Produkty

Czy podłoga może akumulować ciepło?

Czy podłoga może akumulować ciepło?

Ogrzewanie podłogowe zdobywa sobie coraz większe uznanie – docenia się je za komfort użytkowania i coraz większe możliwości cieplne, jakie daje. A czy wzorem zasilanych energią elektryczną pieców akumulacyjnych można sprawić, by nagrzana podłoga oddawała ciepło dłużej, a nie tylko w czasie poboru mocy? Tak – to rozwiązanie jest spotykane coraz częściej. Jednak nie w każdych warunkach będzie korzystne. Od czego to zależy?

instalacja grzewczaNa ogrzewanie podłogowe akumulacyjne najlepiej jest zdecydować się już na etapie projektowania domu. Z tej racji, że grubość warstwy akumulacyjnej tuż pod posadzką jest duża, przekłada się to na ciężar, jaki musi dodatkowo unieść podłoga czy strop. Z tego samego powodu ograniczone są możliwości zastosowania tego typu ogrzewania w blokach mieszkalnych czy kamienicach.

Kolejnym ograniczeniem – na szczęście takim, któremu możemy zaradzić – jest wybór odpowiedniej taryfy poboru energii. W tym wypadku stosowanie taryfy całodziennej, ze stałą ceną energii niezależnie od pory dnia, mija się z celem i będzie finansowo nieopłacalne. Jedyny możliwy korzystny dla stanu naszego konta wybór to taryfa G12, dzienno-nocna, w ramach której energia pomiędzy 22.00 a 6.00 i 13.00-15.00 jest tańsza blisko o połowę. Stosowanie G12 jest warunkiem koniecznym w przypadku korzystania z ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego każdego typu, czy jest ono podłogowe, czy grzejnikowe.

Tak jak w grzejniku elektrycznym materiałem magazynującym ciepło jest wkład szamotowy, tak w przypadku podłóg będzie to warstwa wylewki – na tyle gruba, by spełniała swoją kondensującą ciepło rolę. Jej warstwa zwykle wynosi od 7 do 15 cm, co w powiązaniu z rozległą powierzchnią skutkuje dużym ciężarem całości. Stąd najczęściej ogrzewanie podłogowe akumulacyjne spotykamy na parterach domów, a na ich piętrach – ogrzewanie podłogowe bezpośrednie, które wraz z wylewką nie waży tak dużo, jak akumulacyjne – tu warstwa betonu jest znacznie cieńsza. Jednak o jakości wykonania i sprawności działania nie decyduje tylko warstwa betonu. Niezbędne do tego są odpowiednie przewody grzejne oraz termostat.

Ten ostatni, w zależności od stopnia jego zaawansowania technologicznego, może być zwykłym regulatorem temperatury z potencjometrem lub też programatorem sprzężonym z zewnętrznymi czujkami temperatury, który sam dobierze moc odpowiednią do wytworzenia odpowiedniej temperatury.komplet ogrzewania podłogowego Castorama

Planując rozłożenie przewodów grzejnych, dobrze jest przewidzieć, w których miejscach postawione będą meble uniemożliwiające oddawanie ciepła przez podłogę. Jeśli nie mamy innej możliwości i na przykład sofa zajmie ciepłe miejsce, powinna być wyposażona w nóżki, a nie opierać się na posadzce całą swoją masą. Umożliwi to ograniczoną, ale niezbędną do dobrego funkcjonowania ogrzewania cyrkulację powietrza. W podłodze umieścić możemy dwa typy przewodów grzejnych:

- stałooporowe – przewody grzejne ukryte są w warstwie izolacji, a z ta wyposażona jest w uziemienie. Ponieważ sprzedawane są w gotowych zestawach, możliwe jest ich zamontowanie we własnym zakresie.

- samoregulujące (zmiennooporowe) – montowane są przez specjalistów, którzy dobierają długość i rozmieszczenie przewodów; są połączeniem materiału kompozytowego i miedzianych przewodów grzejnych, zapewniają wymaganą temperaturę niezależnie od tej panującej w wylewce. Są bardziej funkcjonalne, ale jakość przekłada się na ich cenę.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać

Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać
Mata grzejna do łazienki to najprostszy sposób na wykonanie ogrzewania podłogowego w tym pomieszczeniu. Jej instalacja nie wymaga generalnego r...
Czytaj więcej

Mokra technologia ogrzewania podłogowego

Mokra technologia ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe, którego komfort docenia coraz więcej użytkowników budynków mieszkalnych, możemy wykonać dwiema metodami. Pierwsza z nich to tech...
Czytaj więcej

Ekologiczna pompa bezglikolowa

Ekologiczna pompa bezglikolowa
Czynnik roboczy jest niezwykle istotnym elementem każdej pompy geotermalnej. Odpowiada on bowiem za przenoszenie energii termicznej między dolnym a gó...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czy podłoga może akumulować ciepło?