Produkty

Astrofytum

Łac. Astrophytum

Astrofytum

Astrofytum, z łac. Astrophytum, to sukulenty, które należą do rodziny kaktusowatych. Wyróżniamy 6 gatunków astrofytum. Nazwa pochodzi od astrum – gwiazda, co wskazuje na kształt rośliny. Popularnym określeniem rośliny jest także „czapka biskupa”, bowiem kaktus przypomina mitrę lub beret.

Ojczyzną sukulentów jest Meksyk – rośliny występują w jego północno-wschodniej części. Astrophytum asterias to jedyny wyjątek – występuje w południowym Teksasie. W naszych warunkach klimatycznych roślina jest uprawiana jako kwiat doniczkowy.Astrofytum posiada niepodzielony pęd o specyficznym kształcie – gwiaździstym lub kulistym, z dobrze wyodrębnionymi żebrami, których ilość zwiększa się wraz z wiekiem roślin. Niektóre rośliny posiadają grube włoski. Skóra rośliny przybiera kolor jasnozielony z białymi plamkami. Podczas kwitnienia roślina posiada błyszczące, żółte i czerwone kwiaty. Pąki rozwijają się w pełnym słońcu, by zamknąć się z nastaniem wieczora. Można je podziwiać w okresie od kwietnia do października.

„Czapka biskupa” cechuje się łatwą uprawą. Potrzebuje przepuszczalnego podłoża z dodatkiem materii organicznej. Ziemia powinna być lekko kwaśna i wzbogacona siarczanem wapnia. Przesadzając roślinę, warto zwrócić uwagę na jej kruche korzenie i starać się ich nie uszkodzić. Najlepsze stanowisko będzie w nasłonecznionym lub delikatnie zacienionym miejscu. Zaczerwieniony korpus jest oznaką poparzenia słonecznego. Astrofytum głównie wzrasta w czasie wiosny i jesieni, a w lecie przechodzi w stan spoczynku. Roślinę najlepiej podlewać od maja do sierpnia, jedynie wtedy, gdy podłoże wysycha. Roślina nie wymaga cyklicznego podlewania – warto pamiętać, że nadmiar wilgoci działa niekorzystnie na jej korzenie.

Roślinę rozmnaża się w tylko w jeden sposób – wysiewając nasiona. Kiełkują one w temperaturze 15-25°C. Trzeba uważać na nadmiar wilgoci oraz choroby grzybowe.

Jak większość sukulentów, może stanowić doskonałą i mało wymagającą dekorację pomieszczeń. Poszczególne gatunki Astrofytum różnią się od siebie, dlatego połączone razem w jedną kompozycję, tworzą znakomitą, żywą ozdobę.

Data publikacji: 11.01.2017