Produkty

Alstroemeria

Łac. Alstroemeria

Alstroemeria

Alstroemeria, z łac. Alstroemeria, ma postać bulwiastej byliny. To rodzaj roślin z rodziny jednoliściennych, wśród którego wymienia się 65 gatunków. Roślina zwana lilią Inków pochodzi z Ameryki Południowej – rośnie na obszarach Chile, Ekwadoru, ale także Argentyny i środkowej Brazylii. 

Roślina cieszy się dużą popularnością ze względu na efektowne kwiaty o wielu barwach, które są ozdobą ogrodów, ale także tworzy się z nich bukiety. Roślina posiada długie łodygi, na których znajdują się lekko skręcone, lancetowate liście. Największą ozdobą rośliny są lejkowate kwiaty, które tworzą wierzchołkowe baldachy lub nieregularne grona. Kwiaty przybierają różne barwy – białą, czerwoną, liliową, błękitną, pomarańczową czy purpurową. Wewnętrzna część kwiatów pokryta jest pasmami oraz plamkami, co jeszcze bardziej podkreśla piękno rośliny.

Roślinę można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w domu, umieszczając kwiat w doniczce. Na zewnątrz warto wybrać nasłonecznione stanowiska, które są chronione przed wiatrem. Najlepsza będzie żyzna, wilgotna i przepuszczalna gleba. Bulwy warto wsadzić w ziemię na głębokość od 4 do 8 cm wczesną wiosną. Warto pamiętać o ochronie przed nadmiernym słońcem oraz regularnym nawadnianiu rośliny. Alstroemerię należy przykryć słomą w okresie zimowym. Do uprawy w doniczkach najlepsza będzie gliniasta gleba. W okresie zimowym roślina powinna być umieszczona w oświetlonym miejscu, w suchej glebie. Aby przedłużyć kwitnienie warto pozbyć się uschłych kwiatów. Roślina nie powinna być trzyma blisko owoców, które uwalniają etylen, który powoduje starzenia się kwiatostanów.

Roślinę można rozmnażać na 2 sposoby: wysiewając ją wiosną w tunelach foliowych lub dzielą oraz przesadzając karpy. Alstroemeria jest podatna na działania szkodników – młode pędy atakują ślimaki, a gąsienice motyla niesobki bytują na bulwach. Kwiaty doniczkowe są narażone na przędziorki oraz mszyce.

Dzięki dekoracyjności alstroemerii jest najczęściej wykorzystywana jako składnik bukietów oraz kompozycji kwiatowych.

Data publikacji: 11.01.2017