Produkty

Decoupage - co to jest? Technika decoupage pod lupą

Decoupage - co to jest? Technika decoupage pod lupą

Technika decoupage staje się coraz popularniejszą metodą ozdoby elementów drewnianych, plastikowych, szklanych, a nawet mebli. Sztuka decoupage polega na przyklejaniu na powierzchni ozdabianych przedmiotów papierowych serwetek, tak aby efekt wyglądał na ręcznie malowane wzory. To główne założenie decoupage. Co to jest oraz co jest potrzebne do decoupage opisane zostało w poniższym artykule. Zbiera on najważniejsze informacje na temat tej metody zdobniczej.  

Przejdź do następnych akapitów:

Decoupage – co to jest?

Technika decoupage jest prostą techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu serwetek, papierów decoupage bądź papierów ryżowych na powierzchnie drewniane, metalowe oraz szkło. Nie jest to nowy trend, aczkolwiek dopiero od niedawna zyskuje on na popularności. Z racji na najczęstsze wykorzystywanie w niej zdobniczych chustek, zwana jest również techniką serwetkową.

co to jest decoupage

Sztuka decoupage jest niezwykle prosta, co z pewnością przyczyniło się do jej popularyzacji. Jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rękodzielnictwa. Powstaje coraz więcej specjalistycznych sklepów, w których można znaleźć wszystko, co jest niezbędne do decoupage. Co to jest lakier do decoupage, jaki powinien być klej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

Co to jest decoupage – aby lepiej poznać odpowiedź na to pytanie, warto dowiedzieć się o najważniejszych czynnościach, które należy wykonać podczas tej techniki. Dzięki poznaniu podstaw, metoda decoupage z pewnością staje się bliższa i jest możliwe jej dowolne modyfikowanie. W zdobnictwie przedmiotów użytkowych to kreatywny pomysł staje się podstawą wielu niezwykłych ozdób.  

Na początek należy wybrać przedmiot do ozdabiania. Możliwości są niemal nieograniczone. Najczęściej wybierane są elementy wykonane z drewna: szkatułki, bombki, jajka wielkanocne, ramki na zdjęcia czy nawet biżuteria. Równie dobrze technika decoupage sprawdza się przy renowacji mebli.

Po wybraniu przedmiotu, należy pokryć go farbą akrylową. Następnie należy wybrać wzór serwetki, papieru ryżowego lub innego elementu papierowego, którym ozdobimy przedmiot. W przypadku papierowych serwetek należy oddzielić poszczególne jej warstwy i zostawić jedynie tą, która zawiera wzór. Następnie wybrany z serwetki motyw wycina się i przykłada do zdobionego elementu. Najprościej jest przykryć go specjalnym klejem z werniksem. Po jego wyschnięciu na cały obiekt nakłada się kilka warst lakieru, tak, aby brzegi serwetki nie były wyczuwalne pod palcami.

Istnieje wiele innych dodatków i metod, za pomocą których można wzbogacić zdobienie wybranego przedmiotu. Wszystko zależy od pomysłu i stylu w jakim planowana jest ozdoba. Sama metoda decoupage daje niemal nieograniczone możliwości.

Metoda decoupage – co ją wyróżnia?

Zdobnictwo w takiej postaci to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób początkujących, niemających większego doświadczenia w dekorowaniu przedmiotów, jak i tych, którzy zajmują się tym profesjonalnie. Ze względu na swoją nieskomplikowaną naturę, pozwala na szybkie zdobycie wprawy i osiąganie coraz ciekawszych efektów.

W technice decoupage najczęściej wykorzystujemy trzy materiały. Serwetki, specjalistyczny papier decoupage oraz papier ryżowy, który do tej pory kojarzony był głównie z kuchnią chińską. Warto przy tym zauważyć, że z racji na swoje wartościowe cechy w postaci lekkości, półprzezroczystości oraz prześwitujących włókien, daje doskonałe efekty już przy pierwszej próbie dekoracji. Oprócz tego, często stosowanymi materiałami są gazety, magazyny, czy nawet wydruki komputerowe na cienkim papierze. Aby zwiększyć efekty wizualne techniki, można także posłużyć się motywami 3D. 

sztuka decoupage

Co jednak wyróżnia decoupage? Co to jest renowacja mebli za pomocą tej techniki i czy warto ją stosować? Jak się okazuje sztuka decoupage ma wiele zalet, które wyróżniają ją na tle innych technik zdobniczych.

