Produkty

Brahea armata

Łac. Brahea armata

Brahea armata

Brahea armata, którą nazywa się też zwyczajowo palmą niebieską, pochodzi z Meksyku i należy do rodziny arekowatych i rodzaju Brahea. Tak jak wskazuje jej nazwa potoczna, jest to dorastający do ok. 10 metrów krzew budową przypominający palmę o niebieskawych lub srebrzystozielonych liściach.

Wachlarze sztywnych, ostro zakończonych liści wyrastają z zielonych łodyg, które rosną z kolei ze zdrewniałego, niskiego pnia. W warunkach naturalnych z korony zwisają też w okresie kwitnienia duże kiście bladożółtych, drobnych kwiatów, jednak raczej nie zdarza się to w domowej uprawie, gdzie roślina jest zwykle znacznie niższa i dorasta najwyżej do 2-3 metrów wysokości.

Choć hodowla wielu palm wymaga głębokiej wiedzy ogrodniczej i doświadczenia, Brahea jest wyjątkiem, bo z jej uprawą może sobie poradzić każdy. To, co dodatkowo wyróżnia ją spośród innych palm, to wysoka mrozoodporność do nawet minus 15 stopni. Jednak najlepiej będzie się rozwijać w cieple latem i temperaturze ok. 10-15 stopni zimą. Wymaga dużej ilości słońca, choć młode okazy trzeba najpierw do niego przyzwyczaić. W tym celu trzymamy je w domu, a następnie na ok. tydzień przed planowanym wystawieniem na słońce przenosimy w miejsce bardziej zacienione. W przeciwnym razie liście po wystawieniu na słońce natychmiast zżółkną i zaczną opadać.

Roślina nie ma dużych wymagań glebowych i odpowiadaj jej standardowa, dobrze przepuszczalna ziemia ogrodnicza o pH zasadowym lub obojętnym. Nie potrzebuje też wyjątkowej opieki co do nawodnienia, bo wystarczy ją podlewać na tyle często, by ziemia nie wysychała. W okresie wiosenno-letnim raz w miesiącu można ją nawozić mieszanką przeznaczoną do pielęgnacji palm.

Brahea wymaga bardzo dużych, głębokich donic. W takich pojemnikach mogą rozwijać się długie korzenie rośliny. Trzeba ją przesadzić dopiero po kilku latach, jeśli w donicy będzie już wyraźnie brakować miejsca. Z uwagi na niewielkie wymagania i wytrzymałość, jest to palma często wybierana do mieszkań i biur, a także sadzona na patio, przy drzwiach czy w korytarzach, gdzie zimą ma zapewniony idealny chłód.

Data publikacji: 11.01.2017