Produkty

Budowa domku ogrodowego krok po kroku

Budowa domku ogrodowego krok po kroku

Czasami zdarza się, że brakuje nam miejsca na składowanie różnego typu akcesoriów, narzędzi ogrodowych oraz urządzeń. Jeżeli posiadamy odrobinę wolnego miejsca w ogrodzie, bądź na działce, możemy wykorzystać przestrzeń do stworzenia własnego składzika, który umożliwi przechowywanie wszystkich potrzebnych rzeczy. Dzięki zastosowaniu tej instrukcji, możemy z łatwością wykonać to zadanie.

Przejdź do następnych akapitów:

Sekator, grabie, konewka, zestaw śrubokrętów, kosiarka – wszystkie te akcesoria są niezwykle przydatne, ale przeważnie sezonowo. By nie zajmowały cennego miejsca w domu i jednocześnie były przechowywane w uporządkowany sposób, przemyśl budowę domku ogrodowego. Dzięki niemu wszystkie niezbędne narzędzia zgromadzisz w jednym miejscu.

W sklepach budowlanych znajdziesz wiele gotowych domków. Jeśli jednak chcesz umieścić w ogrodzie magazynek idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, zbuduj go samodzielnie. Listę potrzebnych narzędzi i instrukcję jak przebiega budowa domku narzędziowego (krok po kroku), znajdziesz w tym artykule.

budowa domku ogrodowego krok po kroku Miara zwijana Magnusson 5 m

Jak zbudować domek ogrodowy?

Domek ogrodowy, zwany także narzędziowym, to idealnie miejsce do przechowywania wszystkich przyborów i akcesoriów, potrzebnych do przydomowych prac. Jeśli tylko posiadasz trochę wolnej przestrzeni w swoim ogrodzie, wykonanie takiego składzika to naprawdę dobry pomysł. Za jego sprawą stworzysz sobie nie tylko doskonały schowek na narzędzia czy sprzęty, ale także miejsce do przechowywania grilla, dziecięcych zabawek i mebli ogrodowych (jeśli oczywiście będzie on odpowiednio pojemny).

Jak zrobić domek narzędziowy, gdy ważne są dla Ciebie walory estetyczne? Nie jesteś skazany na wybór jednego modelu obiektu. Mimo że składziki te mają zazwyczaj niewielkie rozmiary, to w kwestii materiałów lub wyglądu, jest w czym wybierać. Domek narzędziowy może być bowiem drewniany, metalowy lub plastikowy. Pozostaje jeszcze kwestia stylu – dobierz go, kierując się własnym gustem.

Warto dodać, że budowa domku narzędziowego nie musi się ograniczać wyłącznie do stworzenia schowka. Obiekty te często łączy się na przykład z tarasami, dzięki czemu dodatkowo pełnią funkcję domków letniskowych. Jak zbudować domek narzędziowy?

Budowa domku narzędziowego. Zanim zaczniesz

Najefektowniej wyglądają składziki zbudowane z drewna. Dlatego wskazówki o tym, jak zbudować domek narzędziowy, dotyczyć będą schowka wykonanego właśnie z tego rodzaju materiału.

jak zrobić domek narzędziowy Piła płatnica Magnusson 9 TPI 18” 450 mm

Nim przystąpisz do pracy nad nowym obiektem w ogrodzie, zrób projekt składzika. W ramach planowania budowy dokładnie określ wymiary domku narzędziowego oraz swoje potrzeby. Przemyśl, jakie zastosować udogodnienia, aby przechowywane narzędzia i akcesoria był zawsze pod ręką. Gdy już zaplanujesz cały obiekt, sprawdź regulacje prawne – tak, by nie złamać żadnego przepisu prawa budowlanego.

Jak zrobić domek narzędziowy? Jakich materiałów, narzędzi i akcesoriów użyć? Do zbudowania drewnianego składzika potrzebne będą Ci:

 • miarka,
 • taśma lub sznurek,
 • młotki (duży i mały),
 • nóż z łamanym ostrzem,
 • wiertarka,
 • młot udarowy,
 • zestaw frezów do drewna,
 • komplet kluczy nasadowych,
 • drabina,
 • belki na domek ogrodowy w komplecie z frontonem, oknem i drzwiami,
 • metalowe mocowania,
 • papa bitumiczna (rolka),
 • deski podłogowe z legarami,
 • belki na ściany i listwy wykończeniowe.

Po zrobieniu projektu i skompletowaniu wszystkich niezbędnych materiałów (wraz z narzędziami), pora rozpocząć stawianie obiektu. Pamiętaj, że do tego zadania przyda Ci się pomoc drugiej osoby. Jak powinna przebiegać budowa domku ogrodowego krok po kroku?

dluto do drewna Dłuta do drewna Magnusson 7 szt.

Budowa domku ogrodowego krok po kroku

Domki narzędziowe mogą się różnić rozmiarem, kształtem i użytymi materiałami. W tej instrukcji znajdziesz konkretny wymiar konstrukcji, ale oczywiście możesz go zmodyfikować. Poznaj technikę, jak powinna przebiegać budowa domku narzędziowego krok po kroku i dostosuj ją do własnych założeń.

