Produkty

Demontaż grzejnika, a może tylko jego remont - czyli grzejniki pod lupą

Demontaż grzejnika, a może tylko jego remont - czyli grzejniki pod lupą

Masz stary grzejnik, który nie działa prawidłowo i często się zapowietrza? Może się okazać, że wymaga on wymiany na nowy. Dodatkowo warto pomyśleć o jego wyglądzie. Dzisiaj dowiesz się jak w prosty sposób odrestaurować kaloryfery oraz jak przeprowadzić demontaż grzejnika.

Przejdź do następnych akapitów:

Grzejniki należą do tych elementów wyposażenia mieszkania, na których wyjątkowo widoczne są ślady długoletniego użytkowania. W sezonie grzewczym zanieczyszczenia osiadające na powierzchni żeliwnych kolanek kaloryfera w połączeniu z wodą z nieszczelnych podstawek na doniczki tworzą trwałe i trudne do usunięcia plamy, które tym ściślej osadzają się na powierzchni, im bardziej jest ona chropowata. 

Odświeżenie a może wymiana kaloryfera

Nieestetyczny widok, jaki prezentują kaloryfery, sprawia, że pragniemy je skutecznie zamaskować, na przykład przez ich zasłonięcie. Jeśli funkcję tę spełnia zwiewna firanka, cyrkulacja powietrza nie będzie zakłócona. Inaczej w przypadku grzejników zasłoniętych szafą, tapczanem lub innym, ciężkim meblem – uniemożliwiają one swobodne rozchodzenie się ciepłego powietrza i mieszanie się go z zimnym. W czasie sezonu letniego należy zmienić ten stan rzeczy i odnowić powierzchnię kaloryferów.

Inaczej postąpimy z tymi spośród grzejników, które nie tylko nieestetycznie się prezentują, ale również nie dość skutecznie zapewniają nam ciepło w sezonie grzewczym. Warto wymienić szczególnie te, które nie pozwalają nam na kontrolowanie i ustawianie wymaganej temperatury w pomieszczeniach – obecnie termostat jest dodatkiem niezbędnym do każdego z grzejników. Jego mechanizm pozwala nam nie tylko utrzymywać inną temperaturę za dnia i w nocy, ale także nie pozwoli na zamarznięcie czynnika roboczego wewnątrz instalacji, jeśli tylko lokum w sezonie grzewczym nie jest przez dłuższy czas użytkowane.

Wymiana grzejników będzie dobrą okazją do poprawienia wyglądu ścian i zaakcentowania zastosowanej aranżacji – pomogą temu urządzenia, które swoim kształtem wkomponują się w styl pomieszczenia, a kształtem wpasują się we wnękę w ścianie, której granice wyznaczają posadzka u dołu i wysunięty parapet u góry. Co ważne – jeśli umieszczony pod oknem grzejnik ociepla powietrze, a to przemieszcza się do góry, nie napotykając na swojej stronie przeszkody zdolnej do załamania jego strumienia, cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu nie jest prawidłowa. Aby poprawić jej działanie, w miejsce ponad grzejnikiem warto umieścić półkę o długości odpowiadającej urządzeniu grzewczemu.

demontaż grzejnika - nowy grzejnik

Sposoby czyszczenia grzejników

Kaloryfery w czasie sezonu grzewczego przyciągają różne zabrudzenia, kurz, owady. Zbierają się one zwłaszcza między żeberkami w starszych modelach oraz w zakamarkach nowszych. Między innymi dlatego poza sezonem grzewczym dużym powodzeniem cieszą się silne w działaniu (głównie miejscowym) preparaty czyszczące, a także specjalne emalie do metalu, które po nałożeniu odporne są na długotrwałe działanie wysokiej temperatury.

Jeśli powierzchnia przeznaczona do renowacji nie poddaje się działaniu specyfików czyszczących, konieczne będzie zastosowanie papieru ściernego, wełny stalowej (najbardziej odpowiedniego materiału do pozbywania się patyny z miedzi), a także szczotki z drucianym włosiem. Renowacja starych grzejników nie przysparza wielu problemów poza tym, że trudno jest zwykłym pędzlem dotrzeć do zakamarków pomiędzy żeberkami kaloryfera.

Służy do tego celu specjalny pędzel – kaloryferowy – o wydłużonym trzonku i wąskiej powierzchni roboczej ze sztywnego włosia. Jeśli chcemy skrócić czas pracy i uprościć czynności renowacyjne, z pomocą przychodzą nam farby w sprayu, które stosujemy po uprzednim zabezpieczeniu okolicznych powierzchni ścian, podłogi i parapetu.

