Produkty

Bieluń

Łac. Datura

Bieluń

Bieluń, z łac. Datura, to jednoroczna roślina z rodziny psiankowatych z amerykańskim rodowodem, choć wiele źródeł wskazuje również na jej chińskie pochodzenie. Obecnie spotyka się ją niemal na wszystkich kontynentach. Tym, co wyróżnia bielunia spośród innych roślin w ogrodzie, jest bez wątpienia jego dorodny kwiat w kształcie lejka o długości 15-20 cm.

Występuje w białej, różowej lub żółtej wersji kolorystycznej. Uwagę zwraca również jego kolczasty owoc, w którym kryje się pęk czarnych nasion. Roślina osiąga wysokość od 10 do 100 cm. Bieluń jest rośliną wymagającą, preferuje gleby żyzne i przepuszczalne. Przed zasadzeniem do doniczki, należy odpowiednio przygotować jej dno, czyli stworzyć bazę drenażową ze żwiru i keramzytu. Dzięki temu korzenie będą miały lepsze napowietrzenie i nie będą cierpiały z nadmiaru wody. Do wypełnienia doniczki najlepiej użyć ziemi kompostowej lub podłoża uniwersalnego, wzbogaconego o składniki pokarmowe.

Bielunia można również wsadzić bezpośrednio do gruntu, jednak przed nadejściem pierwszych przymrozków należy przesadzić go do doniczki i umieścić w pomieszczeniu o temperaturze ok. 6 st. Celsjusza. Niezależnie od miejsca zasadzenia, warto dbać o jego odpowiednie nasłonecznienie i chronić przed wiatrem. W czasie zimy bielunia wystarczy podlać kilka razy w ciągu całego okresu, latem zaś – nawet kilka razy dziennie. Starsze bielunie potrafią pochłonąć wówczas nawet do 15 l wody na dobę. A im starsze, tym bardziej intensywnego nawożenia wymagają w okresie wegetacji – w tym celu najlepiej jest stosować nawozy wolno rozkładające się.

Rośliny tej nie należy przycinać. W celu rozmnożenia bielunia wykorzystuje się sadzonki pędowe, które uzyskuje się przez ucięcie sekatorem kilkumiesięcznego pędu o długości ok. 7-12 cm z młodymi listkami w górnej części. Sadzonkę tę ukorzenia się następnie w pojemniku z torfem i piaskiem. Do rozmnożenia można wykorzystać również ok. 20-centymetrowy pęd szczytowy, który po ucięciu należy umieścić w pojemniku z wodą.

Bieluń to ozdoba donic, ogrodów i tarasów. Należy jednak uważać, gdyż jest to również roślina trująca – spożycie jakiejkolwiek jej części może prowadzić między innymi do nudności lub halucynacji.

Data publikacji: 16.05.2016