Produkty

Czym usunąć zeschniętą piankę montażową?

Czym usunąć zeschniętą piankę montażową?

Fachowcy pozostawili ślady po piance montażowej na futrynach drzwi lub framugach okna? Nawet jeśli pianka już stwardniała, wciąż istnieje sposób na jej usunięcie bez niszczenia zabrudzonych powierzchni. Sprawdźmy domowe sposoby oraz skuteczne czyściki do pianki poliuretanowej.

odcinanie zeschniętej piankiMechaniczne czyszczenie zaschniętej pianki – niepolecany sposób

Czyszczenie mechaniczne, czyli mówiąc prościej zdrapywanie pianki, nie jest polecane, ponieważ nie pozwala usunąć zabrudzenia całkowicie. Prędzej zniszczymy ramę okna, grzejnik czy ościeżnicę drzwi niż pozbędziemy się zeschniętej piany. Niektórzy próbują zdrapywać zabrudzenia za pomocą szpachelki, odcinać nożykiem lub ścierać papierem ściernym – niestety w takich przypadkach schodzi również okleina MDF lub inne pokrycie czy materiał powłoki. Zamalowane powierzchnie nie wyglądają potem już tak estetycznie jak w oryginale.

Preparaty do usuwania świeżej pianki montażowejpreoarat do twardej pianki

Na rynku dostępna jest cała masa produktów, które ułatwiają usuwanie świeżej pianki montażowej. Bazują zwykle na acetonie i faktycznie pozwalają szybko usunąć brzydkie plamy z uszczelniaczy z większości powierzchni. Jednak w przypadku utwardzonych zabrudzeń nie sprawdzają się – rozpuszczają jedynie niezeschniętą pianę. Należy zastosować je od razu po montażu okien, grzejników, drzwi itd. Środki nadają się również do usuwania pianki PI z pistoletów i narzędzi.

Preparaty do twardej piany

Jeśli domowe sposoby są niewystarczające lub gdy chcemy przyspieszyć sobie pracę, możemy sięgnąć po specjalne środki do usuwania pianki poliuretanowej. Tak zwane czyściki umożliwiają usuwanie stwardniałej piany z tworzyw sztucznych, aluminium i podłoży odpornych chemicznie. Rozpuszczalniki do piany pistoletowej są nieskomplikowane w zastosowaniu. Trzeba jedynie przestrzegać zasad określonych w instrukcji. Mają postać pasty lub płynów, które rozpuszczają stwardniałą pianę – nie musimy jej ścierać czy zdrapywać. Sprawdzone środki znajdziemy pośród preparatów do twardej piany.

Uwaga!

Przed zastosowanie preparatów zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Niektórych środków nie można używać na powierzchniach porowatych, miedzianych, mosiężnych czy cynkowanych, ponieważ mogą wchodzić z nimi w reakcję chemiczną i uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Upewnijmy się też, czy preparat jest faktycznie przeznaczony do rodzaju pianki, którego użyliśmy podczas remontu. Innych produktów używa się do czyszczenia pianki PUR (poliuretanowej), innych do zanieczyszczeń pozostałych po utwardzaczach do pianki.

usuwanie zachniętej piankiJak stosować preparat do usuwania zeschniętej piany?

Przed użyciem zawsze wykonajmy próby w miejscach niewidocznych, aby sprawdzić, czy produkt jest bezpieczny dla danej powierzchni. Po spryskaniu środkiem zaschniętej piany odczekajmy czas wskazany przez producenta. Preparatów nie należy wcierać w poliuretan. Niektóre środki działają już po kilku minutach, na rezultaty innych poczekamy z kolei nawet kilka godzin. Następnie za pomocą drewnianej lub plastikowej szpachelki możemy łatwo usunąć zmiękczoną pianą. Resztki zetrzyjmy do sucha czystą szmatką. W razie konieczności preparat możemy zastosować powtórnie.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Pistolet do piany - jak używać i czyścić?

Pistolet do piany - jak używać i czyścić?
Piana montażowa to preparat wykorzystywany do wielu prac – uszczelniania okien, osadzania drzwi, izolowania szczelin przy ościeżnicach i nie tylko...
Czytaj więcej

Jak stosować pianki montażowe i uszczelniające?

Jak stosować pianki montażowe i uszczelniające?
Piankę montażową używamy na przykład do osadzania i stabilizowania ościeżnic, drzwi, okien oraz parapetów. Jednak przy aplikacji pianki łatwo p...
Czytaj więcej

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?
Uszczelnianie to czynność, która często towarzyszy nam podczas ostatnich prac wykończeniowych w domu. Po jakimś czasie zaś, z pewnością będziem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym usunąć zeschniętą piankę montażową?