Produkty

Czym kierować się przy wyborze szkieł przeciwsłonecznych?

Czym kierować się przy wyborze szkieł przeciwsłonecznych?

Szkło stanowi jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych we współczesnym budownictwie. Aby jednak przeszklone w znacznym stopniu pomieszczenia stwarzały komfortowe warunki, warto zdecydować się na zastosowanie szkieł przeciwsłonecznych. O czym pamiętać podczas ich wybierania?

Szkła przeciwsłoneczne mają na celu zabezpieczenie wnętrz przed nadmiernym ich nagrzewaniem przez promienie słoneczne, przy jednoczesnym odpowiednim doświetleniu i minimalizowaniu potrzeby intensywnego chłodzenia. Produkty tego typu znalazły uznanie na całym świecie, a szeroka oferta producentów pozwala Szyby przyciemnianewybrać odpowiedni materiał do miejsca jego wykorzystania, a nawet zamieszkania.

Szkła przeciwsłoneczne możemy podzielić na barwione w masie i powlekane, a także na refleksyjne, absorpcyjne oraz selektywne. Podział ten jest bardzo ogólny – na rynku znajdziemy wiele produktów, które charakteryzują się innymi właściwościami. Parametry konkretnych rodzajów szkieł przeciwsłonecznych oraz możliwości ich zastosowania stanowią najważniejsze kwestie, które należy uwzględnić podczas ich wyboru. Nie bez znaczenia będzie także fakt, w jakich warunkach klimatycznych ulokowany jest nasz budynek i jakiej dokładnie ochrony oczekujemy od szkła.

Przede wszystkim przy wyborze szkła przeciwsłonecznego uwzględnijmy więc takie jego parametry, jak współczynnik przepuszczalności światła i współczynnik przepuszczalności energii.

Pierwszy z nich określa, jaka ilość światła słonecznego dostaje się do pomieszczenia. Dla komfortu przebywania w pomieszczeniu i dobrego samopoczucia wnętrza powinny być bardzo dobrze doświetlone naturalnym światłem. Będzie go wewnątrz naszego domu tym więcej, im większą wartość przyjmie wspomniany współczynnik. W ten sposób ograniczymy również wydatki na energię elektryczną, potrzebną do sztucznego oświetlenia pomieszczeń.

Współczynnik przenikalności energii informuje nas natomiast o tym, jaka część energii promieniowania słonecznego, które pada na szybę, zostaje przez nią przepuszczona do środka pomieszczenia. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym bardziej będą nagrzewać się wnętrza.

Szkło ochronneSzyby przeciwsłoneczne o konkretnych parametrach powinny więc zostać dobrane odpowiednio do strony świata, po której chcemy je umieścić. Te o niższym współczynniku przenikalności energii warto zastosować np. na wschodnich i zachodnich ścianach budynku, które latem wyjątkowo mocno się nagrzewają – dzięki temu ochronimy mieszkanie przed przegrzaniem.

Nie zapominajmy, że decydując się na wybór szkieł przeciwsłonecznych, należy także uwzględnić ich izolacyjność termiczną oraz akustyczną – niektóre szkła przeciwsłoneczne mają możliwość odpowiedniej obróbki, by spełniać pod tym względem nasze wymagania. Nie bez znaczenia będzie także grubość szyby, szczególnie w przypadku modeli absorpcyjnych (im będzie ona większa, tym lepiej).

Na rynku znajdziemy również szkła fasadowe w wielu rożnych wersjach, wśród których wybrać możemy np. te kolorowe – szkła tego typu stanowią jednak domenę nowoczesnych biurowców czy apartamentowców, gdzie elewacje wielkich budynków niemal w całości są przeszklone. Tutaj szczególnie liczą się także walory estetyczne, które można modyfikować, wybierając szkło o odpowiedniej barwie.

Przy wyborze szkieł przeciwsłonecznych powinniśmy więc dokładnie określić ich rolę i miejsce zastosowania, a następnie przyjrzeć się parametrom poszczególnych produktów. W ten sposób będziemy w stanie zaopatrzyć się w materiał, który zapewni nam nie tyko komfort przebywania we własnym domu, ale także ograniczy nasze koszty związane z ogrzewaniem, klimatyzowaniem czy oświetlaniem wnętrz.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Wymiary okien do domu. Jak zmierzyć okno?

Wymiary okien do domu. Jak zmierzyć okno?
Planujesz wymianę okien i zastanawiasz się, jakie są ich standardowe wymiary? A może chciałbyś zamontować rolety lub żaluzje? W obu przypadkach pomocn...
Czytaj więcej

Jakie są rodzaje okien? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze

Jakie są rodzaje okien? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje okien. Możesz wybrać je zarówno podczas budowy swojego wymarzonego domu, jak i w trakcie generalne...
Czytaj więcej

Nowoczesne okna, czyli jakie?

Nowoczesne okna, czyli jakie?
Wykańczając dom lub mieszkanie, poszukujemy rozwiązań odpowiadających współczesnym trendom technologicznym. Chcemy, aby nasze miejsce do życia był...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym kierować się przy wyborze szkieł przeciwsłonecznych?