Produkty

Brak zasłon i firan. Czy to ma sens?

Brak zasłon i firan. Czy to ma sens?

Otwarcie granic dało nam możliwość wyjazdów i skonfrontowania naszych warunków mieszkania z tym, jakie panują w innych krajach. Niekiedy spotykamy się z sytuacją, kiedy domostwa są otwarte dla zaciekawionych spojrzeń – przez okna widać dokładnie nie tylko szczegóły aranżacyjne, ale również mieszkańców podczas codziennych czynności. Czy można podobne rozwiązanie, polegające na braku firan i zasłon, przenieść na rodzimy grunt?

okno bez zasłonKiedy architekt Marc Gerritsen projektował dla siebie dom na tajlandzkiej wyspie Ko Samui, przyświecał mu jeden główny cel: przestronny budynek zwrócony w stronę dżungli i linii brzegowej wyspy miał być maksymalnie otwarty. Służyć temu miały przeszklone ściany eksponujące wnętrze imponującej wielkości domostwa oraz zminimalizowanie ilości materiałów zasłaniających wielkie okna. Końcowy efekt o nazwie Nagi dom zapiera dech w piersiach, ale pojawia się pytanie – jak zachować intymność jego mieszkańców? W tym wypadku odpowiedź jest jednoznaczna – dom Gerritsena znajduje się na prywatnej przestrzeni i domostwo nie jest odwiedzane przez turystów zwiedzających wyspy Tajlandii.

Ale z podobnymi rozwiązaniami możemy spotkać się nie tylko na drugim końcu globu, ale w Europie, kilkaset kilometrów od Polski. Każdy, kto odwiedził Holandię, zauważył okna otwarte na spojrzenia przechodzących obok ludzi. Tu nie ma już mowy o izolacji domostw, bo centra odwiedzanych tłumnie miast zlokalizowanych nad kanałami są pełne turystów z całego świata. Skąd więc taka potrzeba wyeksponowania wysmakowanych aranżacyjnie wnętrz holenderskich mieszkań i domów?

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w historii kraju. Usytuowanie geograficzne kraju było powodem, że niezwykle często wybieranym zawodem była praca na statkach kursujących po morzach i oceanach. Wielomiesięczne podróże oznaczały rozłąkę małżeńską, a że samotne przez większość roku kobiety nie miały nic do ukrycia, pokazywały to, nie stosując zasłon na oknach. Przeciwna sytuacja była w opinii ogółu nie do przyjęcia. Wytworzył się z tego zwyczaj nieużywania firan i zasłon, który możemy obserwować również dzisiaj.

Z nieco podobną sytuacją, choć z odmienną jej genezą, spotkać się można na Półwyspie Skandynawskim. Północ Europy jest zasobna w światło albo przez bardzo długi czas, albo zupełnie lub prawie zupełnie go pozbawiona. W tym ostatnim wypadku liczy się każda ilość promieni słonecznych, jaka może dotrzeć do wnętrza domostwa, dlatego ograniczanie jej, na przykład firanką,  mija się z celem. Za to kiedy światła słonecznego jest nadmiar, przydaje się szczelna przegroda, która umożliwi spokojny sen. Stąd zwyczaj używania zasłon, a brak firanek. Przy oknach popularne są też rolety, których użycie powoduje duże zaciemnienie wnętrz.żaluzje

Różnice w mentalności sprawiają, że przeszczepienie na grunt polski rozwiązań zaobserwowanych w innych częściach Europy wciąż budzi zdziwienie. Mamy tendencję do wyraźnego i zauważalnego chronienia swojej prywatności – czy jest to ogrodzenie terenu, nierzadko jako pierwsze pojawiające się po zakupie działki, czy używanie firan i zasłon przy oknach. W tym ostatnim przypadku oddziałuje dodatkowo funkcja dekoracyjna. Dzięki użytym materiałom, tkaninom i wzorom na nich firany i zasłony przydają wnętrzu aspektu aranżacyjnego. Nierzadko zasłony zostają zawieszone jedynie w celach estetycznych, a za szczelne odgrodzenie od promieni słonecznych odpowiadają żaluzje zewnętrzne. Duży wybór wzorów i rodzajów tkanin o odmiennych fakturach sprzyja decyzjom zakupowym, dzięki czemu upiększamy wnętrza, w których mieszkamy. Jako że nie zanosi się też na zmianę naszej mentalności, zasłony i firany będą długo nieodłącznym elementem okien w domach i budynkach wielorodzinnych.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – które wybrać?

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – które wybrać?
Rolety osłaniają wnętrze domu przed dużym natężeniem naturalnego światła. Zapewniają też większą prywatność, co przydaje się zwłaszcza w mieszkaniach ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
10.06.2015
Genialne są wnętrza bez osłon na oknach! W Amsterdamie nie mogłam się postrzymać, żeby nie zaglądac do środka, żeby zobaczyć, jak żyją Holendrzy na codzień i widziałam dużo pięknych mieszkań. Niestety u nas panuje moda na ciężkie zasłony i tandetne firany, do tego kiczowate lambrekiny, jakieś sznurki, a na tym jeszcze kokardki. fuj.

Ocena i komentarz dla:

Brak zasłon i firan. Czy to ma sens?