Produkty

Aptenia

Łac. Aptenia cordifolia

Aptenia

Aptenia, z łac. Aptenia cordifolia, to rodzaj szybko rosnących sukulentów należących do rodziny przypołudnikowatych. Roślina pochodzi z Afryki Południowej i charakteryzuje się płożącymi, lecz sztywnymi pędami.

Z kolei jej liście przybierają mięsistą, choć gładką strukturę, wyrastając naprzeciwlegle. Kwiaty sukulentu mają drobną postać, a ich barwa zależy od konkretnego gatunku i może być od jasnofioletowej, przez różową, czerwoną, aż do intensywnie fioletowej.

Aptenia najlepiej rośnie w ciepłym i słonecznym miejscu na zasobnej oraz przepuszczalnej glebie z dodatkiem drobnego żwiru. Roślina znosi również stanowiska zacienione, jednak kwitnie w nich zdecydowanie gorzej, a jej liście przybierają dużo większe rozmiary niż okazy uprawiane na słońcu. W Polsce sukulent może być uprawiany przez cały rok, pod warunkiem, że na okres chłodniejszych pór roku zostanie przeniesiony do pomieszczenia, gdzie optymalnym dla niego stanowiskiem będzie południowy parapet. Właśnie w tym chłodniejszym czasie nie można zapominać o podlewaniu rośliny. W chwili coraz częstszego pojawiania się słońca, czyli najczęściej w okolicach marca, sukulent zaczyna intensywnie rosnąć, natomiast odpowiednią porą na wystawienie go na balkon, taras czy do ogrodu jest druga połowa maja.

Okres kwitnienia przypada od maja do września pod warunkiem sprzyjających warunku atmosferycznych i dużej ilości słońca. Ponadto, zaleca się zachować umiar w nawożeniu aptenii, ponieważ nadmiar nawozu może przyczynić się do zatrzymania kwitnięcia, a co za tym idzie – zaniku kwiatów. Sukulent jest dość odporny na ludzkie zaniedbania i dobrze znosi zarówno lekkie przesuszenia, jak i okresową wilgotność. Co więcej, preferowanym zabiegiem jest coroczne odmładzanie aptenii przez tworzenie sadzonek pędowych. Wspomniane sadzonki dość szybko się ukorzenią, w konsekwencji tworząc nowe rośliny.

Z uwagi na piękny wygląd, aptenia wykazuje przede wszystkim właściwości ozdobne. Jednak w Afryce od dawna stosowana jest jako środek przeciwzapalny, łagodna lewatywa dla niemowląt czy środek przynoszący ulgę w bólu stawów. Co więcej, podobnie jak w Polsce lubczyk, w krajach Afryki aptenia to symbol miłości. Aptenię z powodzeniem można wykorzystywać do dekoracji naszych balkonów oraz tarasów, sadząc ją w wiszących donicach, koszach czy też balkonowych skrzyniach. Dodatkowo, sukulent uprawiany jako roślina jednoroczna, nadaje się również do ozdoby przydomowych skalniaków.

Data publikacji: 11.01.2017