Produkty

Bukszpan

Łac. Buxus

Bukszpan

Bukszpan, z łac. Buxus, to rodzaj drzew i krzewów z rodziny bukszpanowatych. Roślina występuje przede wszystkim na terenach Ameryki Środkowej oraz Afryki Południowej, tropikalnego i podzwrotnikowego klimatu. Tylko kilka gatunków bukszpanu porasta dąbrowy czy też ciepłe stoki Europy i Azji.

Krzewy rosną bardzo wolno, ale w dobrych warunkach osiągają 2-4 m wysokości, co więcej, dożywając nawet kilkaset lat. Cechą charakterystyczną rośliny są jej błyszczące i zielone liście. Bukszpan najlepiej rośnie w ciepłym i słonecznym miejscu, na żyznej glebie o odczynie zbliżonym do zasadowego. Jednak nie jest to jedyne środowisko, w którym roślina może się rozwijać. Krzew dobrze radzi sobie również w cieniu, porastając kamieniste czy też wapienne podłoże. Nie przeszkadzają mu susze oraz upały, podobnie jak zanieczyszczenia lub suche powietrze, dzięki czemu sprawdza się jako roślina miejska.

Do szkodników, na których działanie narażony jest bukszpan, należy pryszczarek bukszpanowy, skorupnik jabłoniowy oraz przędziorek bukszpanowiec. Najlepszym rozwiązaniem powyżej wymieniowych problemów jest przycinanie rośliny, stosowanie środków grzybobójczych oraz usuwanie i palenie porażonych pędów. Ponadto, przy podlewaniu bukszpanu należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, by zbytnio nie nawodnić podłoża, ponieważ nie służy to niezwykle rozbudowanemu systemowi korzeniowemu. Po drugie, by podlewając, omijać górne części rośliny – pozostająca na liściach woda przyczynia się do rozwoju chorób grzybowych.

W kwestii pielęgnacji bukszpanu, w okresie wiosennym przydatne jest jednorazowe dostarczenie nawozu specjalnie przeznaczonego dla omawianych krzewów (lub takiego o długim czasie rozkładu). Niezwykle ważne dla rośliny jest wspomniane już wcześniej przycinanie. I to nie tylko, by wyeliminować szkodniki, ale także by uformować krzew i przyśpieszyć jego wzrost. Najlepiej, jeśli wykonamy taki zabieg dwa razy w roku, tj. na przełomie kwietnia i maja oraz sierpnia i września. Bukszpan idealnie prezentuje się w ogrodach jako żywopłot, obwódka czy też uformowany w inne, ozdobne kształty.

Data publikacji: 16.01.2017