Produkty

Budujesz kominek? Sprawdź, jak zaplanować prace i projekt

Budujesz kominek? Sprawdź, jak zaplanować prace i projekt

Budowa kominka z wkładem kominkowym wymaga fachowego podejścia i powinna być przeprowadzona bardzo starannie. O remont obudowanej i podłączonej instalacji będzie trudno – dlatego przed montażem warto dokładnie zaplanować prace i rozpisać projekt.

Przejdź do następnych akapitów:

Zanim jednak przystąpimy do planowania, warto zastanowić się, czy nasz kominek służyć ma jako opcjonalne lub główne źródło ogrzewania całego domu, czy dekoracja z możliwością rozpalenia ognia w jesienne lub zimowe wieczory. Decyzja ta wpłynie na czas montażu, koszty instalacji oraz to, jakich materiałów będziemy potrzebować. Pamiętajmy też, że kominek – ze względu na duży ciężar – wymaga zwykle bardzo wytrzymałego stropu, a często nawet oddzielnego fundamentu. Jakich błędów nie popełnić i o czym warto pamiętać na etapie projektowania?

Piec kominkowy żeliwny Vosges 8 kW

Rodzaj posadzki przed kominkiem

Przed paleniskiem zaleca się ułożenie posadzki z niepalnego materiału – przynajmniej 50-70-centymetrowego pasu, np. z płytek kamiennych lub ceramicznych. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pożaru lub wypalenia dziury w podłodze na skutek wypadnięcia drewna z kominka.

Odpowiednia lokalizacja kominka

Miejsce dla kominka – najlepiej w centralnym punkcie domu – dobrze jest wybrać już podczas projektowania pomieszczeń. Jeśli dom już stoi, warto pamiętać o kilku zasadach. Najważniejszą z nich jest zapewnienie palenisku szerokiej przestrzeni – tak aby swobodnie rozchodziło się ciepło. Powinniśmy zadbać przede wszystkim o sporą odległość kominka do przeciwległej ściany, z dala od drzwi do sąsiednich pomieszczeń oraz okien.

Piec stalowy Panadero Fenix 7,2 kW

Brak cyrkulacji powietrza w domu

To szczególnie ważne w przypadku systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP). Bez odpowiedniego przepływu powietrza między pomieszczeniami ciepło będzie uciekać przez wszelkie możliwe nieszczelności. Cyrkulacja odbywa się zwykle poprzez dolne szczeliny w drzwiach wewnętrznych, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie przygotowanie – montaż tulei wentylacyjnych lub podcięcie drzwi. 

Obudowa kominka

Jest kilka metod: do najmniej pracochłonnych zalicza się obłożenie kominka wełną mineralną z powłoką z folii aluminiowej oraz zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Nieco droższym i bardziej wymagającym – ale trwalszym i bezpieczniejszym – rozwiązaniem jest obudowa z cegieł. Alternatywą są specjalne, grubsze płyty na bazie krzemianów (nie zawierają pylących włókien).

Rodzaje kominków i metoda rozprowadzenia ciepła

Wkład kominkowy NORDflam Etna Eko żeliwny 13 kW

Ze względu na rodzaj wykorzystywanego paliwa możemy wybierać spośród kominków na paliwo stałe (węgiel lub drewno, długo trzyma ciepło), gazowych (nie potrzebuje dodatkowego miejsca na opał, korzysta z gazu ziemnego lub butlowego) oraz z wkładem kominkowych (na drewno sezonowe lub brykiet). Do wyboru mamy też różne konstrukcje: murowaną (ma sporo zalet, ale wymaga dużo pracy i precyzji podczas murowania), stalową (dobrze przewodzą ciepło, temperatura spalin jest w nich wysoka), wolno stojącą (zajmują mniej miejsca niż wbudowane, nie skorzystamy w nich z systemu DGP, ogrzewają tylko jedno pomieszczenie). Równie ważny jest wybór metody rozprowadzania ciepła. Do popularnych rozwiązań zalicza się: wkład z systemem DGP, kominek z turbiną lub z płaszczem wodnym. 

Doświadczony wykonawca i wybór wkładu

Najlepiej, aby fachowiec w swoim portfolio miał kilkadziesiąt wykonanych instalacji kominkowych (warto też przed zatrudnieniem przyjrzeć się jednej z nich). Kominkarz powinien również uczestniczyć w doborze odpowiedniego wkładu kominkowego. W tym przypadku warto postawić na dobry materiał (wkłady z żeliwa są znacznie trwalsze niż te ze stali) i producenta funkcjonującego na rynku od lat (mniejsze ryzyko późniejszych problemów np. z dokupieniem części zapasowych lub z naprawami gwarancyjnymi).

Data publikacji: 23.09.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Modne i kolorowe – kominki w stylu fluo

Modne i kolorowe – kominki w stylu fluo
Urządzając i remontując mieszkanie, coraz śmielej wykorzystujemy nowoczesne formy aranżacji. Chętnie przełamujemy tradycyjne konwencje i sięgamy po od...
Czytaj więcej

Z czego składa się system DGP?

Z czego składa się system DGP?
System DGP jest ekonomicznym i coraz popularniejszym systemem ogrzewania pomieszczeń i wykorzystania ciepła wytwarzanego w kominku. Czym się charakter...
Czytaj więcej

Jaki kominek dobrać do mieszkania?

Jaki kominek dobrać do mieszkania?
Obecność kominka w salonie oznacza nie tylko komfort przebywania w jego ciepłym pobliżu, ale także możliwość połączenia go z niektórymi domowymi insta...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Budujesz kominek? Sprawdź, jak zaplanować prace i projekt