Produkty

Bagno

Łac. Ledum

Bagno

Bagno, z łac. Ledum, to rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych obejmująca 3-7 gatunków – jego usystematyzowanie jest nie do końca jasne. Wywodzi się z rejonów, gdzie panuje chłodny i arktyczny klimat – głównie z półkuli północnej. W Polsce często spotykanym gatunkiem jest bagno zwyczajne, będące jednocześnie gatunkiem typowym dla tego rodzaju.

Może być czasami klasyfikowany do rodzaju różanecznika, z łac. Rhododendrona, w którego obrębie można znaleźć podsekcję Ledum. Stąd np. bagno zwyczajne zyskało nową nazwę łacińską – Rhododendron tomentosum. Popularnie nazywane jest również dzikim rozmarynem czy rozmarynem leśnym. Jest to zimozielony krzew, który może osiągnąć 1,5 m wysokości o wzniesionych lub podnoszących się gałązkach. Skrętoległe liście są długości do 5 cm, mają krótki ogonek i są ciemnozielone oraz połyskujące. Aromatycznie pachnące kwiaty są pięciokrotne, o białym ubarwieniu, a ich pręciki są wyższe niż płatki. Bagno zwyczajne rośnie dziko na południu Polski, a także w Wielkopolsce. Można je spotkać na terenach podmokłych, torfowych i mułowych.

Jeśli chodzi o uprawę różaneczników, to wiele gatunków można wykorzystywać do ozdabiania ogrodów w polskim klimacie. Bagno wymaga, tak jak większość tego rodzaju krzewów, dość wilgotnej gleby, najlepiej leśnej, torfowo-piaszczystej lub glinowej. Można wzbogacić ziemię kwaśnymi nawozami. Bagno zwyczajne musi być ostrożnie dotykane, ponieważ jest trujące.

Większość różaneczników jest niezwykle dekoracyjna, a mnogość odmian, gatunków i mieszanek pozwala znaleźć roślinę do każdego ogrodu. Natomiast bagno zwyczajne przypomina z wyglądu duży rozmaryn i kwitnie między majem a sierpniem. Ledum stanowi składnik niektórych leków – roślina sama w sobie jest trująca, ale w medycynie tworzy się z niej środki miejscowo znieczulające, przeciwbólowe, rozgrzewające, odkażające i poprawiające krążenie. Można wykonywać z niego nalewki i maści, które wcierane w ciało mogą leczyć przeziębienia i nieżyty układu oddechowego. Z Ledum robi się również olejki. Wykorzystuje się tę roślinę jako środek do odstraszania moli.

Data publikacji: 13.01.2017