Produkty

Alamanda pnąca

Łac. Allamanda cathartica

Alamanda pnąca

Alamanda pnąca, z łac. Allamanda cathartica, należy do rodziny toinowatych. Środowiskiem naturalnym rośliny są tropikalne rejony Ameryki Środkowej i Południowej. W Brazylii można spotkać okazy, które osiągają do 6 m wysokości. Alamanda uprawiana jako roślina doniczkowa jest trzy razy mniejsza.

Można ją poznać po podłużnych, błyszczących i lancetowatych liściach, wokół których kwitną wąskowate, trąbkowate kwiaty o intensywnym, żółtym wybarwieniu. Okres kwitnienia rośliny przypada na okres między majem a październikiem. Po tym czasie w miejscach kwiatów pojawiają się kuliste oraz kolczaste owoce. Alamandę uznaje się za trującą, a niektóre gatunki są używane jako środek silnie przeczyszczający.

Co trzeba wiedzieć o uprawie alamandy pnącej? Tropikalny krzew nie jest odporny na mróz. Dlatego w polskich warunkach klimatycznych musi być uprawiany w szklarniach lub dużych donicach w domu. Alamandę cechuje duży wzrost, dlatego znakomitym rozwiązaniem są podpory. Warto ją zasadzić obok drucianych konstrukcji, którą ładnie oplecie. Sprawdzą się także długie pionowe pręty, po których będzie się pięła do góry. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione oraz ciepłe, jedynie w okresie zimowym powinno być trochę chłodniejsze.

Alamanda dobrze rozwija się w glebie przepuszczalnej, żyznej i próchnicznej z mieszanką gliny. Najlepiej zastosować drenaż. Nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu rośliny – almanda lubi być podlewana obficie, tak by nie doszło do przesuszenia bryły korzeniowej. Roślina jest wymagająca, jeśli chodzi o jej odżywianie. W okresie wiosenno-letnim powinna być nawożona raz w tygodniu przy pomocy środka do roślin kwitnących. Jest narażona na ataki tarcznika i wełnowca, dlatego dobrze jest kontrolować jej stan. Aby pnącze miało ładny, krzewiasty pokrój, zaleca się skracanie jej pędów.

Roślinę rozmnaża się wiosną, ukorzeniając sadzonki wierzchołkowe.

Alamanda pnąca wyróżnia się dekoracyjnością, dlatego warto zastosować ją do ozdoby mieszkania. Ze względu na zwisające pędy masz szansę zostać ładnie wyeksponowana w pojemnikach wiszących. W okresie letnim można ją także wykorzystać do ozdobienia balkonu czy tez tarasu.

Data publikacji: 11.01.2017