Produkty

Buwardia

Łac. Bouvardia

Buwardia

Buwardia, z łac. Bouvardia, to rodzaj wieloletnich roślin z rodziny marzanowatych. Obejmuje kilkadziesiąt gatunków ziół oraz niewielkich krzewów zimozielonych. Naturalnym środowiskiem dla buwardii są lasy tropikalne Ameryki Środkowej. Roślina uprawiana jest w krajach o ciepłym, tropikalnym klimacie jako dekoracja ogrodu.

W polskich warunkach pogodowych może być hodowana jako roślina doniczkowa w mieszkaniu. Dość sztywne, wzniesione pędy osiągają 60-150 cm wysokości. Wyrastają z nich jajowato-lancetowate liście z ostrym zakończeniem. Od późnego lata aż do zimy na szczytach pędów rozkwitają rurkowate kwiaty zebrane w baldachy. Pojedynczy kwiat posiada rozchylające się płatki korony w kolorze białym, różowym, czerwonym lub koralowym.

W jakich warunkach buwardia zdrowo rośnie i atrakcyjnie kwitnie? Gatunki ozdobne zazwyczaj przybierają pokrój niewielkiego krzewu, więc nie wymagają dużej przestrzeni. Roślina potrzebuje stanowiska widnego i słonecznego, ale nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie słońca. Ostre promienie poważnie uszkodzą blaszkę liściową. Pomieszczenie trzeba często wietrzyć, by powietrze było regularnie oczyszczane. Optymalna temperatura otoczenia latem to 20-25 stopni Celsjusza. Warto również zadbać o wysoką wilgotność powietrza, by stworzyć roślinie warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Buwardia toleruje podłoże kompostowe z domieszką torfu i piasku. W okresie wegetacji i kwitnięcia potrzebuje najwięcej składników odżywczych z gleby, dlatego konieczne jest jej nawożenie.

Jak dbać o tę roślinę doniczkową? Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne podlewanie i częste zraszanie liści letnią, przegotowaną wodą. Trzeba również zapewnić wysoką wilgotność powietrza i stałą jego cyrkulację. W okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia roślina potrzebuje dodatkowej dawki składników odżywczych, dlatego warto raz na 2-3 tygodnie nawozić ją wieloskładnikową mieszanką dla roślin ozdobnych.

Gdzie wykorzystuje się buwardię? Do rodziny zalicza się wiele gatunków ozdobnych o atrakcyjnych, wielobarwnych kwiatostanach. Uprawia się je, w zależności od klimatu i warunków otoczenia, jako dekorację ogrodu lub mieszkania. W Polsce rośliny hodowane są w donicach i zdobią wnętrza domów.

Data publikacji: 16.01.2017