Prostota

Najważniejsza jest prostota tej techniki. Dzięki temu może się nią zająć niemal każdy. Nie potrzebne są żadne specjalne umiejętności techniczne i malarskie. Wszystko opiera się na gotowych motywach wyciętych z serwetek bądź szablonów, które pozwalają na stworzenie pięknych wzorów.

Ważny jest jednak pomysł. Inspiracji można szukać w gotowych produktach decoupage bądź starych przedmiotach zauważonych na pchlim targu czy aukcjach w internecie.

Duże możliwości

Warto pamiętać, że decoupage daje niemal nieskończone możliwości. Podstawą tej techniki są gotowe motywy z serwetek, jednak w specjalistycznych sklepach dostępnych jest wiele innych rozwiązań, które pozwolą zrobić unikalne przedmioty. Możliwe jest postarzenie drewnianych szkatułek czy stworzenie na ich powierzchni imitacji pęknięć. Można uzyskać zarówno matową powierzchnię, jak i błyszczącą czy nawet pokrytą brokatem, dzięki dużemu wyborowi różnych lakierów. Do drewnianych szkatułek można również dobrać odpowiednie okucia, które doskonale dopełnią jej wygląd.  

Niskie koszty

Decoupage jest w miarę tanią metodą zdobniczą. Oczywiście bardziej specjalistyczne produkty, które są dostępne w sklepach mogą być drogie. Warto jednak wiedzieć, że każdy z nich można zastąpić przedmiotami, które znajdą się domu. Klej do decoupage może zastąpić rozwodniony klej Vikol. Specjalne serwetki do decoupage czy wzory na papierze ryżowym można zastąpić zwykłymi serwetkami lub motywami wyciętymi ze starych gazet. Wszystko zależy od pomysłu i odrobiny kreatywności.

Sposób na renowację

Próbując odpowiedzieć na pytanie co to jest decoupage, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl są drewniane szkatułki. To prawda, że stanowią one najbardziej popularny przedmiot zdobniczy, jednak nie jest jedyny.

decoupage co to jest

Metodą decoupage równie dobrze można ozdobić stare meble, niemodne już przedmioty takie jak drewniane łyżki, talerze, czy butelki. Dzięki tej technice można dać tym przedmiotom drugie życie, ozdobić je według nowego pomysłu w stylu pasującym do wnętrza domu. Wiąże się to nie tylko z dużą oszczędnością, ale także z ochroną środowiska. Zamiast kupować nowe rzeczy – wykorzystuje się stare. Efektem często są przedmioty, które jeszcze długo posłużą właścicielom.  

Doskonały sposób na prezent

Dzięki decoupage można stworzyć wyjątkowe i unikalne prezenty dla najbliższych. Moda na homemade wraca i coraz bardziej cenione są przedmioty wykonane samodzielnie. Zarówno szkatułka ozdobiona metodą decoupage, jak i świąteczne ozdoby w postaci bombek na choinkę czy wielkanocnych jaj mogą zachwycić obdarowaną osobę.

Do nowo wybudowanego domu czy wyremontowanego mieszkania przyjaciół, będą świetnie pasowały ręcznie ozdobione ramki na zdjęcia, pudełka na przyprawy czy szafeczki na listy lub klucze. Możliwości jest wiele.  

Technika decoupage – zastosowanie. Co jest potrzebne do decoupage?

Zamysłem techniki decoupage jest osiągnięcie efektu faktycznie namalowanego wzornictwa. Sam proces dekoracyjny jest krótki i rozpoczyna się wycięciem i przyklejeniem motywu do ozdabianego przedmiotu. Po wyschnięciu kleju, przechodzi się do kilkukrotnego lakierowania. Etap ten kończy się w momencie pełnego scalenia motywu z podkładem.

Warto zaznaczyć, że najlepsze efekty w technice decoupage osiąga się poprzez założenie motywów z jasnym tłem na jasne podłoże, a tych z ciemnym tłem na podłoże ciemne.

Sprawną pracę zapewnią przybory w postaci nożyczek, kleju do danych powierzchni (np. do drewna), lakieru oraz pędzelków i farb, którymi dodatkowo ozdobimy wybrany obiekt. W pobliżu dobrze mieć również papier ścierny, który sprawdzi się przy powstaniu lekkich nierówności.

co jest potrzebne do decoupage

Podstawowe wyposażenie do decoupage wykorzystuje się niezależnie od rodzaju ozdabianego przedmiotu. Jednak w zależności od materiału można wykorzystać inne możliwości jakie daje decoupage. Co jest potrzebne do decoupage i jakie przedmioty można ozdabiać? Krótko o zastosowaniu decoupage w praktyce.

