Produkty

Ciekawe pomysły na wykorzystanie słoika

Ciekawe pomysły na wykorzystanie słoika

Jeśli mamy w domu puste słoiki, nie musimy ich wyrzucać – wiele z nich można ponownie wykorzystać, tworząc ciekawe i niebanalne dekoracje. Oto kilka pomysłów, które pomogą pobudzić kreatywność.

słoikiDoniczki. Słoiki pozwalają stworzyć naturalne i ciekawe pojemniki na rośliny. Konkretne rośliny można opisać, a karteczkę nakleić lub powiesić przy danej roślinie lub wysianych nasionach. Rośliny osadzone w słoikach będą świetną ozdobą nowoczesnych, industrialnych wnętrz. Można także stworzyć wiele ciekawych kompozycji roślinnych, zapewniając im oryginalną, transparentną oprawę.

Słoiki świetnie nadają się także do hodowania kiełków. Po zdobyciu nasion na kiełki płuczemy je, a następnie umieszczamy w słoiku. Zalewamy je ciepłą, przegotowaną wodą – nie wyżej niż do 1/4 wysokości słoika (dzięki temu zapewnimy nasionkom dopływ powietrza i zmniejszymy ryzyko powstawania pleśni). Słoik przykrywamy gazą, którą można zamocować za pomocą gumki recepturki lub też dekoracyjnej wstążki. Zależnie od wielkości nasion namaczamy je od 4 do 12 godzin, po czym usuwamy wodę. Następnie, każdego dnia 2 do 4 razy dziennie płuczemy nasiona w świeżej wodzie. Słoik najlepiej postawić na większym pojemniku, pod kątem 45 stopni, tak aby nadmiar pozostałej w nim wody był odprowadzany.

Słoik to idealna baza do stworzenia niesamowitych osłonek na świece, lampionów, dekoracyjnych wazonów albo np. pojemników na szczoteczki do zębów czy skarbonek. Ozdobione słoiki można przewiązać sznurkiem lub też umocować na drucikach, tworząc wiszące piękne lampiony, którymi możemy ozdobić zarówno wnętrza, jak i balkony czy ogród. Tak naprawdę mamy tu ogrom możliwości i możemy sami wymyślić własny projekt. Słoiki możemy np.

- okleić starą koronkową firaną lub serwetką, tworząc świetny dodatek do wnętrz urządzonych w stylu romantycznym lub prowansalskim. Haftowany wzór przyklejamy lub też przywiązujemy do słoika wstążką lub szarym sznurkiem. Można także potraktować firankę jako szablon, który spryskamy farbą w sprayu, uzyskując ciekawe wzory na naszym lampionie.

- Wnętrze słoika można wypełnić morskim piaskiem, muszelkami czy też kamieniami, tworząc stabilne oparcie dla świeczek i wprowadzając leniwy, letni nastrój, idealny na długie zimowe wieczory. Zewnętrzne ścianki słoika możemy okleić także koralami z muszelek, bursztynów czy też zanurzyć jego dno w kleju, a następnie zanurzyć w piasku z odrobiną brokatu.

- Jeśli chcemy podkreślić jesienny nastrój i wykorzystać jego magiczne kolory, wystarczy zewnętrzne ścianki słoika okleić kolorowymi liśćmi zebranymi podczas jesiennych spacerów. Będą prezentować się romantycznie, a ich ciepłe kolory stworzą we wnętrzach przytulny, jesienny nastrój.

- Aby stworzyć aromatyczną i ciekawą dekorację, możemy ozdobić słoik laskami cynamonu (oklejając słoik lub też przewiązując go czy też dodając pokruszone laski na dno). Warto także wysypać dno ziarnami kawy – efekt będzie intrygujący, a zapach kawy delikatnie wypełni nasze wnętrza.dekoracje ze słoikiem

- Słoiki możemy także dowolnie zabarwić, tworząc ciekawe efekty kolorystyczne i niebanalne rozproszenie światła. Wystarczy użyć do tego barwników spożywczych (te można wymieszać np. z wikolem i wodą, rozlewając je po powierzchni słoika).

Samodzielnie ozdobiony słoik może być też praktycznym pojemnikiem do przechowywania suchych produktów kuchennych. Każdy słoiczek można podpisać, a jeśli chcemy mieć go zawsze pod ręką, możemy dokleić do nich magnes i zamocować np. na lodówce.

Słoik może być też pomysłem na oryginalne opakowanie prezentów świątecznych. Można go ciekawie zabarwić, podpisać i ozdobić świątecznymi detalami, łakociami i tkaninami.

Słoik może być też niebanalną ramką na zdjęcia. Najlepiej prezentują się one w grupie kilku słoikowych oprawek o różnej wielkości. Przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy wybrać czyste i przejrzyste słoiki, odwrócić je do góry dnem i do ich wnętrza włożyć odpowiednio przycięte zdjęcia. Pozwoli to uzyskać ciekawy, głęboki efekt, a jeśli chcemy dodać im nieco nastrojowego smaczku, możemy wydrukować zdjęcia w stylu sepia albo zabarwić słoik na delikatny żółty lub pomarańczowy odcień. Takie ramki ustawiamy na pokrywce od słoika. 

Data publikacji: 16.01.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Pomysł na papierowe ozdoby wielkanocne - zrób to sam

Pomysł na papierowe ozdoby wielkanocne - zrób to sam
Święta za pasem! Wielkanocne wypieki i smaczne potrawy już niedługo pojawią się na stole. Przygotowując się do świąt, pomyśl nie tylko o menu, ale też...
Czytaj więcej

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural
Lato już na dobre rozgościło się za oknem, a my wciąż zwlekamy z przystosowaniem naszego balkonu lub tarasu do wygodnego odpoczywania? Brakuje nam pom...
Czytaj więcej

Szyjemy obrusy – jaki materiał na obrus wybrać?

Szyjemy obrusy – jaki materiał na obrus wybrać?
Możemy wybrać gotowe obrusy na stół lub znaleźć materiał, z którego uszyjemy obrus dopasowany idealnie do wymiarów naszego mebla....
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ciekawe pomysły na wykorzystanie słoika