Na czym polega cyrkulacja ciepłej wody użytkowej?
Aby to wyjaśnić, posłużymy się analogią do systemu grzewczego, w którym obieg ciepłej wody w instalacji wymusza pompa obiegowa. Sprawia ona, że grzejniki mają wymaganą przez nas temperaturę. Sercem cyrkulacji ciepłej wody użytkowej jest odpowiednik pompy obiegowej – pompa cyrkulacyjna. Dzięki jej działaniu tuż po odkręceniu kurka z czerwonym oznaczeniem z wylewki wypłynie ciepła woda, na uzyskanie której musielibyśmy czekać bez cyrkulacji tak długo, aż zagrzałaby się ta zalegająca w rurze łączącej miejsce poboru z zasobnikiem lub podgrzewaczem. Aby tak się stało, standardowa instalacja ciepłej wody użytkowej wyposażana jest w dodatkową pętlę i wymuszającą w niej obieg wody pompę cyrkulacyjną. Efektem tego ciepła woda w instalacji nie wychładza się i jest dostępna natychmiast po przekręceniu kurka lub uchwytu baterii, a my zużywamy mniej wody.
Zalety cyrkulacji c.w.u.:
- odczuwalny komfort użytkowania punktów poboru ciepłej wody,
- mniejsze zużycie wody, a co za tym idzie – generowanie ścieków,
- brak możliwości rozwoju groźnych bakterii w poddanej ciągłej cyrkulacji ciepłej wodzie,
Kiedy NIE decydować się na cyrkulację?
Ponieważ zastosowanie tego rozwiązania połączone jest z poniesieniem dodatkowych kosztów wyposażenia istniejącej instalacji lub budowy nowej a dodatkowo jej działanie wymusza dodatkowe zużycie paliwa, warto się zastanowić, czy sprawdzi się ono w każdym typie budynku. Cyrkulacyjne ogrzewanie nie będzie ekonomicznie opłacalne w miejscach, gdzie:
- odległości punktów poboru od źródła uzyskania ciepłej wody są szczególnie duże,
- oczekiwanie na ciepłą wodę jest niezauważalnie krótkie z racji małego metrażu,
- z ciepłej wody korzystamy sporadycznie, na przykład w rzadko używanej, dodatkowej łazience lub toalecie.
Co oprócz pętli cyrkulacyjnej?
Z prawidłowym zaprojektowaniem instalacji wodnej wraz z pętlą cyrkulacyjną powinny iść w parze następujące elementy:
- odpowiednia, najmniej 2-centymetrowa izolacja wszystkich rur z ciepłą wodą – braki w jej wykonaniu skutkują zwiększoną pracą podgrzewacza wody,
- wyposażenie pętli cyrkulacyjnej w pompę z możliwością sterowania jej pracą. Cyrkulacja działająca nieprzerwanie naraża nas na duże zużycie energii poświęconej na ogrzewanie ciepłej wody wtedy, kiedy nikt z niej nie korzysta. Z tego względu konieczne jest zastosowanie pompy z następującym doposażeniem:
1. programator czasowy, o ile działający kocioł nie posiada funkcji współpracy z pompą cyrkulacyjną,
2. termostat załączający pompę tylko wtedy, kiedy temperatura wody w rurach obniży się,
3. sterownik interwałowy,
4. automatyczny włącznik pompy połączony z włącznikiem oświetlenia – cyrkulacja działa tylko wtedy, kiedy któryś z domowników korzysta z na przykład łazienki,
5. włącznik uruchamiający pracę pompy tylko na żądanie.