Produkty

Buk

Łac. Fagus

Buk

Buk, z łac. Fagus, to drzewo z rośliny bukowatych. Ojczyzną najbardziej popularnej odmiany, czyli buku zwyczajnego jest Europa i występuje tutaj na niemal całym kontynencie, za wyjątkiem terenów południowo-wschodnich. Długowieczne drzewo dożywające do 350 lat może osiągnąć aż 30-40 metrów wysokości. Łatwo można je rozpoznać po liściach, które są jajowate lub eliptyczne i prawie całobrzegie. Posiadają wyraźne linie nerwów, a młodsze listki często są owłosione na brzegach. Po uschnięciu jeszcze długo utrzymują się na drzewie, tworząc jesienny krajobraz.

Buk posiada także charakterystyczne owoce, zwane bukwią – orzeszki znajdują się w owłosionej okrywie, która otwiera się w czasie dojrzewania. Buki to drzewa dość łatwe w uprawie, lecz posiadające wysokie wymagania siedliskowe. Należy je wsadzać w żyzne i świeże, gliniaste lub gliniasto-piaszczyste gleby. Dobrze rosną też w ziemi bogatej w wapień. Drzewa lubią zacienione stanowiska o dużej wilgotności, gorzej radzą sobie natomiast z silnymi mrozami. Można je wykorzystać w przestrzeniach zieleni miejskiej, ponieważ zanieczyszczenie powietrza nie ma na nie większego wpływu. Na drzewach może się pojawić opieńka miodowa, która jest najczęściej niegroźna dla buków.

Buki idealnie nadają się do wykonywania żywopłotów – strzyżenie go nie powoduje żadnych uszkodzeń, a w przypadku podcinania gałęzi późnym latem można uzyskać efekt utrzymywania się rdzawych liści na drzewie przez całą zimę. Młode okazy należy wsadzić w rozstawie 45 x 45 cm. Aby drzewo zachowało pożądaną wysokość, wystarczy odciąć pęd główny, kiedy już wielkość buku jest satysfakcjonująca. Do utrzymania kształtu żywopłotu należy formować go raz do roku. Buki rosnące samodzielnie nie wymagają natomiast podcinania.

Liście buku są cenione w przemyśle farmaceutycznym – napar z tej rośliny ma silne właściwości odkażające i oczyszczające. Bukiew natomiast jest bogata w saponiny, czyli substancje o działaniu moczopędnym, wykrztuśnym oraz wspomagającym działanie systemu trawiennego.

Data publikacji: 16.01.2017