Budujemy antresolę

Nasze mieszkanie ma wysoki sufit? Mamy niewiele miejsca, a wnętrza są ciasne? Chcemy zyskać dodatkową przestrzeń, a jednocześnie pragniemy, aby było bardziej przytulnie i elegancko? W tych wszystkich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie antresoli. Na dodatkowej płaszczyźnie możemy urządzić sypialnię, biblioteczkę czy biuro. O czym warto pamiętać?

Dlaczego antresola?

Antresola to pomieszczenie na półpiętrze, które świetnie sprawdza się w wysokich pomieszczeniach – takie rozwiązanie będzie idealne do mieszkań w kamienicach. Dzięki niej wnętrze nie będzie przytłaczające i zyska przytulny charakter. W zależności od wielkości antresoli możemy ją w dowolny sposób zagospodarować. Jeśli potrzebujemy miejsca na biurko, wykreujmy praktyczne biuro. Jeśli chcemy wypocząć, możemy wykonać komfortową sypialnię. Dodatkowym plusem jest to, że także miejsce pod antresolą możemy wykorzystać, komponując zabudowę meblową. Możliwości jest wiele, a wygląd antresoli zależy od użytych materiałów oraz zastosowanego stylu aranżacyjnego.

O czym należy pamiętać, budując antresolę?

Antresole często prezentują się efektownie i wzbogacają otwartą przestrzeń mieszkania. Nierzadko podkreślają nowoczesny styl panujący we wnętrzu. Jednak oprócz roli dekoracyjnej nie wolno zapomnieć o stronie użytkowej. Wysokość antresoli powinna być dopasowana do wzrostu mieszkańców, zapewniając komfortowe użytkowanie. Najwygodniejsze są antresole o wysokości 2 m, jednak te przeznaczone jedynie do spania mogą mieć minimalną wysokość 1,2 m

Antresole można budować w pomieszczeniach o wysokości przynajmniej 4 m.

Warto pamiętać, że w dużych przestrzeniach sprawdzą się bardziej półpiętra, a w mniejszych antresole, które posiadają lekką konstrukcję, często wyglądające jak mebel. Zazwyczaj są mocowane do belek w ścianie bądź opierają się na filarach, rzadko konstrukcje są podwieszane do sufitu.

Bezpieczne użytkowanie jest bardzo ważne, dlatego barierki czy balustrada są konieczne. Balustrada będzie stanowiła zabezpieczenie dla nas i naszych dzieci, a zastosowanie poręczy przy schodach z pewnością ułatwi wchodzenie, jak i schodzenie. Te elementy mogą także pełnić dekoracyjną rolę. Im mniej strome schody, tym wchodzenie będzie bezpieczniejsze. Przy większych przestrzeniach warto zastanowić się nad efektownymi schodami spiralnymi. Przy małych pomieszczeniach najrozsądniej będzie, jeśli zamontowujemy drabinki.

Nie wolno zapomnieć o oświetleniu. Wygodę użytkowania z pewnością poprawi możliwość kontrolowania światła zarówno z dolnej, jak i górnej części.

W górnej części pomieszczenia zbiera się cieplejsze powietrze, dlatego powinniśmy zastosować odpowiednią wentylację.

small-antresolasmall-antresolasmall-antresolasmall-antresola

Jaki materiał zastosować do budowy antresoli?

Najczęściej antresole buduje się z materiałów wytrzymałych oraz trwałych – prym wiodą stalowe profile oraz drewniane kantówki. Żelazobeton jest także stosowany, jednak najczęściej prace mają miejsce już na etapie budowy domu. Zastosowany materiał może podkreślić styl aranżacyjny naszego wnętrza – metalowe elementy świetnie sprawdzą się w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach. Drewno zaś jest polecane do klasycznych kompozycji, nadając wnętrzu przytulności. Przy oryginalnych projektach są wykorzystywane także elementy szklane – np. luksfery. Mając umiejętności stolarskie możemy samodzielnie wykonać drewnianą konstrukcję antresoli. Na rynku znajdują się także gotowe konstrukcje, przygotowane do złożenia. Warto pamiętać, by nie przedkładać dekoracyjnego charakteru antresoli nad bezpieczeństwem użytkowania.

kantowka-klejona-sosnowakantowka-klejona-sosnowakantowka-klejona-sosnowakantowka-klejona-sosnowa