Produkty

Bażyna

Łac. Empetrum

Bażyna

Bażyna, z łac. Empetrum, to bardzo przyjemna, drobna krzewinka o niewielkich rozmiarach, której swoim wyglądem mogą nieco przypominać leśną jagodę lub borówkę. Należy do rodziny wrzosowatych. W naturalnych warunkach zwykle osiąga do 20-30 cm wysokości.  

Pierwotnie bażyna występowała na półkuli północnej, w strefie klimatu umiarkowanego, spotkamy ją również w Ameryce Południowej, rzadziej w Polsce (spotykana jest północnych częściach kraju). Znajdziemy ją również nad morzem, w zbiorowisku nazywanym borem bażynowym. Najbardziej znaną odmianą bażyny i jednocześnie uprawianą w Polsce jest ‘Bernstein’, która charakteryzuje się pięknym kolorem liści zmieniającym się latem z zielonego na żółty, a jesienią na nieco ciemniejszy – brązowawy.

Swoim wyglądem, oprócz wspomnianej jagody, przypomina również wrzośce. Rośliny mogą być delikatnie wzniesione lub płożące. Starsze bażyny posiadają nieco zdrewniałe pędy, zwłaszcza te, wyrastające bezpośrednio z ziemi – to jeden z głównym elementów charakterystycznych dla tej rośliny. Bażyna pokryta jest drobnymi igiełkami i błyszczącymi listkami w soczystym, zielonym kolorze, a wiosną również pojawiają się na niej kwiaty, które jednak ze względu na bardzo małe rozmiary, nie stanowią głównej dekoracji rośliny. Ulistnienie skrętoległe oraz okółkowe osadzone na krótkich ogonkach, połyskujące lub matowe jest pięknym kontrastem dla owoców bażyny, które pojawiają się na niej jesienią. Są okrągłe, czarne i łudząco podobne do jagód – uwaga, nie są one jednak jadalne.

Bażyna najlepiej rośnie w glebie próchniczej, żyznej i dość dobrze przepuszczalnej. Powinna być ona również dość lekka oraz kwaśna. Jeśli w naszym ogrodzie znajdziemy stanowiska dobrze nasłonecznione, to warto przeznaczyć je właśnie pod uprawę bażyny. Pamiętajmy, że naturalnie porasta torfowiska, zatem warto jej zapewnić podobne warunki.

Bażyna to niedoceniona roślina wrzosowata, która może być piękną ozdobą ogrodowych skalników oraz wrzosowisk. Jej charakterystyczny, płożący pokrój umożliwi również tworzenie estetycznych kobierców – stworzy w naszym ogrodzie okazały dywan.

Data publikacji: 27.02.2017