Produkty

Cedr

Łac. Cedrus

Cedr

Cedr, z łac. Cedrus, to rodzaj drzew z rodziny sosnowatych, pochodzący pierwotnie z górzystych rejonów śródziemnomorskich oraz z Himalajów. Obecnie występuje w górach na terenie Azji i Afryki Północnej. Cedry można spotkać na wysokościach 1000-2000 m n.p.m. w rejonie basenu Morza Śródziemnego i 1500-3200 w Himalajach. W łagodniejszym klimacie drzewa te są zimozielone i zimotrwałe, w Polsce zaś nie są w pełni mrozoodporne.

Według niektórych klasyfikacji, do cedrów zaliczają się 3 gatunki, lecz istnieje wiele odmian. Mogą być podobne do polskich modrzewi, ale w odróżnieniu od nich nie zrzucają igieł na zimę. Ich pokrój może być stożkowaty, parasolowaty lub płaczący. Niektóre odmiany cedrów mają srebrzyste igły. Osiągają wysokość nawet do 60 m, ale zazwyczaj okazałe egzemplarze zatrzymują się na 40. Gałęzie cedrów są rozłożyste i szerokie, choć gdy są młode mają raczej pokrój stożkowaty. Kora jest gładka i ciemnoszara, a jej łuszczenie sprawia, że na dojrzałych drzewach powstają pionowe fałdy. Igły cedrów są cienkie, długości od 8 do 60 mm i mogą występować w kolorach od ciemnozielonego przez srebrzystoniebieski do złotożółtego. Wyrastają w gęstych rozetach na pędach bocznych i krótkopędach. Charakterystyczne, beczułkowate szyszki są osadzone pionowo ku górze i dojrzewając zmieniają kolor z zielonkawofioletowego na brązowy.

Cedry uchodzą za drzewa odporne, ale maja wymagania dotyczące uprawy – ich niespełnienie może wpływać na niedostosowanie się roślin do polskiego klimatu. Najlepiej będą czuły się w zachodniej części kraju, osłonięte od zimnych wiatrów i umiejscowione na wystawie południowej. Wymagają wilgotnej i żyznej gleby oraz słonecznego lub częściowo zacienionego stanowiska. Na ciepłych latem stanowiskach, będą tolerowały zimą mrozy sięgające nawet do -20°C. Cedry sadzi się wiosną lub jesienią. Można wyhodować je z nasion, ale niektóre odmiany otrzyma się jedynie przez szczepienie. Tylko płożące gałęzie odmiany Cedrus libani 'Sargentii' będą tolerować cięcie. Cedry są raczej odporne na choroby i szkodniki.

Ze względu na wiecznie zielone igły, cedry są jednym z rodzajów drzew, które doskonale nadają się do ozdoby ogrodów. Odmiany o srebrnych liściach są szczególnie dekoracyjne. Drewno cedrowe było w starożytności bardzo cenne – budowano z niego statki, meble i domy. W wyniku intensywnej eksploatacji w wielu krajach cedry są obecnie pod ochroną. Wciąż jednak stosuje się je do wytwarzania fornirów, sklejek, parkietu, desek, mebli i innych elementów, także instrumentów.

Data publikacji: 16.01.2017