Produkty

Bezpieczna drabina - jaką wybrać?

Bezpieczna drabina - jaką wybrać?

Drabina – niby coś bardzo prozaicznego, a jednak do jej dobrego wyboru niezbędne jest posiadanie wiedzy o tym, który z egzemplarzy będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Drabina metalowa, drewniana, rozstawna, a może wysuwana? Podpowiadamy jaką wybrać, by praca wykonywana przy jej udziale była bezpieczna i wygodna.

drabina aluminiowa, bezpieczna drabinaMateriał – jaki wybrać

Najbardziej znane są drabiny drewniane. Są jedną z tańszych opcji i w dodatku najbardziej polecaną do prac przy instalacjach elektrycznych. Niestety nigdy nie będą tak wytrzymałe jak drabiny wykonane z metalu. Z pewnością będą także znacznie cięższe od swoich aluminiowych koleżanek.

Drabiny aluminiowe są lekkie i mocne. Są także odporne na korozje. Niestety w trakcie pracy z instalacjami elektrycznymi mogą się okazać dość niebezpieczne.

Drabiny stalowe w zakresie wytrzymałości są bardzo podobne do drabin aluminiowych. Niestety muszą być one systematycznie konserwowane, tak by mogły sprawdzać się w różnych pracach przez długie lata. Nie poleca się ich do czynności związanych z elektrycznością.

Drabiny z włókna szklanego – bezpieczne podczas pracy z instalacjami elektrycznymi. Bardzo solidne i wytrzymałe na warunki pogodowe.

Przeznaczenie – aspekt ważny przy zakupie drabiny

Ogólnie możemy podzielić drabiny na domowe i przemysłowe. Domowe drabiny najczęściej są wykonane z drewna lub aluminium. Przydają się podczas wykonywania prac przydomowych.

Drabina przemysłowa zazwyczaj jest cięższa od przydomowej (tak najłatwiej można je odróżnić). Do ich produkcji często wykorzystywane są stopy aluminiowe charakteryzujące się wysoką jakością.

Przystawna, rozstawna a może wysuwna – ważne, aby była bezpieczna!

Mocna drabina to taka, która będzie skonstruowana z nitowanych połączeń pomiędzy stopniami a podłużnicami. Najlepiej, jeśli ponadto będzie miała antypoślizgowe stopki.

Stopnie powinny być wystarczająco duże i szerokie, tak by umożliwiały nam wygodną pracę. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie też okładzina zabezpieczająca, która chroni przed poślizgiem. Drabiny rozstawne posiadają dodatkowo pasy zabezpieczające.

Podłużnice i szczeble powinny być wykonane z materiałów o odpowiedniej wytrzymałości i solidnie ze sobą zespolone. Nie mogą być one wykonane z drewna mającego skośny bieg słojów oraz wady, w szczególności w postaci sęków, pęknięć czy uszkodzeń spowodowanych przez korniki. bezpieczna drabina, drabina aluminiowa

Aby praca z drabiną była bezpieczna: 

1. Nigdy nie wchodźmy na stopnie, jeśli nie jesteśmy pewni, że są suche.

2. Nie wychylajmy się zbyt mocno w którąś stronę, może to bowiem spowodować, że nasza drabina się przewróci.

3. Nie konserwujmy drabin drewnianych przy pomocy emalii -  pomalowana w ten sposób powierzchnia stopni będzie bowiem bardzo śliska.

4. Drabinę stawiajmy zawsze na równym, solidnym gruncie.

5. Nie stawajmy na najwyższym stopniu drabiny.

6. W żadnych okolicznościach drabina rozstawna nie może być użytkowana jako drabina przystawna.

7. Zanim wejdziemy na drabinę zawsze sprawdzajmy, czy jest ona stabilna i czy stoi na twardym podłożu. Drabina nie może chybotać się za każdym razem, kiedy wejdziemy na któryś ze stopni.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drabina plastikowa – do czego może się przydać

Drabina plastikowa – do czego może się przydać
Drabina to sprzęt, który prędzej czy później znajdzie zastosowanie w każdym domu oraz mieszkaniu. W wysokich kamienicach będzie niezbędna podczas wies...
Czytaj więcej

Jak dobrać właściwą drabinę?

Jak dobrać właściwą drabinę?
Drabina to jedno z tych akcesoriów, które przydaje się nie tylko w domach jednorodzinnych z ogrodami czy na placach budowy, ale i w niewielkich mieszk...
Czytaj więcej

Rodzaje i wybór drabin

Rodzaje i wybór drabin
Drabina jest przydatna podczas wielu prac – zarówno budowlanych, wykończeniowych, jak i dekoracyjnych. Jednak poszczególne modele różnią się od ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Bezpieczna drabina - jaką wybrać?