Produkty

Babaco

Łac. Vasconcellea × heilbornii

Babaco

Babaco to owoc drzewa carica pentagona, o synonimicznej nazwie Vasconcellea × heilbornii. Drzewo to należy do rodziny melonowcowatych i pochodzi z rejonów Ekwadoru oraz Kolumbii.

Carica pentagona osiąga do 8 m wysokości i jest mieszańcem Carica pubescens i Carica stipulata. Charakteryzuje się dłoniastymi liśćmi oraz wyłącznie żeńskimi kwiatami. Roślina wydaje także charakterystyczne owoce zwane babaco, które obecnie uprawiane są w Nowej Zelandii oraz Australii – po raz pierwszy wyhodowano je natomiast w Ekwadorze w latach 20-tych. Jedno drzewo wydaje kilkadziesiąt owoców w ciągu roku.

Owoce babaco są podłużne, a przekrojone wzdłuż cechują się szczególnym przekrojem w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. W postaci dojrzałej pokrywa je żółta cienka skórka, pod którą znajduje się żółty miąższ oraz gąbczasty rdzeń, który jako jedyna część owocu jest niejadalny. Niedojrzałe babaco mają natomiast kolor zielony. Pozbawione nasion babaco dorastają do 30 cm długości i ok. 10 cm szerokości, osiągają wagę do ok. 1 kg i z wyglądu są podobne do papai bądź też kabaczków. Należy przechowywać je w miejscu chłodnym oraz suchym.

Owoce babaco mają soczysty i słodko-kwaśny miąższ, którego smak porównywany jest do kiwi, truskawek, ananasa i papai. Ich świeżość rozpoznaje się po skórce, która powinna być gładka oraz pozbawiona przebarwień. Babaco wykorzystywane są do produkcji soków oraz innych przetworów, np. dżemów, ale równie dobrze można spożywać je na surowo – przed spożyciem zwykle kroi się je w plasterki. Są także wykorzystywane jako składnik sałatek owocnych oraz koktajli.

Babaco, zwane również górską papają, jest owocem bogatym w witaminy A, C oraz E, papainę, a także szereg enzymów. Przypisuje mu się właściwości odmładzające, regeneracyjne oraz oczyszczające. Pozytywnie oddziałuje na kondycję skóry (oczyszcza ją, łagodzi podrażnienia), zmniejsza opuchlizny oraz stymuluje prace gruczołów łojowych. Sproszkowane zielone babaco uznaje się także za środek przeciwdziałających schorzeniom układu krążenia.

Data publikacji: 22.02.2017