Produkty

Co musisz wiedzieć przed montażem pompy ciepła

Co musisz wiedzieć przed montażem pompy ciepła

 Pompy ciepła uznawane są za odnawialne źródła energii, ponieważ znaczną część ciepła dostarczanego do budynków czerpią z otoczenia. Są tanie w eksploatacji dostarczają więcej ciepła niż zużywają prądu. Wydajność pomp ciepła jest od 2 do nawet 5 razy większa niż ich pobór energii elektrycznej.

pompa wodna castoramaCo powinno się wiedzieć?

Warto wiedzieć, na czym polega działanie pompy ciepła. Jest to maszyna cieplna, która wymusza (wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła) przepływ z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej. Do realizacji tego zadania trzeba dostarczyć energii mechanicznej (w pompach sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych).

Należy ustalić skąd nasza pompa będzie mogła ciepło pobierać i jak je oddawać, czyli jaki typ pompy chcemy zastosować:

powietrze-powietrze, gdzie powietrze w pomieszczeniu będzie ogrzewane ciepłem oddawanym przez powietrze z zewnątrz,

powietrze-woda, gdzie ciepłe powietrze grzeje wodę w instalacji c.o. czy c.w.u.,

glikol-woda, kiedy ciepło z niezamarzającego glikolu odbierane będzie przez wodę w instalacjach – to rozwiązanie określane jest jako gruntowe pompy ciepła,

woda-woda, gdzie ciepło będzie odbierane bezpośrednio z wody czerpanej ze stawu czy rzeki.

Dla każdego budynku należy indywidualnie wybrać najlepsze rozwiązanie, sporządzić dokładny projekt i odpowiednio dobrać moc pompy cieplnej. Niezbędna będzie analiza termiczna uwzględniająca dane o stratach ciepła budynku. Zapotrzebowanie na ciepło zależy od powierzchni, materiału użytego do budowy ścian, rozmieszczenia otworów drzwiowych, okiennych i wielu innych czynników. Najlepiej będzie skorzystać w tym celu z usług fachowców. Czasem zdarza się, że korzystniej jest zainstalować kilka pomp o słabszej mocy, niż jedną – o dużej.

Przy projektowaniu ogrzewania z zastosowaniem pompy ciepła powinniśmy zdecydować, czy wybieramy:

system monowalentny – gdy pompa będzie jedynym urządzeniem grzewczym,

system biwalentny alternatywny, kiedy pracują 2 urządzenia. Po osiągnięciu określonej temperatury pompa się wyłącza, a zaczyna pracować drugie urządzenie, np. kocioł olejowy czy gazowy, pompa castorama

system biwalentny równoległy, kiedy w systemie pracują 2 urządzenia. Po osiągnięciu pewnej temperatury włącza się drugie urządzenie i odtąd obydwa pracują równocześnie.

Pompa ciepła jest najbardziej skuteczna w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli np. ogrzewaniem podłogowym. Dobrze sprawdza się także we współpracy z kolektorami słonecznymi przy podgrzewaniu wody do celów użytkowych.

Łącznykoszt związany z pompą cieplną obejmuje nie tylko samą pompę, ale także koszty instalacji dolnego i górnego źródła,rozruchu całości oraz eksploatacji. Cenę pompy podnoszą dodatkowe zasobniki c.w.u., czujniki temperatury pokojowej, systemy wyciszające itd. Na potrzeby domu jednorodzinnego średnio trzeba liczyć się z wydatkami ponad 25 000 zł. W zależności od tego, czy będzie to pompa powietrzna, wodna czy gruntowa – wartości nakładów mogą znacznie się różnić.

Pompa ciepła jest dobrą alternatywą dla ogrzewania elektrycznego, daje znacznie tańsze ciepło. Jest około dwu- lub trzykrotnie oszczędniejsza w eksploatacji, jednakże dużo droższa w sensie inwestycyjnym.

Sama pompa ciepła nie musi być (jak kotły czy piece) instalowana w piwnicy czy garażu. Może stanowić ciekawy element wystroju wnętrz. Producenci coraz bardziej dbają o designerski wygląd nowych pomp.

 

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wykonać przeniesienie instalacji wodnej?

Jak wykonać przeniesienie instalacji wodnej?
Jeśli planowany remont w budynku mieszkalnym ma na celu zmianę usytuowania łazienki lub inną modyfikację systemu wodnego, możemy wykonać jego przenies...
Czytaj więcej

Z czego czerpie energię dom autonomiczny?

Z czego czerpie energię dom autonomiczny?
Całkowite uniezależnienie się od dostarczanej z zewnątrz energii elektrycznej i wody oraz brak konieczności oddawania ścieków jest ideą, która została...
Czytaj więcej

Pompa obiegowa – niezbędne informacje

Pompa obiegowa – niezbędne informacje
W przeciwieństwie do pompy cyrkulacyjnej, która jest stosowana w przypadku instalacji c.w.u., pompa obiegowa to urządzenie usprawniające pracę przede ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co musisz wiedzieć przed montażem pompy ciepła