Produkty

Brzoskwinia

Łac. Prunus persica

Brzoskwinia

Brzoskwinia, z łac. Prunus persica, to drzewo owocowe z rzędu różowców i rodziny różowatych. Roślina pochodzi z Chin, a do Europy trafiła w XVI wieku, cechując się dużą różnorodnością odmian. W Polsce uprawia się brzoskwinię zwyczajną. Drzewa brzoskwini z reguły osiągają wysokość do 6 m, natomiast w naszym umiarkowanym klimacie nieco mniej, bo 4-5 m. Liście rośliny są błyszczące, o lancetowatym kształcie, natomiast jej owoce to typ pestkowców o masie 100-200 g – charakteryzują się żółto-pomarańczową, omszoną skórką.

Brzoskwinię najlepiej hoduje się na stanowisku słonecznym oraz osłoniętym od wiatru, na żyznej, ciepłej i nawodnionej glebie. Roślina uwielbia klimat łagodny oraz dodatnie temperatury, dlatego najlepiej nadaje się do jej uprawy część środkowa i południowo-zachodnia Polski. W związku z powyższym jest to drzewo ogromnie wrażliwe na mróz, który z uwagi na wcześniejsze kwitnienie brzoskwini może uszkadzać jej kwiaty, a w konsekwencji także owoce. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na lokalizację jej uprawy, unikając zimnego, gliniastego podłoża.

W pielęgnacji brzoskwini bardzo ważne jest coroczne przycinanie drzew, by uzyskać kształt korony kotłowej. Dzięki temu liście posiadają dostateczną ilość słońca, a owoce szybciej dojrzewają. Dodatkowo, brzoskwinia wymaga nawożenia obornikiem oraz – na przełomie maja i czerwca – dostarczania saletry, średnio 0,5 kg dla każdego drzewa. Ponadto, bardzo ważną rolę w hodowli rośliny odgrywa ochrona przed atakującymi ją chorobami. Głównym zagrożeniem dla brzoskwini jest kędzierzawość liści, w związku z czym konieczne jest jednorazowe opryskanie drzewa wczesną wiosną, jeszcze przed pęknięciem jej pączków. Natomiast wśród szkodników rośliny najczęściej wymienia się skośnika brzoskwiniaczka.

Brzoskwinia wykazuje właściwości żywieniowe oraz odżywcze, a to z uwagi na ogromną ilość witamin i minerałów. Owoce drzewa mają głównie zastosowanie w przemyśle spożywczym, gdzie wykorzystuje się je do produkcji m.in. soków, konfitur czy też nalewek – dlatego jest to przede wszystkim roślina plantacyjna. Brzoskwinia to jednak nie tylko owoce. Jej różnorodne kwiaty, w zależności od odmiany, posiadają ogromne walory dekoracyjne, pięknie zdobiąc ogrody.

Data publikacji: 16.01.2017