Zdobienie niewielkich przedmiotów drewnianych

Zdobienie niewielkich drewnianych przedmiotów jest najbardziej popularne wśród osób zajmujących się decoupage. Tą metoda można ozdabiać drewniane szkatułki, drewniane łyżki, talerze, różnego rodzaju haczyki, półki, ramki. W sklepach do decoupage dostępne są także drewniane motywy, które po ozdobieniu można wbić np. w świąteczne stroiki czy doniczki kwiatów. Nabyć można także elementy biżuterii drewnianej, np. drewniane bransoletki, naszyjniki, korale czy kolczyki.

Do ozdabiania tego rodzaju przedmiotów potrzebna jest farba akrylowa, która stanowi pierwszą warstwę nakładaną na drewniany przedmiot. Farba ta tworzy doskonały podkład. Jeśli drewno jest naturalnego koloru, na tym etapie można je także zmienić, np. przez wybranie białej farby.

Następnie niezbędne są papierowe motywy, które można wyciąć ze specjalnych serwetek do decoupage, papieru ryżowego lub zwykłego papieru. Możliwe jest także przyklejenie np. zdjęcia, jednak należy pamiętać, że wszelkie elementy papierowe są grubsze. Wymaga to nałożenia w końcowej fazie projektu większej ilości lakieru, aby motyw nie odstawał od drewna.

W przyklejeniu motywów do powierzchni pomocny okaże się klej. Dostępne są kleje z werniksem, które tworzą na powierzchni wzorów doskonały podkład do dalszej obróbki. Do nakładania klejów i lakierów najlepiej sprawdzają się pędzle z syntetycznym włosiem.

W ozdabianiu elementów drewnianych można użyć także wszelkiego rodzaju szablonów, które przykleja się za pomocą kleju tymczasowego. Następnie specjalnym tamponem lub gąbką nakłada się farbę, po czym szablon usuwa. W ten sposób można uzyskać na powierzchni piękne wzory np. koronek.

Do wykańczania drewnianych szkatułek przyda się zestaw metalowych okuć. Samo drewno można także postarzyć za pomocą specjalnego lakieru lub stworzyć efekt pęknięć. Do tego potrzebna jest specjalistyczna pasta 3D do spękań, która po wyschnięciu kurczy się i pęka. Następnie należy ją pokryć farbą lub lakierem, aby uzyskać pożądany rezultat.

metoda decoupage

Zdobienie mebli

Do zdobienia mebli używa się tych samym przedmiotów co do ozdabiania elementów drewnianych. Należy jednak pamiętać o dużej powierzchni, która wymaga wyraźniejszych motywów. Potrzebny jest także szerszy pędzel do nakładania kleju czy lakieru, aby usprawnić pracę.  

Zdobienie elementów z tworzywa sztucznego, szkła

Elementy z tworzywa sztucznego i szkła mogą wymagać innego rodzaju lakieru, kleju czy farby. Dostępne są w sklepach specjalistycznych. Do tego rodzaju przedmiotów sprawdzą się lakiery nadające metaliczny blask. Często używane są także lakiery z dodatkiem kolorowego pigmentu lub brokatu.

Dużą popularnością cieszą się także folie, do których należy dokupić specjalny klej do złoceń. Doskonale sprawdzą się one w ozdabianiu świątecznych bombek. Można użyć także specjalnych pisaków z brokatem czy konturówek, które dadzą efekt wypukłego reliefu.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Pędzle kaloryferowe – przegląd

Pędzle kaloryferowe – przegląd
Pędzel kaloryferowy, dzięki któremu pomalujemy trudno dostępne miejsca, stanowi część podstawowego wyposażenia potrzebnego do samodzielnego wyk...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić pędzle po pracy?

Jak wyczyścić pędzle po pracy?
Odpowiednio oczyszczone po pracy pędzle malarskie mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie. Jak pozbyć się z nich śladów starej farby...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
19.01.2017
a ja szukałam hobby dla siebie, o! odkąd z pracy na 2 etaty przerzuciłam się na jedną, nagle mam sporo czasu :D decoupage wygląda bardzo zachęciająco
25.02.2016
Brakowało mi znowu pomysłu na warsztaty z dzieciakami i wiedziałam, że tutaj znajdę inspirację. Boję sie jednak że to może być za trudne. No nic, spróbujemy! :D

Ocena i komentarz dla:

Decoupage - co to jest? Technika decoupage pod lupą