Produkty

Czy warto oszczędzać na budowie dachu?

Czy warto oszczędzać na budowie dachu?

W dzisiejszych czasach szukanie oszczędności  nikogo nie dziwi. Cięcie wydatków to często spotykane zjawisko, zwłaszcza jeśli chodzi o często największą inwestycję naszego życia – budowę domu.

dachówkiCzy jednak warto oszczędzać na budowie? Czy kupując tańsze materiały budowlane niezbędne np. do pokrycia dachu lub jego izolacji termicznej rzeczywiście robimy interes życia?

Niekoniecznie. Fachowcy bowiem twierdzą, że jeśli na etapie budowy domu zadbamy o profesjonalne wykończenie dachu, to w przyszłości zaoszczędzimy nawet do 30% kosztów ogrzewania budynku. Opłaca się? Wychodzi na to, że tak.

Pokrycie dachu, czyli co wybrać,  żeby ani nie przepłacić, ani nie żałować?

Jeśli dobrze rozejrzymy się na rynku materiałów związanych z wykończeniem dachu, szybko zorientujemy się, że mamy do wyboru szeroki wachlarz produktów.

Czym możemy pokryć nasz dach? Od papy bitumicznej, przez blachę dachową, dachówkę, po słomę, a nawet kamień.

Każdy z wyżej wymienionych produktów różni się od siebie trwałością, poziomem izolacji termicznej i tym, co nas najbardziej interesuje, czyli ceną.

Właściwa decyzja co do materiału i zakresu przeprowadzonych prac podjęta już na samym początku budowy znacznie zmniejszy nam późniejsze wydatki.

Jakie opcje oszczędności rozpatrujemy najczęściej:

- Przykrycie dachu bez wstępnej izolacji – planowane najczęściej przez osoby, które chcą zamieszkać na parterze domu, by dopiero później wykańczać jego kolejne kondygnacje;

- Całkowite wykończenie dachu, ale z użyciem tańszych materiałów, szczególnie jeśli chodzi o pokrycia dachowe i materiały do izolacji.

Dlaczego jedna i druga opcja to tylko pozorna oszczędność?

W pierwszym i drugim przypadku rzeczywiście wydamy mniej na same materiały. Jednakże już podczas pierwszego sezonu grzewczego odczujemy stratę pieniędzy w postaci rachunków za ogrzewanie.

Co więcej, grozi nam także nieszczelność dachu, która w przyszłości może doprowadzić do konieczności pokrycia dachu powtórnie, z użyciem nowych materiałów.

Wydasz raz a dobrzepokrycie dachowe

Stosowanie wysokiej jakości produktów do przykrycia dachu i wykonania izolacji termicznej to inwestycje, które zwracają się w ciągu pierwszych lat użytkowania budynku.

Jakie elementy naszego dachu są najważniejsze:

- pierwsza warstwa izolacji termicznej, czyli folia wierzchniego krycia, która jest bezpośrednim zabezpieczeniem dachu przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak śnieg, deszcz i wiatr;

- druga warstwa, czyli różnego rodzaju wełny szklane lub mineralne bądź folia izolacyjna. Tu ważne jest, aby materiał termoizolacyjny pozostawał suchy - zawilgocona wełna nie dość, że traci swoje właściwości termoizolacyjne, to staje się ciężka zagrażając całej konstrukcji dachu;

- pokrycie dachu –  tańszą opcją niż dachówka jest blacha, ta druga wymaga jednak w praktyce wielu obróbek dekarskich (przycinania, wyginania), co negatywnie wpływa na funkcjonalność dachu – często w tych miejscach okazuje się nieszczelny. Trzeba również pamiętać, że po wykonaniu dachu z blachy pozostaną niewykorzystane odpady.

Data publikacji: 18.07.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza
Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie m...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czy warto oszczędzać na budowie dachu?