Krok pierwszy – montaż legarów

Pracę rozpocznij od nakreślenia na betonowym podłożu obszaru, na którym wybudujesz obiekt, tak, by uzyskać prostokąt o bokach 3 m x 4 m. Jak to zrobić? Do wytyczenia obramowania domku najlepiej użyć sznurka.

Czas ułożyć legary. Nim je przytwierdzisz do ziemi, nawierć je. W pierwszej kolejności zaznacz na nich punkty znajdujące się 10 cm od każdego końca. Następne znaczniki wytycz co około pół metra. W tych miejscach przewierć drewno i użyj frezarki, by śruby nie wystawały nad deskę. Ułóż legary na bocznych krawędziach obrysu domku – umieść je na linii sznurka i przesuń o 5 mm do środka. Na podłodze zaznacz miejsca wiercenia (użyj do tego młota udarowego). Następnie wywierć dziury na głębokość 6 cm i włóż w nie korki rozporowe. Przykręć dwa zewnętrzne legary, a pozostałe belki rozmieść regularnie i równolegle w wytyczonym wcześniej polu. Przytwierdź je do betonu, podobnie jak w przypadku już zamontowanych legarów.

jak zbudować domek ogrodowy Młotek ślusarski Magnusson DIN 500 g

Pora ułożyć pierwsze elementy ścian bocznych. Ustaw je na legarach, „przesuwając” o 5 mm poza zewnętrzną krawędź przytwierdzonej do ziemi konstrukcji. Następnie połóż belki, które stworzą podstawę ściany tylnej i frontowej – w miejscu łączenia wsuń belkę w belkę, a następnie przewierć i przykręć konstrukcję w miejscu połączenia z legarem. Weź do ręki miarkę i sprawdź, czy wymiary obiektu nie zmieniły się – skontroluj przekątne. Jeśli wszystko jest w porządku, przybij drugi rząd belek.

Krok drugi – montaż podłogi

Układanie desek podestu rozpocznij w miejscu przy drzwiach. Pierwszy panel połóż tak, by zostawić na jego końcu kilka milimetrów odstępu od ściany (zapewni to przestrzeń dylatacyjną). Przybij deskę do legara i do kolejnej deski. Kładąc następny element podłogi, pamiętaj o zostawieniu 1 mm wolnej przestrzeni. W ten sposób dokończ resztę posadzki.

Krok trzeci – montaż ścian, okna i drzwi

Montaż belek, tworzących ściany boczne obiektu, kontynuuj aż do utworzenia połowy wysokości domku. W odpowiednim miejscu wstaw okno i dopełnij przestrzeń między nim a otworem pozostawionym na wejście do składzika. Kolejno włóż framugę drzwi i dokończ budowę ścian.

Krok czwarty – dach i wykończenie

Następnym krokiem, w ramach budowy domku narzędziowego, jest wsunięcie frontonów – najpierw tylnego, a potem przedniego. Użyj młotka i drewnianego klina, by idealnie uszczelnić konstrukcję. Później dodaj listwy wykończeniowe na ściankach wzdłuż nachylenia frontonu. Wewnątrz domku, na ścianach z frontonami, zamontuj cztery listwy wzmacniające konstrukcję (górnej nakrętki nie dokręcaj maksymalnie, by drewno mogło pracować). Listwy zamontuj także wzdłuż podłogi.

Kolejno nałóż jętki na frontony i solidnie przybij je gwoździami. Następny krok to przybicie szalówek. Elementy układaj od przodu domu. Ustaw je tak, by przykrywały krawędź desek. Szalówki przybij dwoma gwoździami. Między kolejnymi elementami zostaw milimetrowy odstęp. Na koniec przybij deski wzdłuż krawędzi bocznych szalówek.

Na tak zbudowanym dachu połóż papę bitumiczną. Układanie zaczynaj od dolnych krawędzi (z każdej strony). Poszczególne płaty papy powinny na siebie nachodzić (około 20 cm). Ostatni element materiału pokrywa szczyt dachu. Gdy skończysz nakładać papę, przytnij nadmiar materiału oraz zamontuj deski skrajne i wykończeniowe.

W ramach prac wykończeniowych skontroluj czy przekątne są równe. W razie, gdyby pomiary się nie zgadzały, położenie desek wyrównasz za pomocą młotka i klina. Następnie przybij ramę okienną oraz zamontuj klamkę i okucie okna. Przykręć też zawiasy we framugach, a potem wstaw drzwi. Na koniec przybij listwę wykończeniową do widocznych z zewnątrz legarów.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra
Joanna i Piotr są właścicielami dużego, przestrzennego ogrodu. Domy sąsiadów znajdują się jednak na tyle blisko, że nie są w stanie zapewnić so...
Czytaj więcej

Jak szybko i tanio zrobić domek drewniany dla dzieci?

Jak szybko i tanio zrobić domek drewniany dla dzieci?
Drewniany domek to dla dzieci świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Zbudowanie maluchom kryjówki przed światem dorosłych nie jest wcale t...
Czytaj więcej

Jak zbudować domek narzędziowy Indus?

Jak zbudować domek narzędziowy Indus?
Jednym z kluczowych elementów wyposażenia działki lub przydomowego ogrodu jest domek narzędziowy. Pomieści niezbędne narzędzia ręczne i maszyny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Budowa domku ogrodowego krok po kroku