Produkty

Anturium

Łac. Anthurium

Anturium

Anturium, z łac. Anthurium, pochodzi z rodziny obrazkowatych. Jej ojczyzną jest Kolumbia (gatunek podstawowy), ale występuje również w Ameryce Środkowej. W zależności od odmiany roślina mierzy od 50 do 70 cm. Błyszczące kwiaty z bardzo charakterystycznym łódkowatym kształtem mogą mieć do 12 cm. Natomiast liście sięgają od 20 do 40 cm. Kwiat można spotkać w różnych kolorach, między innymi: kremowym, czerwonym, zielonkawym, a także różowym.

Anturium lubi ciepłe i słoneczne miejsca, ale nie przeszkadzają jej również te znajdujące się w półcieniu. Dlatego gdy hodowana jest w domu, warto zarezerwować dla niej północno-wschodnie lub wschodnie okno. Jeśli decydujemy się na roślinę warto pamiętać o glebie – anturium lubi ziemię próchniczną, torfową z dodatkiem liści drzew leśnych. Kwitnie kilka razy do roku – przeważnie od lutego do czerwca, a jej kwiaty są bardzo trwałe. Anturium dobrze rośnie sama, jak i w sąsiedztwie innych kwiatów na przykład storczyków.

Hodując anturium należy utrzymywać stałą temperaturę otoczenia przez cały czas, a radykalne spadki są niedopuszczalne. Warto więc pamiętać, że najbardziej optymalną wartością na skali jest ta pomiędzy 16 a 28 °C. Gdy roślina będzie przebywać w pomieszczeniu, w którym jest suche powietrze oraz duże nasłonecznienie, jej liście zaczną się zwijać, tym samym stanie się osłabiona i bardziej narażona na ewentualne infekcje. Nie wolno narażać rośliny na zimne przeciągi, a do nawodnienia najlepiej stosować wodę miękką o temperaturze pokojowej. Jeżeli mamy taką możliwość, można również wykorzystać deszczówkę. Roślinę trzeba dość często zraszać wodą, a przede wszystkim nie zapominać o regularnym czyszczeniu. Podczas największego wzrostu i kwitnienia warto włączyć do programu pielęgnacji nawóz płynny, który należy dostarczać roślinie co 14 dni.

Anturium to przede wszystkim roślina ozdobna, dlatego świetnie sprawdzi się w różnego rodzaju wnętrzach. Niemniej jednak bardzo często wykorzystywana jest jako kwiat cięty i w tej postaci jest najbardziej ceniona.