Produkty

Bobrek trójlistkowy

Łac. Menyanthes trifoliata

Bobrek trójlistkowy

Bobrek trójlistkowy, z łac. Menyanthes trifoliata, nazywany także bobrkiem trójlistnym, jest gatunkiem należącym do rodzaju bobrek i rodziny bobrkowatych. Powszechnie występuje na obszarze półkuli północnej, m.in. A Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest to bylina wodna, której cecha charakterystyczną są pełzające, grube kłącza.

Potrójne liście maja kolor ciemnozielony i osadzone są na długich ogonkach. Roślina wydaje także dość duże, białe kwiaty, pojawiające się w maju i w czerwcu – gdy przekwitną, zastępują je drobne owoce w formie torebek.

Bobrek trójlistkowy jest rośliną, która najlepiej poradzi sobie i zaprezentuje się zasadzona np. w zbiorniku wodnym lub bezpośrednim jego pobliżu. Można umieścić go w strefie błotnej, jednak najlepiej posadzić go kilka do kilkunastu centymetrów poniżej lustra wody – dzięki temu jego liście będą efektownie wynurzały się. Roślina preferuje jednocześnie stanowiska nasłonecznione (chociaż znosi także cień) i o dużej przestrzeni, co pozwala jej się swobodnie rozrastać – bobrek należy do okazów ekspansywnych. Można go także łatwo rozmoczyć poprzez podział kłącza. Najlepszym terminem na przygotowanie sadzonek jest wiosna.

W przypadku bobrka należy pamiętać o usuwaniu martwych liści, które zamierają przed zimą. Roślina nie jest jednak wrażliwa na mróz i nie trzeba w żaden sposób zabezpieczać jej przed zimowymi warunkami pogodowymi – jej kłącza zimują, będąc zamarznięte w lodzie.

Bobrek trójlistkowy jest rośliną ozdobną, którą można wykorzystać w dużych oczkach wodnych i stawach umożliwiających mu swobodny rozrost. Dobrze prezentuje się w połączeniu z takimi roślinami, jak np. tatarak czy irysy. Posiada także właściwości lecznicze, które wykorzystywana są w wielu przypadkach: działa wspomagająco np. w takich problemach jak niestrawność, zaparcia, migreny, ogólne osłabienie, reumatyzm czy dermatoza. Jako surowiec leczniczy stosuje się liście, z których po wysuszeniu przygotowuje się np. napary. W Polsce bobrek trójlistkowy podlega częściowej ochronie.

Data publikacji: 16.01.2017