Produkty

Apteczka majsterkowicza - Jakie śrubokręty do warsztatu domowego?

Apteczka majsterkowicza - Jakie śrubokręty do warsztatu domowego?

Śrubokręty są potoczną nazwą wkrętaków. Oba pojęcia jednak oznaczają narzędzie, bez którego nie można obejść się w domu. Dzięki nim dokonasz podstawowych napraw bez wzywania specjalisty. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu, ale także pieniędzy. Dobrze, ale jaki śrubokręt warto mieć w domu? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze śrubokrętów, jakie najlepiej zakupić do domu, a także, w jaki sposób wybrać prawidłowy rodzaj do danego wkręta.

Przejdź do następnych akapitów:

Do czego możesz użyć śrubokrętów?

Łączenie elementów za pomocą śrub jest jednym z najstarszych i do dziś najbardziej popularnych metod. To powoduje, że niemal każda rzecz w Twoim mieszkaniu posiada pewien rodzaj wkrętów. W przedmiotach, których najczęściej używasz, mogą się one poluzować. To spowoduje niestabilność stolika czy biurka, migotanie światła w lampce czy rozpad dziecięcej zabawki. W takiej sytuacji śrubokręt jest pierwszym narzędziem, o którym warto pomyśleć. Za jego pomocą szybko i sprawnie dokręcisz poluzowane śrubki.

Obecnie wiele rzeczy kupujemy przez Internet. W celu łatwiejszego transportu niemal wszystkie są rozkładane na części. Aby złożyć je w całość, zazwyczaj musimy połączyć je za pomocą dołączonych śrub. Znów z pomocą przyjdą śrubokręty. Bez problemu i pomocy specjalisty z łatwością złożysz zamawiany przedmiot.

Tak naprawdę sytuacji, w których śrubokręty znajdą swoje zastosowanie, jest wiele. Z tego powodu warto mieć podstawowy zestaw wkrętaków, aby być gotowym na każdą sytuację.

Rodzaje wkrętaków

Śrubokręt składa się z rączki, grotu i końcówki. Na rynku mamy duży wybór najróżniejszych wkrętaków, które mogą różnić się w każdy z podanych elementów. Rączki mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub drewna. Do prac pod napięciem elektrycznym zazwyczaj są wraz z grotem dodatkowo izolowane. Najważniejszą cechą jest poręczność rączki. Dobrze, gdy jest pokryta specjalną powłoką antypoślizgową. Dzięki temu śrubokręt nie wypadnie z ręki podczas pracy.

jakie śrubokręty do warsztatu domowego

Grot śrubokręta może być okrągły lub sześciokątny. Dla osób, które nie używają śrubokręta w celach zawodowych, ten z okrągłym grotem w zupełności wystarczy. Osoby, które uwielbiają majsterkowanie i często korzystają z wkrętaka, mogą pomyśleć o modelach z grotem okrągłym i czernioną końcówką lub grotem sześciokątnym. Ten drugi typ jest odporniejszy na działanie siły. Bez problemu umożliwia mocne dokręcanie poluzowanych wkrętów.

Najważniejszym elementem każdego śrubokręta jest końcówka. To ona decyduje o jego rodzaju i prawidłowym doborze do wkręta. Dawniej jedynym rodzajem śrub były te z nacięciem płaskim. Dziś mamy szereg różnych wkrętów o efektywniejszych rodzajach nacięć, co jednak wymaga także większej ilości śrubokrętów. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych rodzajów wkrętaków.

  • Wkrętaki płaskie – najstarszy i nadal bardzo popularny rodzaj śrubokręta. Warto mieć ich kilka do wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów o różnych rozmiarach. Mogą one mieć szerokość od 0,6 mm (zegarmistrzowskie) do 14 mm. Niestety wkrętak płaski nie nadaje się do wkręcania maszynowego.

  • Wkrętaki krzyżowe (Phillips) – stosuje się je do śrub i wkrętów z krzyżowym nacięciem na łbie. Produkowane są w kilku wielkościach od PH000 do PH4. Oznaczenie znajduje się na klindze lub uchwycie. Poza wielkością śrubokrętów symbolem, który znajdziesz jest PH (lub czasem H), oznaczający wkrętaki typu Phillips. Krzyżowe nacięcia posiadają m.in. blachowkręty, wkręty do płyt gipsowo-kartonowych czy śruby w niektórych urządzeniach elektrycznych.

  • Wkrętaki krzyżowe (Pozidriv) – bardzo często są mylone z wkrętakami krzyżowymi typu Phillips. Ich pomylenie może skutkować zniszczeniem śrubokręta lub wkręta. Jak odróżnić wkrętak Phillips od Pozidriv? Te drugie mają dodatkowe cztery wypustki, pomiędzy główną gwiazdą. W ten sposób możemy na ich końcówce zobaczyć dwa pokrywające się krzyże. Dodatkowe wypustki w tym modelu umożliwiają stosowane ich do prac wymagających większych nacisków, np. prac stolarskich. Wkrętaki Pozidriv także mają kilka rozmiarów, a oznaczane są literami PZ.