Renowacji wymagają również używane przez kilka sezonów grzejniki elektryczne czy olejowe – są one bardziej przyjazne w czyszczeniu i malowaniu, ponieważ ich powierzchnia jest gładka i praktycznie nie mamy w ich przypadku do czynienia z załamaniami i zakamarkami, do których trudno dotrzeć pędzlem – czas malowania jest przez to krótszy, ponieważ pędzel kaloryferowy jest zastępowany przez malarski wałek.

Wymiana grzejników

Zanim zabierzesz się za wymianę grzejników, powinieneś wiedzieć o kilku kwestiach. Po pierwsze, jeżeli mieszkasz w bloku, który administrowany jest przez spółdzielnię lub wspólnotę, konieczne będzie uzyskanie zezwolenia. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, nie musisz takiej zgody uzyskiwać. Kolejna ważna kwestia, dotyczy okresu, w którym możesz przeprowadzić demontaż grzejnika. W blokach takie czynności dozwolone są tylko poza sezonem grzewczym.

Wynika to ze specyfiki samej wymiany. Wiosną i latem w instalacji grzewczej nie ma wody, dlatego też wymiana grzejnika w bloku w okresie grzewczym nie jest dozwolona. W domach jednorodzinnych możesz dokonać tego także zimą jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, powinieneś spuścić wodę z instalacji. 

Oto jak sprawnie i bezpiecznie wymienić grzejnik:

  • Odkręć zawory łączące grzejnik z instalacją – jeden znajduje się przy termostacie lub pokrętle, drugi natomiast na dole. Możesz użyć klucza francuskiego lub szczypców nastawnych. Pamiętaj o podstawieniu jakiegoś naczynia, gdyż w kaloryferze mogą znajdować się pozostałosi wody oraz zanieczyszczenia.

  • Zdejmij grzejnik z wieszaków – kaloryfery zawieszone są na hakach lub innych wspornikach. Modele starszego typu, składające się z kilku lub kilkunastu żeberek są bardzo ciężkie. Jeśli takie właśnie kaloryfery chcesz wymienić, postaraj się o kogoś do pomocy.

  • Załóż nowy grzejnik – umieść go na wieszakach, tak by wisiał stabilnie i nie stanowił zagrożenia dla domowników.

  • Podłącz grzejnik do instalacji – przymocuj zawory, sprawdź, czy instalacja jest szczelna.

  • Napełnij instalację wodą – krok ten dotyczy domków jednorodzinnych. W blokach nie możesz tego zrobić, gdyż dokonuje się tego wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W niektórych przypadkach jest także możliwa wymiana zaworu na grzejniku bez spuszczania wody z instalacji. Gdy chcesz wymienić tylko stary zawór na nowy ze wbudowanym termostatem, to nie musisz opróżniać instalacji. Wystarczy pokrętłem zamknąć zawór, zdjąć go z grzejnika i na jego miejsce przymocować nowy. W ten łatwy i szybki sposób możesz zainstalować w domu lub mieszaniu energooszczędne zawory, dzięki którym zmniejszysz rachunki za ogrzewanie.

demontaż grzejnika - a może remont?

Ile kosztuje wymiana grzejnika na nowy 

Koszt takiej instalacji uzależniony jest od tego, czy wykonasz ją sam, czy zlecisz też to zadanie profesjonalistom. W pierwszym wypadku zapłacisz tylko za nowy grzejnik. Jego cena zależy od wielkości i ilości żeberek oraz rodzaju. Wacha się ona od 200 do nawet kilku tysięcy.  

Natomiast jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie ekipy do takiej pracy, to robocizna wyniesie kilkaset złotych. W zależności od regionu może to kosztować od 500 do nawet 800 złotych.

Remont czy wymiana grzejnika – Ty zdecyduj

Wiesz już, jakie plusy ma każde z opisywanych rozwiązań. Nadszedł czas, by zdecydować się na remont lub wymianę grzejnika. Jednak bez względu na to, czy będziesz go tylko odświeżał, czy instalował nowe urządzenie, zapraszamy do odwiedzenia strony sklepu Castorama.pl.

Znajdziesz tutaj grzejniki w atrakcyjnych scenach, a także akcesoria do nich, takie jak na przykład głowice z termostatem. Przydatne mogą okazać się też pędzle, farby, czy też specjalne środki do czyszczenia grzejników.

Nie czekaj, odwiedź Castorama.pl już dzisiaj i wybierz grzejnik dla siebie!

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy
Z wielu opcji dostępnych na rynku techniki grzewczej trudno wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rodza...
Czytaj więcej

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy
Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnyc...
Czytaj więcej

Najlepszy czas na wymianę grzejników

Najlepszy czas na wymianę grzejników
O wymianie grzejników myślimy zazwyczaj wtedy, gdy wymagają tego walory estetyczne sprzętu. To jednak niewystarczający argument. Kiedy jeszcze ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Demontaż grzejnika, a może tylko jego remont - czyli grzejniki pod lupą