej elementem jest rekuperator odpowiedzialny za odzysk ciepła. Wybór właściwego urządzenia zdecyduje więc między innymi o poziomie oszczędności na ogrzewaniu. Co warto wziąć pod uwagę podczas zakupu tego sprzętu?

Centrale wentylacyjne mogą różnić się rozmiarami oraz wagą. Różny będzie także poziom generowanego przez nie hałasu. Zadbaj o to, by urządzenie było wystarczająco wydajne dla budynku, a jednocześnie nie powodowało dyskomfortu lokatorów. Warto zwrócić uwagę również na zużycie prądu, ponieważ centrala pracuje bez przerwy. Pamiętaj też o tym, że filtry w urządzeniu trzeba regularnie wymieniać, więc dobrze, aby były one łatwo dostępne i niedrogie.

Kratki wentylacyjne i anemostaty – tu znaczenie ma estetyka

Kratki wentylacyjne to najważniejszy element wykończeniowy, osłaniający otwory przewodów wentylacyjnych oraz wylotów ciepłego powietrza z komina. Z tego względu kratki wentylacyjne powinny być jak najbardziej estetyczne. Montaż oraz ewentualny demontaż kratek jest bardzo łatwy.

Na rynku spotkasz się z kilkoma rodzajami kratek wentylacyjnych – oprócz standardowych dostępne są również kratki light, posiadające metalową siatkę, która zapewnia mniejszy opór powietrza.

wentylacja

Warto pamiętać również o tym, że do kanałów wentylacyjnych prostokątnych stosujemy kratki specjalnie do nich przeznaczone. Boczne wyloty kominów wentylacyjnych zasłaniają zaś kratki kominowe a w przypadku przewodów zakończonych w stropie – kratki podłogowe, które zapewniają odpowiednią cyrkulację między dolnym a górnym poziomem.

Anemostaty pełnią bardzo podobną funkcję do standardowych kratek wentylacyjnych. W ich przypadku, masz jednak możliwość regulowania ilości nawiewanego do pomieszczenia powietrza. Wystarczy je delikatnie dokręcić bądź odkręcić. W zależności od kształtu rur, mogą być one prostokątne lub okrągłe. Występują też w różnych kolorach, dzięki czemu bez trudu dopasujesz je do wystroju wnętrza, tak by tworzyły spójną całość.

Dodatkowe akcesoria wentylacyjne – czym warto się zainteresować?

Znasz już podstawowe elementy każdego systemu wentylacyjnego. Ale na tym nie koniec – możesz wzbogacić go o dodatkowe akcesoria wentylacyjne, które pozytywnie wpłyną na jego wydajność i Twój komfort.

Urządzeniem, które zapewni maksymalną sprawność całego systemu, jest stabilizator wentylacyjny. Montuje się go w poziomej części kanału, tuż za kratką wentylacyjną. Zapobiega on skutecznie nadmiernemu wypływowi powietrza zgodnie z jasno określoną wartością.

instalacja kanałów wentylacyjnych

Równomierny napływ powietrza są w stanie zapewnić także skrzynki rozprężne, które odpowiednio zmniejszają prędkość jego przepływu. Bardzo ciekawe rozwiązanie stanowią dysze dalekiego zasięgu, pozwalające na automatyczne zmiany kąta strumienia (stosuje się je w pomieszczeniach o dużej kubaturze).

Zachowanie odporności ogniowej w przegrodzie budowlanej w trakcie pożaru zapewniają z kolei specjalne klapy przeciwpożarowe, które w trakcie normalnej pracy znajdują się w instalacji w pozycji otwartej. System wentylacyjny w swoim domu możesz wzbogacić także o filtry, które zagwarantują Ci przepływ lepszej jakości powietrza.

Wydajność systemu wentylacyjnego zależy od detali

Wbrew pozorom wentylacja mechaniczna to nie tylko kanały. To także cały system urządzeń i akcesoriów, które wpływają na efektywność instalacji, przekładając się na Twoje bezpieczeństwo, komfort oraz oszczędność ciepła w budynku. Nie bez znaczenia – w przypadku elementów wykończeniowych – są również względy estetyczne. Nie pozostawiaj więc niczego przypadkowi i zaopatrz się w niezbędne akcesoria wentylacyjne. Szeroki ich wybór znajdziesz w sklepach Castorama.

Data publikacji: 07.11.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?
Wentylacja hybrydowa oznacza funkcjonalne połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej użytkowanych w budynkach mieszkalnych. Skutecznie p...
Czytaj więcej

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?
Aby kominek skutecznie ogrzewał pomieszczenie, w którym został zbudowany, a nie tylko spełniał funkcję dekoracyjną, konieczne będzie dostarczenie pale...
Czytaj więcej

Jak uniknąć „efektu termosu”?

Jak uniknąć „efektu termosu”?
Chęć dodatkowego zaizolowania ścian budynku i uzyskania efektu porównywalnego z energooszczędnością domów pasywnych wywołuje obawy inwestorów o warunk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Akcesoria wentylacyjne - z czego składa się system wentylacyjny?