Produkty

Delikatnie błękitne – jak wykonać meble w stylu ludwikowskim?

Delikatnie błękitne – jak wykonać meble w stylu ludwikowskim?

Styl ludwikowski przywędrował do nas z Francji. To tam powstał wraz z panowaniem królów o zaszczytnym imieniu Ludwik. Odnosi się co prawda do XVII i XVIII wieku, ale pięknie prezentuje się także we wnętrzach nowoczesnych. Czym się charakteryzuje?

Jak wykonać meble w stylu ludwikowskimStyl ludwikowski w odniesieniu do mebli oraz aranżacji możemy zauważyć bardzo szybko. Meble zwykle charakteryzują się smukłą, miękką linią, na pozór bardzo lekką. Całość kojarzy się z elegancją i luksusem.

Nieodłącznym elementem mebli są łagodne, zaokrąglone kształty, szczególnie widoczne na nóżkach stołów i szafek oraz na bardzo widocznych zdobieniach na frontach. Meble ludwikowskie to także charakterystyczny materiał – zwykle wykonuje się je z ciemnych gatunków drewna. Te najbardziej delikatnie przybierają później kolory, biały lub błękitny.

Szafki z fantazyjnymi nóżkami, a jakie kanapy?

Tutaj również dominuje zwiewna, lekko falowana linia oraz bardzo dekoracyjne obicie. Może ono być jasne, jednobarwne lub przybierać formy kwiatowe. Najważniejsze jest tutaj połączenie z delikatną formą ramy, tak aby wszystko stanowiło harmonijną całość.

Styl ludwikowski – idealny do mieszkań z duszą

Każdy mebel stanowi tutaj pewnego rodzaju arcydzieło. Żłobienia, wzory na frontach, finezyjne nóżki, nawet zawiasy są tutaj dekoracyjne. Nic dziwnego, że styl ludwikowski będzie wspaniale prezentował się w zestawieniu z eleganckimi dodatkami, umieszczonymi np. w sypialni lub jadalni.

Szafy wykonane w stylu ludwikowskim wspaniale komponują się z pikowanymi kanapami, fotelami oraz tapetami utrzymanymi w delikatnych wzorach.

Meble błękitne – jak uzyskać taki efekt?

Styl ludwikowski ze swoimi pastelowymi kolorami zachęca do twórczego malowania drewna. W ten sposób możemy otrzymać, oczywiście za pomocą domowych metod, odcień nazywany w języku wnętrzarskim szwedzkim błękitem. Wkomponowuje się on idealnie w styl, który reprezentuje mebel ludwikowski, nawet ten sprzed kilku wieków.

Co będzie nam potrzebne? Do wykonania pożądanego efektu będzie nam potrzebna odpowiednia mikstura. Do jej sporządzenia niezbędne będą:

- 100 ml gruntu gesso,

- 100 ml kleju do zagruntowania,

- 50 ml wody,

- gwasze (po 1 szczypcie): czarna sadza, ugier żółty, sjena naturalna.Jak wykonać meble w stylu ludwikowskim

Używając powyższych produktów stworzymy masę, która będzie naszą pierwszą warstwą nakładaną na mebel. Wykonujemy ją następująco: do naczynia wlewamy podgrzany klej oraz grunt, mieszamy i dodajemy co jakiś czas odrobinę wodę. W drugim pojemniku mieszamy gwasze w połączeniu z odrobiną wody. Wreszcie łączymy wszystkie składniki. Zobaczmy, jak kolor prezentuje się na kartce, a jeśli nam odpowiada, poczekajmy około 4 godzin aż wyschnie. Po upływie tego czasu podgrzewamy masę i nakładamy na mebel.

Po nałożeniu warstwy pierwszej rozpoczynamy przygotowanie drugiej. Zachowujemy proporcje takie jak w pierwszym przypadku, różnicę będzie tutaj stanowił błękit pruski dodany w postaci 1 kropli oraz sjena naturalna – także 1 kropla. Tak jak to było z pierwszą warstwą, wykonujemy próbę koloru na papierze. Jeśli barwa będzie odpowiednia, odkładamy masę na kilka godzin do wyschnięcia. Następnie podgrzewamy ją i aplikujemy na pomalowany wcześniej przedmiot.

Efekt końcowy będzie zachwycający. Pamiętajmy, że samodzielnie decydujemy o ostatecznym wyglądzie naszego mebla. Jeśli chcemy wzmocnić efekt starości, dodajemy do drugiej warstwy więcej sjeny naturalnej.

Na końcowym etapie prac na zagruntowaną i pomalowaną powierzchnię nakładamy kolorowy wosk – posłuży on do stworzenia imitacji naturalnej patyny mebla.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.01.2016
Ładne takie lekkie błękity, takie przyszarzone - zawsze mi się podobały. Chcę tak zrobić drzwi wszystkie w mieszkaniu

Ocena i komentarz dla:

Delikatnie błękitne – jak wykonać meble w stylu ludwikowskim?