Produkty

Brak zasłon i firan. Czy to ma sens?

Brak zasłon i firan. Czy to ma sens?

Otwarcie granic dało nam możliwość wyjazdów i skonfrontowania naszych warunków mieszkania z tym, jakie panują w innych krajach. Niekiedy spotykamy się z sytuacją, kiedy domostwa są otwarte dla zaciekawionych spojrzeń – przez okna widać dokładnie nie tylko szczegóły aranżacyjne, ale również mieszkańców podczas codziennych czynności. Czy można podobne rozwiązanie, polegające na braku firan i zasłon, przenieść na rodzimy grunt?

okno bez zasłonKiedy architekt Marc Gerritsen projektował dla siebie dom na tajlandzkiej wyspie Ko Samui, przyświecał mu jeden główny cel: przestronny budynek zwrócony w stronę dżungli i linii brzegowej wyspy miał być maksymalnie otwarty. Służyć temu miały przeszklone ściany eksponujące wnętrze imponującej wielkości domostwa oraz zminimalizowanie ilości materiałów zasłaniających wielkie okna. Końcowy efekt o nazwie Nagi dom zapiera dech w piersiach, ale pojawia się pytanie – jak zachować intymność jego mieszkańców? W tym wypadku odpowiedź jest jednoznaczna – dom Gerritsena znajduje się na prywatnej przestrzeni i domostwo nie jest odwiedzane przez turystów zwiedzających wyspy Tajlandii.

Ale z podobnymi rozwiązaniami możemy spotkać się nie tylko na drugim końcu globu, ale w Europie, kilkaset kilometrów od Polski. Każdy, kto odwiedził Holandię, zauważył okna otwarte na spojrzenia przechodzących obok ludzi. Tu nie ma już mowy o izolacji domostw, bo centra odwiedzanych tłumnie miast zlokalizowanych nad kanałami są pełne turystów z całego świata. Skąd więc taka potrzeba wyeksponowania wysmakowanych aranżacyjnie wnętrz holenderskich mieszkań i domów?

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w historii kraju. Usytuowanie geograficzne kraju było powodem, że niezwykle często wybieranym zawodem była praca na statkach kursujących po morzach i oceanach. Wielomiesięczne podróże oznaczały rozłąkę małżeńską, a że samotne przez większość roku kobiety nie miały nic do ukrycia, pokazywały to, nie stosując zasłon na oknach. Przeciwna sytuacja była w opinii ogółu nie do przyjęcia. Wytworzył się z tego zwyczaj nieużywania firan i zasłon, który możemy obserwować również dzisiaj.

Z nieco podobną sytuacją, choć z odmienną jej genezą, spotkać się można na Półwyspie Skandynawskim. Północ Europy jest zasobna w światło albo przez bardzo długi czas, albo zupełnie lub prawie zupełnie go pozbawiona. W tym ostatnim wypadku liczy się każda ilość promieni słonecznych, jaka może dotrzeć do wnętrza domostwa, dlatego ograniczanie jej, na przykład firanką,  mija się z celem. Za to kiedy światła słonecznego jest nadmiar, przydaje się szczelna przegroda, która umożliwi spokojny sen. Stąd zwyczaj używania zasłon, a brak firanek. Przy oknach popularne są też rolety, których użycie powoduje duże zaciemnienie wnętrz.żaluzje

Różnice w mentalności sprawiają, że przeszczepienie na grunt polski rozwiązań zaobserwowanych w innych częściach Europy wciąż budzi zdziwienie. Mamy tendencję do wyraźnego i zauważalnego chronienia swojej prywatności – czy jest to ogrodzenie terenu, nierzadko jako pierwsze pojawiające się po zakupie działki, czy używanie firan i zasłon przy oknach. W tym ostatnim przypadku oddziałuje dodatkowo funkcja dekoracyjna. Dzięki użytym materiałom, tkaninom i wzorom na nich firany i zasłony przydają wnętrzu aspektu aranżacyjnego. Nierzadko zasłony zostają zawieszone jedynie w celach estetycznych, a za szczelne odgrodzenie od promieni słonecznych odpowiadają żaluzje zewnętrzne. Duży wybór wzorów i rodzajów tkanin o odmiennych fakturach sprzyja decyzjom zakupowym, dzięki czemu upiększamy wnętrza, w których mieszkamy. Jako że nie zanosi się też na zmianę naszej mentalności, zasłony i firany będą długo nieodłącznym elementem okien w domach i budynkach wielorodzinnych.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
10.06.2015
Genialne są wnętrza bez osłon na oknach! W Amsterdamie nie mogłam się postrzymać, żeby nie zaglądac do środka, żeby zobaczyć, jak żyją Holendrzy na codzień i widziałam dużo pięknych mieszkań. Niestety u nas panuje moda na ciężkie zasłony i tandetne firany, do tego kiczowate lambrekiny, jakieś sznurki, a na tym jeszcze kokardki. fuj.

Ocena i komentarz dla:

Brak zasłon i firan. Czy to ma sens?