Produkty

Cyprysik

Łac. Chamaecyparis

Cyprysik

Cyprysik, z łac. Chamaecyparis, to nazwa niewielkiej grupy roślin należących do rodziny cyprysowatych, której środowisko naturalne to Azja Wschodnia i Ameryka Północna. Dziś możemy spotkać je również wszędzie tam, gdzie klimat pozwala roślinie na przeżycie w gruncie, a więc m.in. w Europie (łącznie z Polską). 

To niewielkie, najczęściej dorastające do ok. 1 metra, krzewy iglaste, zależnie od odmiany wyższe i w kształcie stożka lub niższe, płożące się i bardziej rozrośnięte. Liście młodego cyprysika mają formę igieł, jednak później obrastają typową dla cyprysów łuską. Istnieją odmiany w zimnym odcieniu wpadającym w niebieski i takie w tonie cieplejszej zieleni, dzięki czemu łatwo można je wkomponować kolorystycznie w szatę całego ogrodu.

Z uwagi na nazwę cyprysik jest często mylony z cyprysem, jednak ten drugi to drzewo dorastające do kilku metrów wysokości, wydające w dodatku charakterystyczne, podłużne szyszki. Cyprysik jest drobniejszy, a jego szyszki są kuliste i popękane. Cyprysik jest rośliną wieloletnią, dość wymagającą, która nie rozwinie się w suchej, zanieczyszczonej czy zbyt zasadowej glebie. Wymaga częstego podlewania i stanowisk lekko zacienionych, ciepłych, ale niezbyt intensywnie nasłonecznionych. Najbardziej odpornym na niskie temperatury jest cyprysik żywotnikowaty.

Niektóre z pozostałych odmian cyprysików mogą źle znosić zimno, dlatego np. cyprysik Lawsona sprawdzi się raczej w dużych donicach we wnętrzu czy w gruncie na patio. Cyprysy można wysiewać z nasion po uprzedniej stratyfikacji lub po oddzieleniu pędów. Do gruntu wysadzamy je w obydwu przypadkach wczesną wiosną. Gdzie najlepiej się sprawdzi? Z uwagi na wysokie wymagania odnośnie gleby, raczej z dala centrów największych miast, a więc na działkach czy w ogrodach domów podmiejskich.

Często stosuje się go jako urozmaicenie lasków, parków czy zagajników iglastych, a także rabat. To jedna z roślin, jakie często widujemy ustawione symetrycznie w dużych donicach, przykładowo przed wejściem do domu. Jeśli wybierzemy odmianę mniej odporną na przymrozki, umieśćmy nasz cyprysik raczej w dużej donicy na werandzie czy oszklonym balkonie.