Produkty

Czym charakteryzuje się styl shabby chic?

Czym charakteryzuje się styl shabby chic?

Jeśli kiedykolwiek słyszeliście o postarzaniu się mebli, to słyszeliście również o stylu shabby chic, który w większości opiera się na tym właśnie założeniu. Trend, zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii, szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Stosuje się go w salonach, sypialniach, a nawet kuchniach i łazienkach. Czym się charakteryzuje i gdzie tkwi jego sukces? O tym poniżej.

mebleZałożenia

Głównym założeniem stylu shabby chic jest osiągnięcie efektu postarzanych mebli – to one grają tu pierwszorzędną rolę. Oprócz starych mebli, sprawdzą się tu również nowe nabytki, które oczywiście trzeba odpowiednio przyozdobić. Najczęściej, takie meble malowane są po kilka razy. W tym przypadku nie jest ważna dokładność. Wręcz przeciwnie - istotną sprawą jest widoczność kilku poprzednich warstw. W ten sposób meble osiągną pożądany wygląd. Wśród postarzających zabiegów stosuje się także ścieranie poszczególnych warstw oraz tworzenie tzw. pęknięć. Ale pamiętajmy - wszystko w granicach rozsądku. Obok mebli znajdziemy antycznie wyglądające (lub faktycznie antyczne) dekoracje w postaci obrazów, świeczników oraz elementów ściennych. Poza tym wnętrza wypełnione są poduszkami, kwiatami i lekkimi zasłonami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawiać masywne elementy z łagodnymi akcentami.

Materiały

W pomieszczeniach królują różnorodne materiały. Począwszy od ceramiki, po drewno czy metal. Ważne, by elementy naznaczone były śladami wieloletniego użytkowania. Często też wykorzystuje się materiały w stanie surowym, które są doskonałym podkładem pod domowe dekoracje.

Kolorystyka

Shabby chic to przede wszystkim kompozycja kolorów jasnych i pastelowych. Znajdziemy je zarówno na meblach, jak i na pozostałych elementach aranżacyjnych. Styl ten kocha kremową biel, beże, róże, błękity, a także jasną zieleń i wyblakły brąz. Ich połączenie tworzy estetyczną całość podkreślającą charakter wnętrza.

postarzanie mebliWzornictwo

Wzornictwo, które najczęściej wykorzystywane jest w prezentowanym stylu to delikatne kwiaty, koronki, hafty i wszystkie kojarzące się z romantyzmem detale. Ważne jest tutaj także nawiązanie do natury. Nie brakuje m.in. ornamentów ziołowych, np. lawendy. Z powyższych względów shabby chic często utożsamiany jest ze stylem wiejskim bądź romantycznym.

Tematyka

Od głównego założenia stylu wychodzi kilka odmian. Tym samym, we wnętrzu może narodzić się:

- cottage chic – główne nawiązanie do uroku wsi,
- industrial shabby - w większości króluje nowoczesność przekładana postarzanymi akcentami,
- french country – odniesienie i wprowadzenie do pomieszczeń komponentów stylu francuskiego.

Styl shabby chic kreuje wnętrze ciepłe i przytulne. Czyż to właśnie nie te cechy są najczęściej przez nas docenianie?

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym charakteryzuje się styl shabby chic?