Produkty

Brunnera wielkolista

Łac. Brunnera macrophylla

Brunnera wielkolista

Brunnera wielkolista, z łac. Brunnera macrophylla, to gatunek rośliny o ozdobnych kwiatach, którego naturalnym środowiskiem jest teren dolin Kaukazu. Należy do rodziny ogórecznikowatych o charakterystycznych, szorstkich liściach. Bylina uprawiana jest w ogrodach ze względu na atrakcyjne wybarwienie i obfitość kwiatów w sezonie letnim.

Pędy rośliny sięgają maksymalnie 50 cm wysokości. Na ich szczycie znajdują się wiechy kwiatostanów zebranych w baldaszki. Na każdym z baldaszków jest po kilka drobnych, pojedynczych 5-płatkowych kwiatów w niebieskim kolorze. Sercowate liście wyrastają odziomkowo na długich ogonkach. Mają widoczne unerwienie i pokryte są meszkiem.

Jakie warunki sprzyjają uprawie gatunku? W naturalnym środowisku brunnera rośnie w wilgotnej i zasobnej w humus glebie. Hodowana w ogrodzie lub pojemnikach poradzi sobie niemal na każdym podłożu. Dla zapewnienia optymalnych warunków glebowych warto wybrać stanowisko w półcieniu z przepuszczalną, próchniczo-gliniastą ziemią o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Ustawiając donicę z rośliną w pełnym słońcu należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Również słoneczne rabaty trzeba systematycznie nawadniać.

Jak pielęgnować kwitnącą brunnerę? Gatunek należy do wyjątkowo ozdobnych roślin. W okresie od maja do czerwca na pędach rozkwitają dziesiątki drobnych kwiatów, tworząc gęstą połać w niebieskim kolorze. Z tego względu bylinę wykorzystuje się jako roślinę okrywową na rabaty ogrodowe. Pięknie zdobi pojemniki na balkonie czy tarasie. Brunnera jest łatwa i przyjemna w uprawie, dlatego należy do popularnych dekoracyjnych roślin doniczkowych. Nie wymaga troskliwej opieki i specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale jeśli wystawi się ją na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nie wolno zapomnieć o regularnym podlewaniu. W przypadku słabej gleby, przed posadzeniem rośliny lub wysiewem nasion powinno się ją odżywić humusem lub nawozem wieloskładnikowym. Bylinę rozmnaża się przez podział kłącza bądź hoduje z nasion. Po przekwitnięciu pędy kwiatowe najlepiej jest przyciąć, by nie szpeciły donicy. W ten sposób również wzmocni się roślinę.

Gdzie wykorzystuje się brunnerę? Roślina przeznaczona jest do uprawy ogrodowej lub w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Niebieskie, gęste kwiatostany ożywiają monotonną przestrzeń.

Data publikacji: 16.01.2017