Produkty

Arnika

Łac. Arnica

Arnika

Arnika, z łac. Arnica, to rodzaj roślin wywodzący się z rodziny astrowatych, którego gatunkiem typowym jest arnika górska. Większość przedstawicieli rodzaju pochodzi z Ameryki Północnej, natomiast arnika górska pochodzi z rejonu Euroazji i jako jedyna rośnie także w Polsce. 

Jej łodyga może osiągać do ok. 60 cm wysokości i wyrasta z krótkiego kłącza. Liście odziomkowe (ząbkowane lub całobrzegie) nie posiadają ogonków i są zebrane w rozetę, natomiast na łodydze są lancetowate i położone naprzeciwlegle. Kwiaty arniki górskiej przybierają kolor od żółtego do pomarańczowego, wydzielają słaby zapach i pojawiają się na szczycie łodyg w okresie od czerwca do sierpnia.

Arnika górska, zwana także kupalnikiem górskim, jest objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, dlatego do celów leczniczych pozyskuje się ją z uprawy. Arnika preferuje stanowiska słoneczne, ale nie zaszkodzi jej także okresowy cień. Najlepiej wzrasta na lekkiej, piaszczystej glebie, zasobnej w próchnicę i o odczynie kwaśnym. Rozmnażanie przeprowadza się przez podział kłącza, co jest skuteczniejsze i szybsze niż wysiew nasion.

Arnika górska może pełnić rolę ozdobną – doskonale zaprezentuje się w ogrodach skalnych wśród innych gatunków bylin. Jest jednak także ceniona za właściwości lecznicze, ale ze względu na fakt, że jest ona trująca, należy stosować ją z dużą ostrożnością. Surowcem zielarskim kupalnika górskiego jest kwiat. Zbiory przeprowadza się w początkowym okresie kwitnienia, po czym koszyczki suszy się w warunkach naturalnych. W celach leczniczych wykorzystywane są także liście zbierane w lipcu i kłącza, które wykopuje się jesienią.

Roślina wykazuje wszechstronne działanie – można stosować ją wewnętrznie oraz zewnętrznie. Jest skuteczna m.in. w przypadku takich dolegliwości jak obrzęki po urazach, krwiaki, stłuczenia, zapalnie żył, oparzenia, czyraki. Wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe, żółciopędne, przeciwreumatyczne, pozytywnie wpływa na układ krwionośny, obniża ciśnienie krwi i pobudza układ nerwowy.

Data publikacji: 07.01.2017