Produkty

Czyściec lekarski

Łac. Betonica officinalis

Czyściec lekarski

Czyściec lekarski, z łac. Betonica officinalis, to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, która występuje także pod nazwą bukwica zwyczajna. Czyściec lekarski porasta tereny Afryki Północnej, praktycznie całej Europy oraz obszary Azji o umiarkowanym klimacie.

Bukwica to obecnie zapomniana bylina, osiągająca do 60 cm wysokości. Posiada charakterystycznie owłosioną, słabo ulistnioną łodygę, która jest nieco wzniesiona ku górze. Liście rośliny przybierają podłużnie jajowaty kształt, a największą ozdobą czyśćca lekarskiego są kwiaty zebrane w 3-centymetrowe kłosy o ciemnoróżowej barwie.

Czyściec lekarski najlepiej rośnie na słonecznym bądź lekko półcienistym miejscu i w przepuszczalnym podłożu o średniej zawartości wilgoci. Nie ma wygórowanych wymagań uprawowych, choć preferuje piaszczysto-gliniastą, zasobną w humus glebę. Okres kwitnienia rośliny przypada od czerwca do września. Bylina nie wymaga nawożenia, a także wykonywania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez znaczenia jest dla niej również odczyn gleby, jednak zaleca się, aby ziemia była bogata w wapń.

Czyściec lekarski, jak zresztą sama nazwa wskazuje, jest rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są liście, ziele oraz kłącze. Roślina działa przeciwskurczowo i przeciwbiegunkowo, w związku z czym z powodzeniem można ją stosować w terapii nieżytów żołądka i jelit, wzdęć lub lekkich biegunek. Dodatkowo, bukwica zwyczajna jest składnikiem mieszanek ziołowych, które łagodzą zgagę. Co więcej, z uwagi na swój skład, działa przeciwzapalnie i ściągająco, dlatego jest wykorzystywana jako wspomagacz w leczeniu reumatyzmu czy też stanów zapalnych mięśni i stawów. Kolejnym działaniem leczniczym rośliny jest działanie przeciwbakteryjne, które przyczynia się do poprawy procesu gojenia wrzodów oraz żylaków. Warto dodać, że czyściec lekarski ma zastosowanie także w kuchni staropolskiej – sprawdza się jako przyprawa ziołowa do potraw, a jego liście niejednokrotnie są używane jako namiastka herbaty.

Czyściec lekarski można spotkać na wilgotnych łąkach, w zaroślach czy też lasach liściastych. Z uwagi na fakt, że tworzy zwarte, ale niskie kępy, poleca się ją do wykorzystania jako roślinę okrywową.

Data publikacji: 11.01.2017