Produkty

Alstremeria

Łac. Alstreomeria

Alstremeria

Alstremeria, z łac. Alstreomeria, jest także zwana alstromerią. Zalicza się do rodziny krosnolicowatych, która włącza w swoje szeregi ok. 65 gatunków. Bulwiasta bylina wywodzi się z Ameryki Południowej. Można ją spotkać na górzystych terenach Andów brazylijskich, w Peru oraz Chile.

Nazwa rośliny powstała na cześć Clasa Alstroemera, który był uczniem Karola Linneusza i twórcą dwuczłonowego nazewnictwa roślin. Alstremeria jest chętnie uprawiana z uwagi na swoje dekoracyjne kwiatostany, które przybierają różne barwy. Na sztywnych oraz ulistnionych pędach znajdują się kwiaty. Łodyga jest ozdobiona skręconymi, lancetowatymi liśćmi, które osiągają wielkość do 10 cm. Alstremeria posiada lejkowate kwiaty, które łączą się w wierzchołkowate baldachy lub luźno ułożone grona. Na niezwykle piękny wygląd kwiatów mają wpływ wewnętrzne, jak i zewnętrzne warstwy okwiatu, które są upstrzone kolorowymi paskami lub plamkami. Można podziwiać białe, czerwone, błękitne, różowe, pomarańczowe oraz liliowe kwiatostany.

O czym warto pamiętać przystępując do uprawy rośliny? Alstremeria może być uprawiana w ziemi na zewnątrz, ponieważ wytrzymuje temperatury do -10°C, jednak zaleca się by w czasie mrozów okryć ją słomą lub warstwą torfu. Podstawę stanowi stanowisko nasłonecznione i osłonięte z żyzną oraz przepuszczalną glebą. Na głębokości 4-8 cm można zasadzić bulwy rośliny w okresie wiosennym. Ważna jest ochrona przed silnym słońcem, jak i regularne podlewanie południowoamerykańskiej rośliny. Od wiosny do jesieni można zasadzić sadzonki w doniczkach (o wielkości 30 cm), umieszczając je w gliniastym podłożu na głębokości 3 cm. W czasie zimy najlepiej przenieść je do dobrze oświetlonego miejsca, gdzie panują dodatnie temperatury. Można je wystawić na zewnątrz w momencie, gdy mrozy ustąpią. Aby roślina ładnie kwitła najlepiej regularnie usuwać zwiędłe kwiaty.

Roślinę rozmnaża się wiosną, dzieląc oraz przesadzając karpy. Niestety trzeba uważać na szkodniki, które za cel obrały sobie alstremerię. Bulwy są atakowane przez gąsienice motyla niesobki, a młode pędy zjadane przez ślimaki. Na roślinach doniczkowych żerują przędziorki oraz mszyce.

To właśnie niebanalny wygląd kwiatów sprawia, że roślina cieszy się niebywałą popularnością wśród ogrodników. Bukiety z alstremerii można spotkać w kwiaciarniach.

Data publikacji: 11.01.2017