Produkty

Aksamitka

Łac. Tagetes

Aksamitka

Aksamitka, z łac. Tagetes, to jednoroczna roślina rabatowa o ozdobnych kwiatach, która przybyła z Ameryki Północnej. Hodowana jest w ogrodach i balkonowych skrzynkach, nie rośnie dziko. W Polsce występuje kilkadziesiąt gatunków, z których najczęściej uprawia się te dorastające do 35 cm wysokości. Różnią się zwykle wybarwieniem i budową koszyczka kwiatowego oraz wielkością. Te o najwyższych łodygach osiągają nawet 120 cm.

Charakterystyczną cechą niemal wszystkich typów jest specyficzny, ostry zapach, nie przez wszystkich lubiany. Aksamitka posiada sztywną łodygę z szypułką, na której umieszczony jest pojedynczy bądź pełny koszyczek kwiatowy. Ma drobne, pierzaste, na brzegach ząbkowane liście, które bujnie porastają łodygę od samej ziemi. Aksamitki o pojedynczych kwiatach posiadają dwubarwne, brązowo-czerwone płatki z żółtym obrzeżem. W gatunkach z kwiatami pełnymi przeważają odcienie żółci, od jasnego po złotożółty, a nawet pomarańczowy.

Jak uprawiać aksamitkę? Kwiat jest bardzo wdzięczny w hodowli, odporny na suszę, wytrzymuje duże nasłonecznienie. Można sadzić go w skrzynkach balkonowych, donicach bądź bezpośrednio do gruntu na miejsce stałe. Roślina nie wymaga specjalnej gleby, jednak dostarczenie żyznego podłoża zapewni bujne i obfite kwitnienie. Lubi miejsca pełne słońca lub delikatnie zacienione. Gotowe sadzonki z siewu kwietniowego wysadza się po 20 maja do skrzynek balkonowych. Należy pamiętać o zachowaniu 15-18-centymetrowych odstępów. Można zaryzykować samodzielne wysiewanie nasion do inspektu – przykrytej szklaną pokrywą skrzynki – z początkiem kwietnia. Roślina nie lubi przymrozków, dlatego warto nieco poczekać z sadzeniem.

Aksamitka bardzo dobrze znosi przesadzanie, nawet w okresie pączkowania. Wówczas należy zwrócić uwagę na wrażliwy korzeń i nie otrzepywać z niego bryły ziemi. Pierwsze kwiaty pojawiają się w lipcu i cieszą oko do późnej jesieni. Do hodowli balkonowej najlepiej wybrać odmiany karłowe, niskie. Do ogrodu nadają się ponadto aksamitki rozpierzchłe, wysokie i wąskolistne.

Aksamitka to kwiat typowo rabatowy i balkonowy. Najnowsze odmiany pozbawione są intensywnej woni i wykorzystuje się je również jako kwiaty cięte.