Produkty

Borówka

Łac. Vaccinum

Borówka

Borówka, z łac. Vaccinum, to krzew z rodziny wrzosowatych występujący głównie na półkuli północnej. Jest to roślina wieloletnia, preferująca ciepły, umiarkowany klimat. Charakteryzują ją bujne pędy z ciemnozielonymi listkami i biało-różowe kwiaty, z których rodzą się ciemnoniebieskie lub czerwone kuliste owoce ze smacznym miąższem w środku. W zależności od gatunku, roślina osiąga od 10 cm do nawet 2-3 m wysokości.

Borówka preferuje kwaśne i próchniczne gleby, dlatego przed jej zasadzeniem dobrze jest wzbogacić podłoże torfem lub siarką oraz nawozami organicznymi. Krzewy sadzi się na głębokości ok. 40-50 cm i odstępach wynoszących ok. 1-2 m. Rzędy zasadzonych krzewów powinny biec w kierunku południowym, co zapewni im odpowiedni poziom nasłonecznienia. Najlepszą porą na sadzenie borówek jest wiosna i jesień, choć jesienią należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu rośliny przed przemarznięciem. Pomocne może się tu okazać ściółkowanie, czyli rozmieszczenie wokół krzewu ściółki z torfu, trocin lub kory drzew iglastych. Proces ten użyźni jednocześnie ziemię i zabezpieczy borówkę przed utratą wody. Nie można bowiem zapominać, że jest ona bardzo wrażliwa na suszę, dlatego należy ją często podlewać niewielką ilością wody. Roślina jest też wrażliwa na niedobór azotu, dlatego 2-3 razy do roku dobrze jest wzbogacić glebę jego niewielką ilością.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla rozwoju borówki jest przycinanie jej pędów. W ciągu pierwszych 3 lat wystarczy usuwać jedynie chore pędy. Od czwartego roku przycinane powinny być już wszystkie najstarsze pędy, co pobudzi roślinę do wzrostu. Takie zabiegi powinno wykonywać się wczesną wiosną. Borówki są odporne na szkodniki, a w przypadku pojawienia się objawów chorobowych – wystarczy usunąć zainfekowane jej części. Stosowanie oprysków nie jest konieczne.

Owoce borówek zbiera się od lipca do września. Nadają się do spożycia od razu po zerwaniu, mogą być też poddawane obróbkom kulinarnym. Zarówno owoce, jak i liście borówek mają właściwości lecznicze, a poza tym mogą pełnić funkcje dekoracyjne.

Data publikacji: 16.05.2016