Produkty

Cyfomandra grubolistna - pomidor drzewiasty

Łac. Cyphomandra betacea

Cyfomandra grubolistna - pomidor drzewiasty

Cyfomandra grubolistna – pomidor drzewiasty, z łac. Cyphomandra betacea lub Solanum betaceum, wywodzi się z rodziny psiankowatych. Można ją spotkać w stanie dzikim w Peru, Ekwadorze lub Chile.

Pomidor drzewiasty ze względu na jadalne owoce jest także uprawiany w innych krajach Ameryki Łacińskiej oraz w Australii, Portugalii czy Nowej Zelandii. Krewny pomidora oraz papryki doczekał się kilku nazw – jest znany także jako tamarillo, zgrabka grubolistna czy zgrabka burakowata.

Górska roślina ma postać rozgałęzionego krzewu, który może osiągnąć od 2,5 do 5 m. Miękkie liście zwracają uwagą swoją sercowatą i błyszczącą nasadą. Górna część blaszki jest usiana włoskami gruczołkowatymi – to one wydzielają nieprzyjemny zapach. Po 2 lub 3 latach uprawy cyfomandra grubolistna zaczyna kwitnąć, pokrywając się fioletowo-zielonymi kielichami o dzwonkowatym kształcie. Spiczaste jagody osiągają od 2 do 8 cm i przypominają pomidory. Mogą mieć różne barwy – od pomarańczowej po purpurowoczerwoną. Twarda skórka okrywa żółtawoczerwony, soczysty miąższ, w którym znajdują się gorzkie nasiona.

Jak uprawia się tamarillo? To roślina niewymagająca, która zadowoli się stanowiskiem słonecznym, ale także znajdującym się w półcieniu. Do wysiewu nasiona najlepsza będzie ziemia torfowa wymieszana ze żwirem z kamykami lub perlitem. Szybki wzrost pomidora drzewiastego sprawia, że po wykształceniu pierwszych liści trzeba go przesadzić do większej doniczki. Roślinę powinno się nawadniać umiarkowanie, zmniejszając dawki w okresie zimowym.

Wiosną oraz latem zaleca się także stosowanie nawozów do pomidorów. W okresie wiosennym warto przyciąć stare pędy, które już owocowały – jagody wyrastają na nowych przyrostach. Po 3 miesiącach dojrzewają, nabierając odpowiedniego koloru. We właściwych warunkach tamarillo może owocować nawet przez pół roku. Roślina nadaje się do uprawy w domu – jedynie w okresie letnim można przenieść ją na balkon. Cyfomandra źle znosi silny wiatr i nie jest odporna na działanie niskich temperatur.

Data publikacji: 28.02.2017