Produkty

Delikatnie błękitne – jak wykonać meble w stylu ludwikowskim?

Delikatnie błękitne – jak wykonać meble w stylu ludwikowskim?

Styl ludwikowski przywędrował do nas z Francji. To tam powstał wraz z panowaniem królów o zaszczytnym imieniu Ludwik. Odnosi się co prawda do XVII i XVIII wieku, ale pięknie prezentuje się także we wnętrzach nowoczesnych. Czym się charakteryzuje?

Jak wykonać meble w stylu ludwikowskimStyl ludwikowski w odniesieniu do mebli oraz aranżacji możemy zauważyć bardzo szybko. Meble zwykle charakteryzują się smukłą, miękką linią, na pozór bardzo lekką. Całość kojarzy się z elegancją i luksusem.

Nieodłącznym elementem mebli są łagodne, zaokrąglone kształty, szczególnie widoczne na nóżkach stołów i szafek oraz na bardzo widocznych zdobieniach na frontach. Meble ludwikowskie to także charakterystyczny materiał – zwykle wykonuje się je z ciemnych gatunków drewna. Te najbardziej delikatnie przybierają później kolory, biały lub błękitny.

Szafki z fantazyjnymi nóżkami, a jakie kanapy?

Tutaj również dominuje zwiewna, lekko falowana linia oraz bardzo dekoracyjne obicie. Może ono być jasne, jednobarwne lub przybierać formy kwiatowe. Najważniejsze jest tutaj połączenie z delikatną formą ramy, tak aby wszystko stanowiło harmonijną całość.

Styl ludwikowski – idealny do mieszkań z duszą

Każdy mebel stanowi tutaj pewnego rodzaju arcydzieło. Żłobienia, wzory na frontach, finezyjne nóżki, nawet zawiasy są tutaj dekoracyjne. Nic dziwnego, że styl ludwikowski będzie wspaniale prezentował się w zestawieniu z eleganckimi dodatkami, umieszczonymi np. w sypialni lub jadalni.

Szafy wykonane w stylu ludwikowskim wspaniale komponują się z pikowanymi kanapami, fotelami oraz tapetami utrzymanymi w delikatnych wzorach.

Meble błękitne – jak uzyskać taki efekt?

Styl ludwikowski ze swoimi pastelowymi kolorami zachęca do twórczego malowania drewna. W ten sposób możemy otrzymać, oczywiście za pomocą domowych metod, odcień nazywany w języku wnętrzarskim szwedzkim błękitem. Wkomponowuje się on idealnie w styl, który reprezentuje mebel ludwikowski, nawet ten sprzed kilku wieków.

Co będzie nam potrzebne? Do wykonania pożądanego efektu będzie nam potrzebna odpowiednia mikstura. Do jej sporządzenia niezbędne będą:

- 100 ml gruntu gesso,

- 100 ml kleju do zagruntowania,

- 50 ml wody,

- gwasze (po 1 szczypcie): czarna sadza, ugier żółty, sjena naturalna.Jak wykonać meble w stylu ludwikowskim

Używając powyższych produktów stworzymy masę, która będzie naszą pierwszą warstwą nakładaną na mebel. Wykonujemy ją następująco: do naczynia wlewamy podgrzany klej oraz grunt, mieszamy i dodajemy co jakiś czas odrobinę wodę. W drugim pojemniku mieszamy gwasze w połączeniu z odrobiną wody. Wreszcie łączymy wszystkie składniki. Zobaczmy, jak kolor prezentuje się na kartce, a jeśli nam odpowiada, poczekajmy około 4 godzin aż wyschnie. Po upływie tego czasu podgrzewamy masę i nakładamy na mebel.

Po nałożeniu warstwy pierwszej rozpoczynamy przygotowanie drugiej. Zachowujemy proporcje takie jak w pierwszym przypadku, różnicę będzie tutaj stanowił błękit pruski dodany w postaci 1 kropli oraz sjena naturalna – także 1 kropla. Tak jak to było z pierwszą warstwą, wykonujemy próbę koloru na papierze. Jeśli barwa będzie odpowiednia, odkładamy masę na kilka godzin do wyschnięcia. Następnie podgrzewamy ją i aplikujemy na pomalowany wcześniej przedmiot.

Efekt końcowy będzie zachwycający. Pamiętajmy, że samodzielnie decydujemy o ostatecznym wyglądzie naszego mebla. Jeśli chcemy wzmocnić efekt starości, dodajemy do drugiej warstwy więcej sjeny naturalnej.

Na końcowym etapie prac na zagruntowaną i pomalowaną powierzchnię nakładamy kolorowy wosk – posłuży on do stworzenia imitacji naturalnej patyny mebla.

Data publikacji: 21.01.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Delikatnie błękitne – jak wykonać meble w stylu ludwikowskim?