Na ogrzewanie podłogowe akumulacyjne najlepiej jest zdecydować się już na etapie projektowania domu. Z tej racji, że grubość warstwy akumulacyjnej tuż pod posadzką jest duża, przekłada się to na ciężar, jaki musi dodatkowo unieść podłoga czy strop. Z tego samego powodu ograniczone są możliwości zastosowania tego typu ogrzewania w blokach mieszkalnych czy kamienicach.
Kolejnym ograniczeniem – na szczęście takim, któremu możemy zaradzić – jest wybór odpowiedniej taryfy poboru energii. W tym wypadku stosowanie taryfy całodziennej, ze stałą ceną energii niezależnie od pory dnia, mija się z celem i będzie finansowo nieopłacalne. Jedyny możliwy korzystny dla stanu naszego konta wybór to taryfa G12, dzienno-nocna, w ramach której energia pomiędzy 22.00 a 6.00 i 13.00-15.00 jest tańsza blisko o połowę. Stosowanie G12 jest warunkiem koniecznym w przypadku korzystania z ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego każdego typu, czy jest ono podłogowe, czy grzejnikowe.
Tak jak w grzejniku elektrycznym materiałem magazynującym ciepło jest wkład szamotowy, tak w przypadku podłóg będzie to warstwa wylewki – na tyle gruba, by spełniała swoją kondensującą ciepło rolę. Jej warstwa zwykle wynosi od 7 do 15 cm, co w powiązaniu z rozległą powierzchnią skutkuje dużym ciężarem całości. Stąd najczęściej ogrzewanie podłogowe akumulacyjne spotykamy na parterach domów, a na ich piętrach – ogrzewanie podłogowe bezpośrednie, które wraz z wylewką nie waży tak dużo, jak akumulacyjne – tu warstwa betonu jest znacznie cieńsza. Jednak o jakości wykonania i sprawności działania nie decyduje tylko warstwa betonu. Niezbędne do tego są odpowiednie przewody grzejne oraz termostat.
Ten ostatni, w zależności od stopnia jego zaawansowania technologicznego, może być zwykłym regulatorem temperatury z potencjometrem lub też programatorem sprzężonym z zewnętrznymi czujkami temperatury, który sam dobierze moc odpowiednią do wytworzenia odpowiedniej temperatury.
Planując rozłożenie przewodów grzejnych, dobrze jest przewidzieć, w których miejscach postawione będą meble uniemożliwiające oddawanie ciepła przez podłogę. Jeśli nie mamy innej możliwości i na przykład sofa zajmie ciepłe miejsce, powinna być wyposażona w nóżki, a nie opierać się na posadzce całą swoją masą. Umożliwi to ograniczoną, ale niezbędną do dobrego funkcjonowania ogrzewania cyrkulację powietrza. W podłodze umieścić możemy dwa typy przewodów grzejnych:
- stałooporowe – przewody grzejne ukryte są w warstwie izolacji, a z ta wyposażona jest w uziemienie. Ponieważ sprzedawane są w gotowych zestawach, możliwe jest ich zamontowanie we własnym zakresie.
- samoregulujące (zmiennooporowe) – montowane są przez specjalistów, którzy dobierają długość i rozmieszczenie przewodów; są połączeniem materiału kompozytowego i miedzianych przewodów grzejnych, zapewniają wymaganą temperaturę niezależnie od tej panującej w wylewce. Są bardziej funkcjonalne, ale jakość przekłada się na ich cenę.