Produkty

Chemia w służbie czystości toalety

Chemia w służbie czystości toalety

Toaleta to miejsce, które jest szczególnie narażone na powstawanie plam, osadów i szkodliwych bakterii. Aby nie dopuścić do utrwalenia się zabrudzeń, warto stosować odpowiednie środki – zarówno czyszczące, jak i profilaktyczne.

detergentyEkwipunek czyściciela

Aby bezpiecznie i sprawnie odświeżyć toaletę, poza odpowiednimi środkami chemicznymi warto przygotować także odpowiednie akcesoria i narzędzia do czyszczenia. Bardzo ważne jest, aby podczas mycia toalety stosować gumowe, długie rękawice, które uchronią nasze dłonie przed szkodliwymi składnikami środków chemicznych oraz przed drobnoustrojami. Poza tym warto mieć szczotkę do mycia toalety, gąbkę lub myjkę (ważne, aby była ona przeznaczona wyłącznie do tego miejsca) oraz chłonną ściereczkę lub papierowe ręczniki. Aby usunąć zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc i zakamarków, możemy wykorzystać stare szczoteczki do zębów. Jeśli będziemy stosować silne środki chemiczne, warto też zabezpieczyć oczy i skórę, tak aby uniknąć przypadkowego zachlapania.

Usuwanie trudnych zabrudzeń

Jeśli nasza toaleta zdążyła zebrać sporo kamienia, rdzy czy plam – warto zastosować silną kurację, która pozwoli przywrócić jej dawny wygląd. Tutaj najlepiej sprawdzą się środki chemiczne, dzięki którym usuniemy nieestetyczne plamy i zacieki, ale także dokładnie odkazimy toaletę.

1. W przypadku stojącej wody i zatkanej toalety warto sięgnąć po odtykacz w żelu – jego konsystencja, sprawia, że środek chemiczny spływa na dno i dociera do miejsca, w którym powstał zator.

Uwaga – większość substancji odtykających nie powinna być stosowana jednocześnie ze środkami zawierającymi chlor. Jeśli posiadamy zawieszki do WC, które mają w swoim składzie chlor, powinniśmy je usunąć.

2. Jeśli chcemy pozbyć się kamienia, warto wybrać specjalne pianki do czyszczenia toalet (np. HG), które nie zniszczą czyszczonej powierzchni a dodatkowo nadadzą jej połysk i świeży zapach.

Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na umyciu części pod powierzchnią wody, warto zakręcić dopływ wody i wybrać ją z wnętrza muszli. Następnie wlewamy aktywne środki – wówczas mycie będzie bardziej efektywne.

Z solidną warstwą kamienia dobrze poradzą sobie silne środki do odwapniania (np. Starwax) – poza usuwaniem kamienia, zarówno z muszli, jak i z dna i ścianek poniżej poziomu wody, pozostawiają powierzchnię świeżą i błyszczącą.

Z domowych sposobów dobrze sprawdza się także ocet – przy mniejszych zakamenieniach wystarczy wlać szklankę octu i pozostawić na noc, w przypadku większych zanieczyszczeń ocet można nieco podgrzać.

Uwaga, unikajmy wlewania do muszli wrzącej wody, gdyż ta może spowodować pęknięcia misy!

3. Gdy chcemy odkazić, odplamić i odświeżyć toaletę, warto sięgnąć po wybielacz lub kostki na bazie chloru. Te świetnie sobie poradzą z zabrudzeniami, rdzą i zanieczyszczeniami.

Uwaga, nie stosujmy wybielacza, jeśli na toalecie znajduje się kostka do czyszczenia, bo jeśli jednym z jej składników jest amoniak, może dojść do reakcji, której efektem będą toksyczne opary.

Regularne odświeżanie toalety szczotka do ubikacji

Siostrą porządku jest regularność, dlatego gdy wyrobimy u siebie dobre nawyki, utrzymanie czystej i sterylnej toalety zajmie nam bardzo niewiele czasu, a do tego unikniemy konieczności stosowania silnych środków chemicznych.

- Na rynku dostępnych jest wiele środków ekologicznych stworzonych na bazie naturalnych kwasów i składników – ulegają one całkowitej biodegradacji. Gdy będziemy stosować je regularnie, zyskamy czystą, pachnącą toaletę bez użycia silnych, toksycznych środków.

- Jeśli zależy nam na utrzymaniu czystości na co dzień, warto stosować kostki toaletowe zawierające chlor – wystarczy je wymieniać co kilka tygodni, co wystarczy do regularnego usuwania zabrudzeń i odkażania misy.

- Jeśli w naszej łazience posiadamy twardą, bogatą w minerały wodę, warto regularnie – np. raz w tygodniu – stosować odwapniacz. Uniemożliwi on tworzenie się osadu mineralnego, nie zachwieje przy tym równowagi biologicznej nawet w przypadku muszli podłączonych do szamba.

Data publikacji: 02.12.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Balkon po zimie – wiosenne porządki

Balkon po zimie – wiosenne porządki
Wiosną i latem chcemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Warto więc zrobić porządki na naszym balkonie, obudzić go z zimowego snu i przygotowa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Chemia w służbie czystości toalety