Produkty

Czy i jak stosować czerń na ścianach?

Czy i jak stosować czerń na ścianach?

Wiele osób niechętnie stosuje we wnętrzach czerń, obawiając się, że przytłoczy i przyciemni ona pomieszczenia, wprowadzając nieprzyjemny, ponury nastrój. Tymczasem, umiejętnie stosowana czerń może wyglądać niezwykle efektownie i doskonale odświeżyć dane wnętrze.

ściana pomalowana na czarno salonPrzy stosowaniu czerni na ścianach warto zastosować się do kilku zasad. Oto niektóre z nich:

  1. Pomieszczenia, w których chcemy zastosować czarny kolor na ścianach, nie powinny być ani małe, ani ciemne i niedoświetlone. W tego typu pomieszczeniach każda ciemna barwa wywoła ponure wrażenie, spowoduje przytłoczenie i optyczne zmniejszy przestrzeń. Głównie jasne i duże przestrzenie będą ładnie wyglądać wykończone czernią.
  2. Czerń najlepiej łączyć z kolorami bardzo jasnymi. Klasyczne łączenie bieli z czernią jest bardzo eleganckie, szykowne i wciąż modne. Trzeba jednak dobrze wyważyć proporcje, żeby elementy czerni nie były dominujące i nie przytłaczały.
  3. Warto do wnętrza urządzonego w kolorach czerni oraz bieli (czy innej jasnej barwy) dodać akcenty w innym intensywnym kolorze. Dla ożywienia sprawdzą się dodatki utrzymane np. w jaskrawej czerwieni, żółci, soczystej zieleni albo kolorze pomarańczowym. Dekoratorzy wnętrz przypominają nam o zasadzie trzech powtórzeń – nowa barwa wprowadzona poza czernią i bielą, powinna zostać powtórzona w dodatkach minimum 3 razy (np. zasłony, poduchy, wazon).
  4. Czerń (podobnie jak biel) stanowi doskonałe tło do ekspozycji ciekawych mebli, oryginalnych sprzętów czy interesujących eksponatów (kolekcji, fotografii, obrazów).
  5. Czerń szczególnie dobrze wygląda w połączeniu z elementami ze szkła czy z powierzchniami połyskującymi, ale także z geometrycznymi wzorami.czarna ściana nad kominkiem
  6. Ściana pomalowana na czarno może stanowić tło do wykonania na niej wzoru w innym intensywnym kolorze (turkus, limonka, fuksja). Możemy użyć szablonu (gotowego albo wykonanego własnoręcznie), żeby nadać czarnej ścianie bardzo dekoracyjnego charakteru. Można również użyć na czarnej ścianie także czarnej, ale nieco bardziej lub mniej połyskującej od bazy farby, dla stworzenia przy pomocy szablonów, szykownych, choć dyskretnych ornamentów.
  7. Oryginalnym pomysłem będzie pomalowanie np. dłuższych ścian pokoju na czarno, a pozostałych – na inny, jaskrawy i żywy kolor. Jeśli pomieszczenie ma sporo okien, można do czarnej ściany (co najmniej jednej) dołączyć także ciemną posadzkę. Pomieszczenia takie sprawiają wrażenie bardzo zmysłowych i relaksujących.
  8. Czerń na ścianie świetnie nadaje się do podkreślenia wielu różnych stylów aranżacji, zarówno we wnętrzach bardzo nowoczesnych, minimalistycznych, jak i eleganckich, klasycznych. Możliwości kompozycyjne czerni są niemal nieograniczone.
  9. Połączenie czerni z błyszczącymi barwami, szczególnie metalicznymi, stwarza wrażenie luksusu i elegancji. Złote lub srebrne motywy nie tylko rozświetlają, ale dodają wnętrzu wrażenia znacznie większej drogocenności wyposażenia.
  10. Pomieszczenia pomalowane na czarno mają swoistą tajemniczość, stanowią bardzo wyrafinowane tło. Są jednocześnie nowoczesne, ekstrawaganckie, ale także majestatyczne i wytworne.
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?
Odpowiedni podział pokoju dziecięcego na strefy to jedna z ważniejszych kwestii podczas planowania i aranżacji pokoju. O czy należy pamiętać i jakich ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czy i jak stosować czerń na ścianach?