  • Wkrętaki Torx – ich końcówka ma kształt sześcioramiennej gwiazdy. Konkretny rozmiar śrubokręta oznaczany jest na rączce, np. T10, T15 czy T40. Zazwyczaj stosowane są w mechanice samochodowej i elektronice. Śrubokręty typu Torx mają pewne podtypy. Można wyróżnić wkrętak typu Torx Plus. Jego końcówka także ma postać sześcioramiennej gwiazdy, jednak jej ramiona są bardziej spłaszczone. To umożliwia maksymalne użycie siły, a szansa na ześlizgnięcie się wkrętaka ze śruby jest minimalna. Dostępny jest także model Torx Tamper Resistant (Torx TR). Dostosowany jest do wkrętów typu Torx z wypustką. Od podstawowego modelu odróżnia go niewielki otwór pośrodku sześcioramiennej gwiazdy. To rozwiązanie zapewnia dużą siłę obciążeniową. Zazwyczaj znajdzie zastosowanie w naprawach sprzętu AGD czy urządzeń elektronicznych.

śrubokręty do warsztatu domowego

  • Wkrętaki sześciokątne zewnętrzne (nasadowe) lub wewnętrzne (imbusowe) do śrub o sześciokątnych łbach. Tak zwane imbusy są dziś bardzo popularne. Przydadzą się do wszelkich napraw np. rowerów. Zamawiane przez internet meble, które przychodzą w paczkach, niemal zawsze połączone są za pomocą wkrętów sześciokątnych. Imbus dostępny jest w wielu rozmiarach. Warto zaopatrzyć się w zestaw tego typu śrubokrętów. Dostępne są praktyczne zestawy wkrętaków trzpieniowych. Ich kompaktowe opakowanie pozwoli Ci zaoszczędzić dużo miejsca w skrzynce z narzędziami.  

  • Wkrętaki trójramienne - są o wiele mniej popularne niż wymienione powyżej. Stosowane są głównie w naprawie AGD. Śrubokręt trójramienny ma końcówkę w kształcie trójkąta, którego ramiona ułożone są pod kątem 60 stopni.

Spotykać można także inne specjalne wydania wkrętaków przeznaczone np. do prac elektrycznych. Wówczas pokryte są odpowiednią izolacją i zaopatrzone we wskaźniki napięcia. Dostępne są śrubokręty do prac precyzyjnych, z magnesem lub też automatyczne czy teleskopowe. Wkrętaki z grzechotką ułatwiają przekręcanie wkrętów. Nie trzeba zwalniać uchwytu rączki, bo sama przygotowuje się do następnego obrotu.

W jakie śrubokręty się zaopatrzyć i jakie śrubokręty do warsztatu?

Aby być gotowym na różne potrzeby, warto mieć śrubokręty w kilku rozmiarach z najpopularniejszych grup, tzn. płaskich i krzyżowych (zarówno Phillips, jak i Pozidriv). Zadajesz sobie pytanie „jakie śrubokręty do warsztatu?” W takim celu warto też zakupić wkrętak z wymiennymi końcówkami, który zajmie znacznie mniej miejsca niż duże, wysoce specjalistyczne zestawy wkrętaków. Dodatkowe śrubokręty dokupować możemy w zależności od potrzeb, dostosowując je do konkretnego rodzaju prac. W przypadku trudno dostępnych wkrętów można zaopatrzyć się w śrubokręt teleskopowy, który ma regulację długości pręta bądź model z odpowiednio krótkim grotem.

Jeśli nie mamy miejsca ani ochoty na tworzenie ogromnej kolekcji rozmaitych śrubokrętów, wkrętaki z wymiennymi końcówkami będą idealnym rozwiązaniem. Z powodzeniem mogą zastąpić zestaw kilku czy nawet kilkunastu śrubokrętów. W ten sposób oszczędzimy dużo miejsca na ich przechowywanie. Zestaw bitów, czyli wymiennych końcówek możemy użyć także do wkrętarki elektrycznej. Ponadto w przypadku uszkodzenia końcówki, jej wymiana jest o wiele mniej kosztowna niż całego śrubokręta.

imbusy do warsztatu domowego

Wielofunkcyjnym rozwiązaniem są też wkrętaki płasko-krzyżowe, które mają odwracalną klingę z końcówkami. Dla przyspieszenia przebiegu prac coraz częściej stosuje się wkrętaki z napędem elektrycznym lub pneumatycznym. Oś wkrętaka obracana jest wówczas przez silnik z przekładnią, regulacją prędkości obrotowej i momentu siły.

W jaki sposób przechowywać?

Jeśli wybierzesz wkrętak z wymiennymi końcówkami, zestawy te są najczęściej pakowane w kompaktowe pudełka. Pozwoli Ci to oszczędzić miejsca na półce i utrzymać porządek. Dobrym rozwiązaniem są także skrzynki na narzędzia. Dzięki temu wszystkie niezbędne śrubokręty, klucze czy śrubki będziesz mieć w jednym miejscu. To także bardzo estetyczne rozwiązanie.

W wyborze miejsca na śrubokręty pomoże także materiał, z którego zostały wykonane. Stal może rdzewieć. Z tego powodu narzędzia najlepiej przechowywać w miejscu suchym i zamkniętym. W przypadku śrubokrętów ze stali nierdzewnej tego rodzaju wymóg już nie jest konieczny.  

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak samodzielnie zamontować głośniki w aucie?

Jak samodzielnie zamontować głośniki w aucie?
Zepsuły się głośniki w samochodzie lub chcemy wymienić je na lepsze? Ich montaż jest naprawdę prosty. Zanim oddamy w tym celu samochód do specjalisty,...
Czytaj więcej

Rodzaje wkrętaków

Rodzaje wkrętaków
Wkrętaki popularnie nazywane śrubokrętami są podstawowymi narzędziami ręcznymi. Stanowią wyposażenie skrzynek narzędziowych większości majsterkowiczów...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Apteczka majsterkowicza - Jakie śrubokręty do warsztatu domowego?